Paradontóza

Paradontóza
Zdroj: bigstockphoto.com

Paradontóza – je pojem, z ktorého každý má strach. Väčšina ľudí si myslí, že následkom paradontózy je úplná strata zubov. To je jeden z mýtov, o ktorom denné počujem v našej zubnej ambulancii ALFA DENT. Napriek mylnej verejnej mienke musím zdôrazniť, že včasne diagnostikovaná paradontóza sa DÁ LIEČIŤ. Ďalší mýtus je, že paradontóza postihuje len starších ľudí. Pravdou ale je, že aj mladí ľudia môžu mať paradontózu. So svojej skúsenosti môžem potvrdiť, že pacientov, trpiacich paradontózou vo vekovej kategórii od 30 do 50 rokov je viac ako dosť. Tieto údaje sú naozaj alarmujúce. Zväčša ľudia nevedia, že majú paradontózu alebo odkladajú návštevu zubára až kým je už neskoro.

Poďme spolu nájsť skutočné odpovede na Vaše otázky. Čo je to paradontóza? Je to zápalové ochorenie okolo zubného tkaniva (od latinského para – okolo, odontos – zub). Ako a prečo vzniká? Zväčša je to spojene zo zubnými povlakmi, ktoré vznikajú najmä zo zlej ústnej hygieny alebo nesprávnej techniky čistenia zubov. Povlaky sa ukladajú v ťažko prístupných oblastiach zuba (ako napríklad medzizubné priestory). Ďalšou príčinou vzniku paradontózy je zubný kameň, ktorý vytvorí na povrchu zuba drsný a porózny povrch. Na ten povrch sa lepia baktérie a tak sa dostávajú do priestoru medzi zubom a ďasnom. A vtedy vzniká paradontóza.

Často sa má pacienti pýtajú, či majú paradontózu alebo nie. Jasnými príznakmi paradontózy sú: začervenané ďasna (zdravé ďasna sú bledoružové), opuch (ďasna majú opuchnutý a lesklý povrch), ďasná sa Vám ľahko rozkrvácajú (napríklad pri čistení zubov), kývavosť zubov, putovanie zubov a iné.

Ako sa lieči paradontóza? Liečba je rozdelená medzi dvoma ľuďmi: zubným lekárom a pacientom.

Zo strany lekára je to kompletná ústna hygiena, ktorá spočíva v odstránení zubných povlakov (ležiacich nad a pod ďasnami), zubného kameňa, pigmentácii, nácviku správnej techniky čistenia zubov a odstránenia infikovaného a odumretého tkaniva okolo zuba. V prípade potreby je možne urobiť aj dlahu na spevnenie zubov.

Zo strany pacienta musí byť dodržaná správna ústna hygiena, pravidelne kontroly u svojho stomatológa.

Zo svojej skúsenosti si myslím, že pacienti majú mylne informácie o paradontóze. Paradontóza sa dá liečiť s trochou správnej motivácie a odhodlanosťou pacienta zachrániť vlastné zuby a odborného prístupu lekára.

Nezabúdajme, že všetko je spojené zo všetkým. Aj paradontológia je úzko prepojená zo záchovnou, protetickou, chirurgickou a estetickou stomatológiou.

Pamätajme si tiež, že prevencia je vždy jednoduchšia a lacnejšia ako liečba.

Autor článku: Zubná ambulancia, ALFA DENT

Dátum zverejnenia: