MEDICÍNSKY WELLNESS - FENOMÉN KÚPEĽOV 21. STOROČIA

MEDICÍNSKY WELLNESS - FENOMÉN KÚPEĽOV 21. STOROČIA
Zdroj: bigstockphoto.com

V 60. rokoch minulého storočia prišiel Dr. Halbert Dunn ako prvý s myšlienkou wellness, pričom v tomto slove spojil dva pojmy. Wellbeing čiže dobre, príjemne sa cítiť a fitness, teda byť fit. Wellness je doslova životný štýl, ktorý smeruje  čo k najväčšej fyzickej i duševnej pohode – radosti zo života.

Je vedecky dokázané, že približne na 80% môžeme stav svojho zdravia ovplyvniť spôsobom života a životosprávou. Wellness sa stáva neodmysliteľnou súčasťou života tých, ktorým záleží na tom, aby sa cítili dobre dnes i zajtra, a ktorí si vzali zodpovednosť za svoje zdravie na seba, a nechcú sa spoliehať len na starostlivosť lekárov. Wellness zahŕňa kontrolu telesnej hmotnosti, optimálnu zdravú výživu, pohybovú aktivitu, elimináciu a kontrolu stresu. O krásu a zdravie sa už začínajú starať všetky vrstvy obyvateľstva, a čo je dôležité - mladí, stredná generácia aj seniori. Mladí chcú zážitky, ich rodičia úľavu od následkov hektického života a prarodičia zasa chcú tak trochu zastaviť čas.

 Wellness je najdynamickejšie rastúcim odvetvím, ktoré ponúka netradičné formy odpočinku v príjemnom prostredí, služby smerujúce k relaxácii, pestovanie krásy, prevenciu civilizačných ochorení. Bohužiaľ, dnes sme svedkami aj toho, že mnohé wellness produkty a služby sa za ne len vydávajú. Seriózny wellness je nielen o pocite, ale aj o stave vedúcemu k pohode, k telesnému a k duševnému zdraviu, teda bez obáv ho môžeme zahrnúť k prevencii chorobných stavov. Dokonca i v dobách pred naším letopočtom tu boli lekári – liečitelia, ktorí sa myšlienkami prevencie, starostlivosti o zdravé telo a dušu vážne a seriózne zaoberali. Tu už môžeme hovoriť o medicínskom wellnesse.

Obdobie prvých detských krôčikov wellness je našťastie za nami. Vo vyspelých krajinách sú vypracované programy, ktoré zahŕňajú  posúdenie zdravotných rizík, dobrovoľný screening, navrhujú riešenia. Ak sa takéto preventívne programy zavedú, táto zmena sa iste pozitívne odzrkadlí v zdravotníckych štatistikách, nehovoriac o menšej invalidite, pracovnej neschopnosti a šetrení nemalých finančných prostriedkov.

RENESANCIA GRÉCKEHO UMENIA

Podstatou wellness je kompenzovať prácu kvalitným odpočinkom, relaxáciou a aktívnou starostlivosťou o krásu tela a zdravie.

Cesta k wellness vždy vedie cez psychiku, cez snahu odpočinúť si, relaxovať, eliminovať a kontrolovať stres. Dlhodobý permanentný stres má pre ľudské telo a duševnú sféru priam zničujúce účinky. Začínajú sa objavovať prejavy frustrácie, apatie, sklamania, depresie. Časom sa objavia  i príznaky ako bolesti hlavy, búšenie srdca, nespavosť, nervozita a odtiaľto je len krok k vážnym zdravotným problémom.

Sú len dve cesty. Treba si uvedomiť vážnosť situácie, teda silu pôsobenia stresu - to je tá šťastnejšia cesta. Tá druhá cesta je horšia, nič si neuvedomíme a padáme stále hlbšie. Ak  si začíname uvedomovať potrebu oddychu, relaxu, potrebu dobre a príjemne sa cítiť a začať pozitívne vplývať na svoje zdravie, tak odpoveďou môžu byť preventívne, regeneračné, relaxačné či víkendové pobyty  v kúpeľoch, ktoré môžu poskytnúť všetky služby, ktoré účinne pôsobia na zvyšovanie telesnej i duševnej výkonnosti, prinášajú kvalitný odpočinok, relaxáciu a aktívnu starostlivosť o krásu tela a zdravie.

Pobyty v kúpeľoch majú predovšetkým preventívne účinky a ich cieľom je eliminovať  nepriaznivé vplyvy súčasného životného štýlu (nadváha, nedostatok pohybu, stres, nevhodná strava) a pomôcť organizmu znovu získať psychickú a fyzickú pohodu.

 

 

Autor článku: Zlaté kúpele Turčianske Teplice

Dátum zverejnenia: