korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Hollywoodský úsmev (Hollywood smile) alebo esteticé fazety bez brúsenia

Hollywoodský úsmev (Hollywood smile) alebo esteticé fazety bez brúsenia
Zdroj: bigstockphoto.com

Určite ste už počuli výraz „hollywoodsky úsmev“. Zrejme prvé čo vás pri tejto fráze napadne, je rovný, žiarivo-biely chrup celebrít. V mnohých prípadoch ich ideálny úsmev však nie je darom prírody, ale výsledkom starostlivej práce skúseného zubára.

Jednou z možností ako získať hollywoodsky úsmev sú tenké porcelánové platničky, ktoré sa volajú luminíry (lumineers). Medzi ich hlavné výhody patrí aplikácia, po ktorej na rozdiel od iných metód zostáva zub neporušený. Luminíry sa lepia na sklovinu špeciálnym cementom, a kvôli ich tenkosti sa zub nemusí brúsiť. Táto vlastnosť je veľmi dôležitá, pretože sklovina, ktorá chráni naše zuby pred škodlivými vonkajšími vplyvmi a baktériami, zostáva neporušená. Šírka luminírov je iba 0,2 mm (približne šírka kontaktnej šošovky).

Naši pacienti si na nich rýchlo zvykli, sú veľmi pohodlné, ale zároveň sú dostatočne pevné, aby vydržali záťaž pri žuvaní. Podľa záruky výrobcov luminíry vydržia až 20 rokov. Samozrejme hovoríme o spolupráci dvoch strán: na jednej strane by sa pacient mal dôsledne starať o dentálnu hygienu, na strane druhej si tento zákrok vyžaduje od zubného lekára estetické cítenie a značné zručnosti.

Pomocou luminírov môžeme dosiahnuť tieto vynikajúce výsledky:

  • odstrániť vrodené aj získane defekty zubov
  • vytvoriť žiarivo-biele a rovné zuby (ako alternatíva bielenia zubov)
  • odstrániť štrbiny medzi zubami, opraviť nesprávny zhryz a polohu zubov
  • zmeniť podľa potreby tvar zubov (zväčšiť, alebo naopak zúžiť, a tiež skrátiť alebo predĺžiť)
  • vizuálne omladiť zuby (s vekom hrot a rezacia hrana zubov abraduje, takže predĺženie rezákov o 1-2 mm pomôže vizuálne omladiť úsmev)

Luminíry umožňujú zamaskovať aj ďalšie chyby: eróziu skloviny, nekvalitne urobené plomby, tmavé pruhy na sklovine (čo je dôsledkom užívania tetracyklínových antibiotík).

Môžu byť prilepené na všetky zuby alebo len na niektoré z nich. Napríklad v našej praxi sa často stretávame s prípadmi, keď jeden zub má odlišnú farbu od susedných v dôsledku či už užívania liekov, hormonálnych zmien alebo prírodného sfarbenia zubov.

V niektorých prípadoch je možné vyrovnať zuby bez dlhej ortodontickej liečby (to platí najmä u dospelých pacientov, pre ktorých je nepríjemné chodiť so strojčekom) 

V našej zubnej ambulancii ALFA DENT často pacientom zdôrazňujeme, že luminíry sa môžu lepiť len na zdravé zuby, teda bez zubného kazu a bez ochorení ďasien. Preto stále opakujeme, že preventívne prehliadky u zubára by pacienti mali absolvovať pravidelne, či už s luminírmi alebo bez nich.

Autor článku: Kolektív ALFA DENT

Dátum zverejnenia: