Prelepte si bolesť!

Prelepte si bolesť!
Zdroj: bigstockphoto.com

Jednoducho si prelepiť boľavé miesto – funguje to?

Áno, s japonským spôsobom liečby Kinesio Taping, ktorý sa využíva najmä pri zraneniach športovcov. Je však účinný aj pre ostatné problémy, pri bolestiach pohybového aparátu a svalov. Prúžky, s ktorými sa „tejpuje“ sú vysoko elastické, priedušné a neobmedzujú pohyb. Koža je nimi pri každom pohybe jemne masírovaná, stimulujú krvný a lymfatický obeh, podporujú kĺby a upravujú svaly.

Taping pomáha pri ortopedických problémoch, uvoľňuje napätie chrbta a šije, je však účinný aj pri iných ťažkostiach, ako sú migréna či menštruačné bolesti.

Všetko o fenoméne tejpovania sa dozviete v novej knihe Tejpovanie.

  • Zaujímavé informácie o vývoji, materiáloch a účinkoch kineziologických a mriežkových tejpov
  • Aplikácie tejpov od hlavy až k pätám – pre ťažkosti v oblasti svalstva, šliach, väziva a kĺbov
  • Aplikácie tejpov od A po Z pre najčastejšie všeobecné zdravotné problémy 
  • Špeciálne aplikácie – napríklad pre nervy, lymfu a jazvy
  • Detailné charakteristiky tejpov slovom a na približne 200 obrázkoch

Autor Daniel Weiss je uznávaný terapeut a liečiteľ. Sám popisuje, o čom jej jeho kniha a ako vám môže pomôcť:

„V úvodnej kapitole by som chcel najprv vysvetliť princípy kineziologického tejpovania (kineziotejpovania), jeho objavenie a ďalší vývoj, účinky a hranice. V praktickej časti vám na základe podrobných opisov a viacerých fotografií predvediem jeho správne používanie.“

Nalepovanie a odstraňovanie tejpov je naozaj jednoduché, no určité know-how pri výbere a aplikácii je predsa len potrebné. Presne v tom vám poradí kniha Tejpovanie rozdelená na ortopedické a všeobecné zdravotné problémy.

O tejpovacie pásky a samotné tejpovanie vzrastá aj všeobecný záujem. „Tejto úžasnej a efektívnej metóde sa podarilo presadiť, v neposlednom rade v dôsledku úspechov vrcholového športu, aj v každodennej terapii, v prevencii a nakoniec aj v masovom športe,“ vysvetľuje terapeut Daniel Weiss. „Okrem mnohých pozitív nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky, sú pomerne  lacné – a medzičasom dostupné v každom zdravotníckom zariadení, na internete, ako aj v lekárňach. Preto ich úspešnému napredovaniu nič nebráni!“

Prečítajte si o tejpovaní viac:

Tejp spolupracuje s každým pohybom: rozťahuje sa a opäť vracia do pôvodnej veľkosti bez toho, aby obmedzil slobodu pohybu a časť tela „znehybnil“. Naopak, vďaka svojim účinkom proti bolesti a zlepšeniu prekrvenia znovu prebúdza chuť na viac pohybu. Podporuje tok krvi a lymfy, ako aj harmonický priebeh pohybu a pri bolestiach zmierňuje sklon prejsť do šetriaceho režimu. Takto účinne podporuje aj telesné štruktúry, namiesto toho, aby na ne ešte viac doliehal/aby ich ešte viac zaťažil.  

Forma a funkcia – dokonale zosúladené

Ako predloha pre tejpy používané v súčasnosti poslúžili vlastnosti ľudskej kože. Pružnosť, čiže rozťažnosť tejpov predstavuje, podobne ako pri koži, 130 až 140 percent (pozdĺžne). Hrúbka pások a ich hmotnosť sú taktiež porovnateľné s vlastnosťami kože. Takto sprevádzajú každý pohyb, bez toho, aby nositeľa obmedzovali.

Materiál pások je rozťažná bavlnená látka z vysokohodnotných vlákien. Lepivá vrstva je antialergická a neobsahuje ani latex, na ktorý sú mnohí ľudia alergickí. Lepiaci účinok sa aktivuje až účinkom telesnej teploty. Vydrží asi sedem dní a neutrpí ujmu ani pri sprchovaní. Podmienkou však je, aby sa tejp aplikoval správne.

Tento charakter tejpov v kombinácii so spôsobom, akým sa lepia na pokožku (pozri neskôr používané tvary aplikácií), umožňuje pozitívne ovplyvňovanie tela v rôznych oblastiach.

Aby sa zabránilo podráždeniu pokožky pri dlhšom nosení, zapracoval sa do tejpu špeciálny vzor, ktorý umožňuje dýchanie pokožky

Prelistujte si prvých 12 strán z novinky TEJPOVANIE

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: