Počas zimnej dovolenky oddychujte, ale nezabúdajte sa starať o pleť!

Počas zimnej dovolenky oddychujte, ale nezabúdajte sa starať o pleť!
Zdroj: bigstockphoto.com

Na horách potrebuje maximálnu starostlivosť

Zimný pobyt na horách býva osviežujúci, ale aj náročný. Psychika oddychuje, ale telo dostáva zabrať pri lyžovaní, pri plávaní v hotelovom bazéne,  na výlete,  v niektorých prípadoch aj po večerných zábavách v skibaroch.  Spomínané aktivity navyše značne trápia pleť. „Nízke teploty spomaľujú krvný obeh,  takže sa do horných vrstiev pokožky horšie dostáva kyslík a potrebné živiny. Regeneračný procesy sa spomalí,  pleť začne byť presušená, začervenaná a drsná na dotyk, " hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Novotná PhD., majiteľka Kliniky Esthetic. 

Pleť dovolenku nemá nikdy - potrebuje pravidelnú starostlivosť a ochranu

Zanedbaná starostlivosť o pleť sa nevypláca. Práve v zimnom období si zaslúži kvalitnú výživu zvnútra i zvonka viac ako inokedy.  Zabudnite na vyprážané jedlá a ťažké omáčky v horských reštauráciách a skúste ich vymeniť za šalát či ľahkú polievku. Namiesto drinku na zahriatie si radšej dajte čistú vodu, maximálne malé pivo. A aj keď sa na lyžovačku nelíčite, nezabudnite pleť každý večer dokonale vyčistiť.

Vedeli ste, že sneh odráža až 80% UV žiarenia? Práve preto je jeho intenzita na horách rovnako silná ako počas letného opaľovania pri mori. „Krém s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu, by mal byť samozrejmosťou,“ upozorňuje MUDr. Novotná. To isté platí aj pre balzam na pery, rozhodne si vyberte ten s ochranným faktorom. Nepodceňujte ani slnečné alebo lyžiarske okuliare. Oči sú citlivé a potrebujú ochranu,  takže na hory nevyrážajte bez kvalitných okuliarov s UV filtrom.

Aby toho rozmaznávanie nebolo málo,  vo vašej kozmetickej taštičke by nemal chýbať ani silne hydratačný alebo  výživný krém či sérum.  "Dôležité je chrániť pleť pred vysychaním. Vhodné sú prípravky,  ktoré obsahujú zvlhčovadlá, napríklad kyselinu hyalurónovú alebo výťažky z morských rias,“ hovorí MUDr. Novotná. Suchšej a staršej pokožke prospejú látky,  ktoré vedia zvýšiť produkciu tuku, ako je koenzým Q10. 

Na horách teda nezabúdajte že:

1.       Zdravie pleti prechádza žalúdkom

Nevyhnutné je dodať telu vitamíny,  najmä A,  C a E. Keď nesvieti slnko,  zníži sa tiež tvorba vitamínu D,  ktorý sa stará okrem iného o zdravý,  mladistvý vzhľad pleti.  Pestrá a vyvážená strava, je teda dôležitá aj počas dovolenky. Jedzte preto zeleninu,  ako je zeler, červená repa a koreňová zelenina vôbec, červená aj biela kapusta, cibuľa a cesnak.  Z ovocia sú ideálne jablká,  v jedálničku by nemali chýbať ani ryby a ďalšie plody mora.  Práve tie sú skvelým zdrojom dôležitého „déčka".

2.       Bez kvalitných prípravkov to nepôjde

Namiesto ľahkého hydratačného krému použite v zime radšej mastnejšie prípravky,  ktoré pleť ochránia lepšie.  Aplikujte ich nielen na tvár,  ale aj na krk a dekolt.  Práve teraz sú vhodné tie na báze oleja - čím viac ho krém obsahuje,  tým účinnejšie chráni pleť pred stratou vlhkosti. A nezabudnite na ochranný faktor pred slnečným žiarením. Pri odličovaní sa v zime vyhnite pleťovým vodám s obsahom alkoholu a mydlám, tie totiž pleť príliš vysušujú.

3.       Poraďte si so začervenaním

Pohľad do zrkadla po návrate zo zimnej prechádzky nepatrí medzi naše obľúbené momenty.  Môžu za to začervenané miesta,  šupinky na koži či rozšírené žilky. Dôvodom sú prechody z vykúrených miestností do vonkajšieho chladu a naopak. „Drobné cievky v pleti sa totiž v chlade sťahujú a v teple zase rozťahujú,“ vysvetľuje MUDr. Novotná. Ak ste k červenaniu alebo praskaniu žiliek náchylná,  je dobré používať prípravok,  ktorý má za úlohu mu predchádzať. 

4.       Pozor na citlivé oblasti

Osobitnú pozornosť si vyžadujú očné partie.  "V zimnom období najviac trpí pleť v okolí očí, pretože má málo mazových žliaz a chýba jej ochranný tukový film.  Keď sa k zime a vetru pridá nedostatočná starostlivosť,  rýchlejšie sa na nej tvoria vrásky.  Rovnako jemné a citlivé sú aj pery,  ktoré v zime ľahko popraskajú a tiež ruky, ktoré treba často natierať vhodným krémom,“ uzatvára MUDr. Novotná.

Autor článku: PR článok, Klinika Esthetic

Dátum zverejnenia: