Svetový deň Parkinsonovej choroby – 11. apríl

Svetový deň Parkinsonovej choroby – 11. apríl
Zdroj: bigstockphoto.com

Parkinsonova choroba je vážne neurologické ochorenie, ktoré môže postihnúť kohokoľvek z nás. Nedá sa mu nijako predchádzať, ani ho vyliečiť. Výrazne zasahuje do každodenného života a znižuje jeho kvalitu. Svetový deň venovaný tejto chorobe si pripomíname 11. apríla. GSK sa pri jeho príležitosti rozhodla podporiť pacientov v ich aktivitách a boji s ochorením.

Parkinsonova choroba je na Slovensku druhé najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie. Podľa odhadov ňou trpí 10-15 000 Slovákov. Aj keď liečba dokáže spomaliť jej priebeh a zmierniť príznaky, v pokročilých štádiách môže toto ochorenie značne ovplyvniť kvalitu života pacientov a aj ich rodín.

Pacientov s Parkinsonovou chorobou, ich rodinných príslušníkov, odborníkov a sympatizantov združuje na Slovensku občianske združenie Spoločnosť Parkinson Slovensko (SPS). Jeho cieľom je, aby sa ľudia stretávali v kluboch, aby si k sebe našli cestu, aby im stretnutia prinášali spokojnosť a radosť. SPS pri tom využíva pomoc lekárov, psychológov, fyzioterapeutov, logopédov a iných odborníkov. Organizuje aj rekondičné pobyty, kde sa stretnú ľudia s tými istými problémami, čo je pre pacientov mimoriadne prínosné. Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa Parkinsonovej choroby sa spoločnosť GSK rozhodla podporiť činnosť tohto občianskeho združenia, podporiť tak pacientov v ich každodennom boji s ochorením a pomôcť im zlepšiť kvalitu života. Aj touto formou chce GSK napĺňať svoje poslanie - pomáhať ľuďom prežiť život aktívnejšie, cítiť sa lepšie a žiť dlhšie.
Informácie o OZ, ako aj prihlášku do Spoločnosti Parkinson Slovensko, nájdete na internetovej stránke www.parkinson-net.sk.

Viac informácií (napríklad o príčinách, príznakoch a priebehu ochorenia) nájdete na stránke www.parkinson.sk.

Dátum zverejnenia: