Poznáte faktor dlhovekosti?

Poznáte faktor dlhovekosti?
Zdroj: bigstockphoto.com

Vedeli ste, že jeden z 10 000 ľudí starne akoby pomalšie a dožije sa stovky? Nezabránia mu v tom ani zlé hygienické návyky, fajčenie alebo málo cvičenia. Dlhší život, lepšia pamäť, väčšia výdrž a ešte oveľa viac. Po tom túžime mnohí. Chceli by ste byť práve tým jedným z desaťtisíc? Existujú faktory, ktoré vypovedajú o tom, ako dlho sa môžete dožiť. A či vôbec máte na vysoký vek nádej.

V knihe Faktor dlouhověkosti sa autor Joseph Maroon zaoberá zaujímavými údajmi o výskume, ktorý viedol k objavu resveratrolu a podobných látok, ktoré majú zázračnú schopnosť aktivovať gény dlhovekosti. Ľudstvo hľadá už tisíce rokov cesty, ako žiť dlhšie a zdravšie. V určitom smere sme úspešní – veková hranica sa zvýšila, no dožiť sa stovky je stále vzácne.

Podľa Maroona však zamieša karty bunková biológia. Mnohí biológovia totiž veria, že človek potenciál dlhého života zatiaľ nerozvinul, no táto možnosť tu je. Cesta za vyšším vekom je však plná prekvapení a mnohých neznámych. „Napríklad pozorovanie, že potkany kŕmené asi 60 percentami bežného kalorického príjmu prežili svojich zdravých, dobre kŕmených druhov v niektorých prípadoch až o 50% veku,“ pripomína Joseph A.Bauer z Laboratória biologických mechanizmov starnutia na Harvarde.  To už je zaujímavé číslo, čo poviete?

Aj preto nás J.Maroon vo svojej knihe Faktor dlouhověkosti zoznamuje s liečivou silou prírodných látok, ponúka vlastný stravovací režim a spoľahlivé, pomerne nenáročné rady ako viesť dlhší, zdravší a vyváženejší život.

Ako sa dožiť vyššieho veku?
Verili by ste, že rýchlejší chodci žijú dlhšie? Vedci porovnali čísla od takmer 35 000 pacientov vo veku 65 rokov a viac. Za každé zvýšenie rýchlosti chôdze o 0,1 metra za sekundu klesla pravdepodobnosť rizika úmrtia o 12%. Tí, ktorí išli pomalšie ako ostatní, mali riziko smrti vyššie.
Medzi sedemdesiatnikmi, ktorí nedokážu prejsť ani pol kilometra, bolo menej pravdepodobné, že budú živí aj o šesť rokov.
Takže odporučenie? Choďte, kráčajte, vystúpte o zastávku skôr, vybehnite to jedno poschodie pešo, vyhýbajte sa výťahom, pokiaľ sa to dá.

Dôležitým faktorom dlhovekosti je spoločenská angažovanosť. Mnohé štúdie dokázali, že sociálna izolácia je zlá pre vaše zdravie, a priatelia sú naopak dobrí. Veď si všimnite ľudí, ktorí sa občiansky angažujú, sú aktívni vo svojich komunitách a v spojení s rodinou, priateľmi alebo spolupracovníkmi. Zväčša sa dožívajú vyššieho veku a naopak, samotári menšieho.

Šancu dožiť sa vyššieho veku máte tiež vtedy, ak ste žena. Spomedzi storočných ľudí je až 85% ženského pohlavia. Teória obhajuje ochrannú úlohu ženských pohlavných hormónov a menštruácie, menej kardiovaskulárnych ochorení u žien a viac fajčiarov spomedzi mužov.

V knihe Faktor dlouhověkosti nájdete aj optimálny výber potravín, ktoré prispievajú k dlhovekosti. J.Maroon ich rozdelil do skupín ako Ovocie a zelenina, Obilniny, Mliečne výrobky, Tuky a oleje či Chuťové prísady. Pri každej skupine sú vhodné a nevhodné potraviny.

Následne ponúka vzorový jedálniček na niekoľko dní – raňajky, desiata, obed, olovrant, večera. Nechýbajú recepty ako Lososový šalát s domácou zálievkou, Placka s fazuľovou náplňou, Pyré zo zeleninovej zmesi ai.  Pri mnohých receptoch nechýba tabuľka s Výživovou hodnotou, z ktorej vyčítate počet kalórií, obsah tuku, sodíka, sacharidov, bielkovín i vitamínov.

Viac v knihe Faktor dlouhověkosti.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: