Závislosť na tipovaní športových výsledkov

Závislosť na tipovaní športových výsledkov
Zdroj: bigstockphoto.com

Dnes máme okolo seba množstvo stimulov, ktorým sa len ťažko odoláva. Niektoré z nich sú ľahko dostupné aj napriek tomu, že sú nebezpečné. Hlavne vtedy, ak neviete ako sa pri nich správať. Veľký rozmach tipovania zápasovza posledné roky zapríčinilo online tipovanie, ktoré je otvorené takmer každému. Z pohodlia domova si tak rýchlo môžete vypestovať závislosť, ktorá vás oberá o zdravie, rozum a peniaze.

Závislosť ako každá iná

Nutkavo opakovať jednu činnosť, ísť „cez mŕtvoly“ za svojou každodennou aktivitou, ktorá nie je v súlade so zdravím, a to s fyzickým ani psychickým. Takto nejak by sme mohli v základe definovať závislosť. O tomto fenoméne sa napísalo mnoho. Dočítali ste sa o tvrdých drogách, marihuane, alkohole, či cigaretách. Ľudí neminul ani Facebook, internet, či nakupovanie. To sú drsné príklady toho, že pre niekoho banálna činnosť sa môže u niekoho iného stať chorobnou. Táto choroba vás oberie o všetok čas, ktorý by ste inak strávili so svojimi blízkymi, v práci, alebo so svojim partnerom.

Niečo málo ste sa už mohli dozvedieť aj o gamblingu. Závislosti na hraní automatov, online, či offline hier a podobne. Vedeli ste však, že sa to týka aj tipovania? Pre chorobných hráčov sú stávkové kancelárie ich druhý domov. Schválne sa priznajte, kto z vás už skúšal šťastie pomocou výsledkov futbalových, či iných zápasov. Samozrejme hrozba nie je taká veľká ako pri tvrdých drogách. Ale stále ide o ten istý princíp.

Dá sa s tým bojovať aj „po domácky“

Pokiaľ sa hranie pravidelne opakuje, pokiaľ sa táto potreba začne stavať pred ostatné, vtedy prepuká závislosť. Synonymom pre tento stav sa stalo slovo „droga“. Závislosť sa prejavuje najmä u ľudí, ktorí majú nedostatok dopamínu a podobným adrenalínom sa snažia v sebe vyvolať umelo pocit šťastia.

Čo však odporučiť zasiahnutému človeku? Jednoznačne sa nevzdávať. Pokiaľ si uvedomí, že má problém, vytiahol jednu nohu z hrobu. Ak sa rozhodne liečbu zahájiť sám, je potrebná veľká sebakontrola. Stačí sa vyhýbať tipovaniu. Zablokovať weby, na ktoré tak často chodil. Dobré je nájsť si hobby, ktoré ho bude baviť a privedie ho na iné myšlienky.

Keď musí zasiahnuť lekár

Ak je závislosť veľmi hlboká a človek má silné abstinenčné príznaky, mal by zasiahnuť odborník. Odporúčanie znie: obrátiť sa na Centrum pre liečbu drogových závislostí - pre viac info navštívte stránku cpldz.sk. Toto centrum má pre každú závislosť vyhradené rôzne techniky liečenia. Samozrejmý je individuálny prístup, ktorý zaručí, že liečba bude stavaná na mieru.

Pamätajte, všetko je len v hlave. Pokiaľ človek verí, že sa vylieči z tipovania, je to veľký skok k dobru. Odolávanie droge bude možno tvrdý boj, avšak po chvíli si uvedomíte, že život stojí zato žiť a že ho chcete žiť kvalitnejšie ako doteraz.

Autorom tohto článku nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník na danú problematiku.

Autor článku: Lenka Michalková

Dátum zverejnenia: