Najväčšie mýty o behaní

Najväčšie mýty o behaní
Zdroj: bigstockphoto.com

Bežať ako dáma je vtipná a úprimná spoveď plná emócií vhodná naozaj pre každého – či už sa behu venujete intenzívne, alebo bežíte za autobusom, alebo len rozmýšľate pri telke s vínom a čipsami, že by ste sa na to možno... samozrejme až od zajtra... dali.
Štíhle nohy, pevný zadok, tehličky na bruchu a zadosťučinenie, že si večer pred telkou môžete naložiť o jeden koláčik navyše. Behanie má veľa pozitív – spomínané vás čoskoro omrzia. Skôr si budete vážiť uvoľnenie, zbavenie sa stresu a napätia a najmä prečistenie mysle. Prečítajte si knihu Bežať ako dámamladej novinárky Alexandry Heminslayovej.

Alexandra očakávala od cvičenia zázraky: zadok atléta, pás supermodelky a rýchlosť gazely. Znechutená fitnescentrami a jogou sa jedného dňa rozhodla behať. Jej prvý pokus dopadol katastrofálne. O šesť rokov neskôr sa hrdila medailami z piatich maratónov na dvoch kontinentoch.

Jej kniha je príbehom tohto úspechu a samozrejme, nechýbajú kapitoly s radami a tipmi pre bežcov. Alexandra robila rozhovor s fyzioterapeutkou Annou Barnsleyovou, ktorá spolupracovala s bežcami a profesionálnymi hráčmi ragby a sprevádzala aj skupinu Take That na ich poslednom medzinárodnom turné.
Školila mnoho fyzioterapeutov, naďalej riadi ordinuje a sleduje najnovšie výskumy v tejto oblasti. „Zo všetkých síl sme sa snažili rozlúsknuť desať najväčších mýtov behania,“ vysvetľuje. „Naučila ma dôležitú vec. Bolesť a stav vašej mysle sú zložito prepojené: bolesť neprichádza z tkaniva, ale z mozgu. Samozrejme, to neznamená, že bolesť neexistuje, veď sme ju už všetci zažili, ale musíme mať na pamäti, je to stav mysle.“

Desať najväčších mýtov behania – pravda a lži
Pozrite si prvé tri mýty z knihy Bežať ako dáma.

1. Beh ničí kolená
„Nebehám, pretože v osemdesiatke sa budem chcieť zohnúť.“
Takéto múdrosti vyhlasujú arogantní hlupáci v krčme, ktorí nemajú gule priznať si, že radšej pozerajú zábavné televízne kanály alebo hrajú počítačovú hru Grand Theft Auto. Aj keď sú to obdivuhodné koníčky, netvárte sa, že ste si ich vybrali, aby ste sa vyhli boľavým kolenám.

Beh si získal zlú reputáciu pravdepodobne vinou profesionálnych futbalistov. Sú to neuveriteľne dobre platení športovci, poistení na závratné sumy. Často ich napichajú analgetikami a povzbudzujú ich, aby ignorovali možné problémy, len aby dokončili zápas alebo turnaj bez toho, aby niekoho sklamali. Až po odchode do dôchodku (čo znamená v tridsiatke alebo štyridsiatke) si skutočne začínajú uvedomovať škody, ktoré na sebe napáchali.

Každý jeden z nás si opotrebuje kolená, nech už sa venuje čomukoľvek . Niektorí si ich opotrebujú viac, na vine je individuálna biomechanika každého človeka, niektorí kvôli životnému štýlu. Všetci sme inak stavaní a inak namáhame jednotlivé časti tela. Zranenia sa len zriedkavo vytvoria na základe jedného alebo druhého, no takmer vždy sú kombináciou toho, s čím sme sa narodili a ako naše danosti využívame. Ako každé pravidlo aj toto má svoje výnimky – ľudí, ktorí počas behu utrpeli vážne zranenie.

Beh však nie je jednoducho koníčkom, ktorý „ničí kolená“. Naopak, beh vás upozorní na vážnejšie problémy pohybového aparátu a dá vám šancu zaoberať sa nimi ešte skôr ako budete krívať nadobro. Keby som nezačala behať, nikdy by som sa nedozvedela o problémoch so svojou panvou a určite by som sa neskôr dostala do poriadnej šlamastiky. Bojím sa čo i len pomyslieť na bolesť, ktorú by som prežívala počas tehotenstva a myšlienku, že sa na moju pokrútenú panvu vyvíja taký tlak. Rozumný rekreačný bežec by nemal pociťovať závažné problémy.

2. Behaním vám ovisne tvár a zadok
Istý majiteľ salónu krásy ma poprosil, aby som zistila, čo je pravdy na tvrdení mnohých zákazníčok, že behaním vám ovisne tvár. Sebavedomé ženy mi pravidelne rozprávajú o štatistikách, podľa ktorých počas behu na vašu tvár vplýva „dvanásťkrát väčšia gravitácia“ a vaša elastická pokožka poskakuje ako prsia bez opory. Neviem si predstaviť, ako by sa to dalo zmerať alebo čo to vôbec znamená, a nevedeli mi to vysvetliť ani doktori či experti, ktorých som sa opýtala.

Dozvedela som sa však, že existuje niečo, čo sa nazýva „oxidačný stres“. Ten sa vytvára pri cvičení. Oxidačný stres je produkcia voľných radikálov v tele ako výsledok cvičenia, čo môže spôsobiť škody na elastických tkanivách pokožky. Všetky ostatné výhody behania – zlepšený krvný obeh, dostatok čerstvého vzduchu, znižovanie stresu – oživia ochranný systém tela, ktorý sa voľných radikálov jednoducho zbaví. Argument, že bežcom spôsobuje oxidačný stres starnutie, pochádza väčšinou z úst ženských, ktoré vám stroho tvrdia, že treba jesť iba organické kurča, pretože všetko ostatné je plné chemikálií, a popritom držia v ruke dymiacu cigaretu.

Najväčšiu škodu môže na tvári alebo pokožke bežcov napáchať slnko: riešením je opaľovací krém, nemusíte pre to prestať behať.

Čo sa týka ovisnutého zadku – je to volovina. Beh, hlavne hore kopcom, je to najlepšie, čo môžete spraviť pre sexy zadoček. Ešte lepšie je, ak počas tréningov robíte aj drepy. Ľudia, ktorí vám tvrdia opak, by mali držať jazyk za zubami.

6. Beh je typ kardiovaskulárneho cvičenia, ktorým sa nedá schudnúť
Zariadenie v posilňovniach a osobní tréneri, ktorí rozprávajú o „spaľovaní tukov“, myslia na ten interval cvičenia, keď srdce pracuje na 60-70 % svojho maxima. Približne takto sa cítite počas pomalého behu, pri ktorom obdivujete listy na stromoch alebo zadok bežca pred vami. Pri takomto tempe spálite viac tukov, ako keď cvičíte rýchlejšie.

Na druhej strane však pri vyššom tempe spálite viac kalórií, čo je dôležitejšie pre chudnutie.

Takže na tvrdení, že behaním sa vaše telo nedostane do stavu, keď sa „spaľujú tuky“, je niečo pravdy, ale to neznamená, že beh nie je dobrý na chudnutie. Ponúka oveľa viac.

Ďalšie mýty nájdete v novinke Bežať ako dáma.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: