LIEČIVÁ SILA TURČIANSKEJ MINERÁLNEJ VODY

LIEČIVÁ SILA TURČIANSKEJ MINERÁLNEJ VODY
Zdroj: bigstockphoto.com

MUDr. Marián Markech, MPH je absolventom Lekárskej fakulty Praha (1985) a špecializačných skúšok v odbore interné lekárstvo, fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia. V Slovenských liečebných kúpeľoch Turčianske Teplice, a. s.,  pracuje od roku 2012 ako riaditeľ úseku liečebnej starostlivosti. Rozhovorom s ním by sme vám radi priblížili naše jedinečné kúpele.

 

Mineralizácia turčianskej minerálnej vody patrí k najvyšším, a to nielen na Slovensku.

ČÍM VYNIKÁ MINERÁLNA VODA V ZLATÝCH KÚPEĽOCH V TURČIANSKYCH TEPLICIACH?

Minerálna voda v našich kúpeľoch je prírodná liečivá pitná voda, stredne mineralizovaná, síranovo-hydrogénouhličitanová, vápenato-horečnatá so zvýšeným obsahom fluoridového iónu. Pramene vyvierajú z hĺbky niekoľkých desiatok metrov, teplota vody na prameni sa pohybuje medzi 40 – 43° C. Turčianska termálna minerálna voda má dokázateľne liečivé účinky vďaka vysokému obsahu minerálnych látok (v 1 litri na úrovni až 1524 mg/l).

AKO PÔSOBÍ MINERÁLNA VODA NA ĽUDSKÝ ORGANIZMUS PRI KÚPELI?

O účinkoch vody na zdravie vedeli už v dávnych časoch naši predkovia. Voda a kúpeľ v nej mali vtedy predovšetkým očistný charakter. Známe sú poznatky Hippokrata, ktorý ako jeden z prvých lekárov používal vodu ako liek. S rozvojom vedy sa menili aj názory na vodný kúpeľ. Postupom času boli využívané tepelné, mechanické i chemické účinky vodného kúpeľa.

Termálna minerálna voda uľahčuje pohyb vďaka zníženému účinku gravitácie, napomáha zlepšeniu cirkulácie krvi a lymfy. Voda pôsobením tlaku pôsobí ako bandáž, čo uľahčuje cvičenie. Dôležitým fyzikálnym účinkom termálnej minerálnej vody je tiež reakcia organizmu, kedy sa zvýši povrchová teplota tela ako odpoveď na tento podnet. Do tejto reakcie sa zapája nervový, kardiovaskulárny, dýchací, endokrinný systém, ale aj imunitný systém. Dôležitý je tiež chemický účinok minerálnej vody, kedy minerálne látky vstupujú počas kúpeľa i po ňom do kože a z kože hlbšie. Takýto minerálny liečebný kúpeľznižuje krvný tlak, pôsobí na rozšírenie ciev. Kúpeľ má celkový relaxačný a upokojujúci efekt. Teplota minerálneho  kúpeľa (vaňového či bazénového) je obyčajne 36°- 38°C, doporučená dĺžka jedného kúpeľa je približne 20 minút.

Kúpele nielen revitalizujú telo a obnovujú psychickú pohodu, ale správne zvolený liečebný program dokáže pozitívne ovplyvniť priebeh choroby.

AKÉ  OCHORENIA  NAJČASTEJŠIE LIEČITE V ZLATÝCH KÚPEĽOCH TURČIANSKE TEPLICE?

Turčianska liečivá minerálna voda je svojimi účinkami ideálna na liečbu celej palety ochorení pohybového aparátu, na liečbu stavov po úrazoch a operáciách pohybového aparátu, aj na liečbu niektorých neurologických, gynekologických, urologických ochorení a ochorení tráviaceho ústrojenstva, ale aj ako podporná liečba niektorých onkologických ochorení. Minerálna voda sa tak využíva na celkové i čiastočné liečebné, relaxačné či rekondičné kúpele, ale aj na pitné kúry.  

AKÉ VODOLIEČEBNÉ PROCEDÚRY POSKYTUJÚ TURČIANSKE KÚPELE?

Možnosti  vodoliečby  sú pomerne široké. My využívame niekoľko druhov vodoliečebných procedúr:

A. Perličkový kúpeľ : Bublinky vzduchu stúpajú z dna k hladine a pôsobia mierne masážne na kožu.  Kúpeľ má sedatívny účinok, podporuje upokojenie pacienta, vhodný je pri nespavosti a neurotických problémoch.

B. Vodný uhličitý kúpeľ: Uhličitý kúpeľ znižuje krvný tlak, zlepšuje ekonomiku srdcovej činnosti, výrazne zlepšuje prekrvenie organizmu. Počiatočný pocit chladu asi po 10 sekundách vystrieda pocit príjemného tepla, čo je dôsledkom aktívneho prekrvenia, zvýšenia aktivity termoreceptorov,  a naopak zníženia aktivity chladových receptorov. Je vhodný pri srdcovo-cievnych a nervových ochoreniach.

C. Podvodná (subaquálna) masáž : Masáž pôsobí predovšetkým na uvoľnenie stuhnutosti svalov a spojivových tkanív, pre zmiernenie bolesti a čiastočné uvoľnenie kĺbov. Procedúra je nevhodná pri krvácajúcich stavoch, nádoroch kože a podkožia, počas tehotenstva, ochoreniach obličiek, kŕčových žilách, po zápaloch žíl, herniách v oblasti brucha či pooperačných jaziev, pri srdcovom zlyhaní. Subaquálna masáž môže byť poskytovaná v hydromasážnej vani, kde je aplikovaná pomocou zostavy väčšieho počtu trysiek rôznej veľkosti a priemeru, ktoré sú buď v stacionárnom režime, alebo sú ovládané špeciálnymi programami.

D. Škótske streky Sú veľmi radikálnou, silno povzbudzujúcou, dráždivou a stimulujúcou procedúrou, ktorej podstatou je kontrastná aplikácia chladu a tepla. Aplikujú sa vodným prúdom zo vzdialenosti 3 - 4 m. Začína sa teplým strekom (38°- 42°C) po dobu 30 sekúnd, nasleduje studený strek (16° - 18°C) po dobu 5 - 10 sekúnd. Striedanie sa opakuje niekoľkokrát. Procedúra je zakončená studeným strekom. Dochádza k výraznému sčervenaniu kože a pocitu dobre prekrvenej, teplej kože. Procedúra zvyšuje odolnosť, podporuje metabolizmus, úpravu vegetatívnych a funkčných porúch, pôsobí imunostimulačne.

E. Vírivý kúpeľ: Jemná masáž vírivou vodou, a to buď s čiastočnou aplikáciou na horné alebo dolné končatiny, alebo s celkovou celotelovou aplikáciou vo vani s izotermickou teplotou (36° - 37°C). Voda kúpeľa je vírená pomocou elektricky poháňanej vodnej turbíny. Prispieva k zlepšeniu prekrvenia končatín, aktivuje kožné receptory, uvoľňuje svalovú a kĺbovú stuhnutosť.

F. Striedavý nožný kúpeľ Aktívny pohyb prešľapovaním nôh vo vaničkách naplnených vodou s kontrastnými teplotami. Začína sa v horúcej vode (40° - 50°C) v trvaní 1 - 2 minút, potom pacient prešliapne do studenej vody (10° - 16° C) na 15 - 30 sekúnd a celý cyklus sa opakuje 6 - 10krát. Procedúra končí vždy v studenej vode. Procedúra priaznivo pôsobí na bolesti hlavy, migrénu, vegetatívne poruchy, poruchy krvného obehu (chladné nohy). Je to vynikajúca žilová gymnastika pri začínajúcich varixoch, prispieva k uvoľneniu členkov, kĺbov nôh, vhodná po úrazoch v tejto oblasti.

Pre naše kúpele sú charakteristické liečebné metódy, ktoré sa v iných liečebných zariadeniach používajú obmedzene alebo sa vôbec nepoužívajú.

PREČO NA ZAČIATKU 21. STOROČIA ĽUDIA OPÄŤ RADI VYHĽADÁVAJÚ KÚPELE NA LIEČBU, PREVENCIU I REGENERÁCIU?

Kým medikamentózna liečba je zameraná na ochorenie, na odstránenie jeho príčin ako aj na ovplyvnenie patologických procesov a prejavov, balneoterapia má vyslovene astenotropné zameranie. Znamená to, že sleduje zlepšenie celkových pochodov v organizme, reaktívnych, regulačných, rytmizačných a v najširšom slova zmysle hojivých procesov.

Výskum ukazuje, že pozitívne výsledky pri liečení niektorých chronických ochorení  sa nedosahujú iba prírodnými liečebnými zdrojmi, ale aj ďalšími, nie menej dôležitými zložkami liečebného komplexu, používanými vo fyziatrii, balneológii a liečebnej rehabilitácii.

Komplexný účinok balneoterapie sa zakladá na odstránení nepriaznivých vplyvov domáceho a pracovného prostredia, ktoré sa spoluúčastnili pri vzniku a rozvoji ochorenia, ďalej na liečebnom rytmizačnom režime, na fyzikálnej liečbe prírodnými liečebnými prostriedkami, na cielenej pohybovej liečbe, elektroterapii, reflexnej terapii, klimatoterapii, cielenej medikamentóznej liečbe zameranej na  pridružené ochorenia, diétoterapii, psychoterapii.

I pri pokrokoch klinickej medicíny zostáva komplexná kúpeľná liečba stále nenahraditeľnou liečebnou metódou a má nielen svoje opodstatnenie, ale aj výsadné postavenie.

Náš tip:

Vyskúšajte liečebné pobyty a unikátnu turčiansku liečivú vodu na vlastnej koži: KLASIKAKCIOVÝ DOPLATOK SKUPINA B

Turčianske kúpele sú jedny z najstarších termálnych kúpeľov na Slovensku a v Európe. Ležia v južnej časti Turčianskej kotliny na úpätí výbežkov Veľkej Fatry, ktoré spolu s Kremnickým pohorím a pohorím Žiar tvoria prekrásne okolie mesta Turčianske Teplice. Tunajšia liečivá minerálna voda je svojím jedinečným zložením predurčená pre liečbu ochorení pohybového aparátu, neurologických ochorení, ochorení obličiek a močových ciest aj ochorení tráviaceho ústrojenstva. Za posledných 10 rokov sa v kúpeľoch investovali značné prostriedky do zvýšenia štandardu zdravotnej starostlivosti, ale aj do ubytovania a gastronómie. Ústretový a odborne školený personál vám poskytne širokú škálu kvalitných kúpeľných služieb. Krásna Turčianska kotlina a celý región Turca ponúka pestré možnosti pre aktívne trávenie voľného času počas celého roka.

Autor: MUDr. Marián Markech, MPH - riaditeľ úseku liečebnej starostlivosti Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice, a. s

 

Autor článku: Zlaté kúpele Turčianske Teplice

Dátum zverejnenia: