Svetový deň sklerózy multiplex - Deň slnečníc

Svetový deň sklerózy multiplex - Deň slnečníc
Zdroj: bigstockphoto.com

Medzinárodná federácia sclerosis multiplex (MSIF) vyhlásila v roku 2009 "Svetový deň SM" – World MS DAY (vždy na poslednú májovú stredu), ktorý má za cieľ byť dňom jednoty, sily a solidarity, kedy ľudia postihnutí sklerózou multiplex spoja sily, aby mali svojím pozitívnym prístupom množstvo energie v boji s ochorením. Cieľom je zmobilizovať a rozšíriť celosvetové hnutie SM s podporou zdravých ľudí, aby hovorili o svojich skúsenostiach s SM, aby darom podporili ľudí postihnutých SM a finančne prispeli na výskum SM. Odvtedy sa táto akcia uskutočňuje každoročne v poslednú stredu v mesiaci máj, s cieľom zvýšiť tak povedomie o tejto chorobe na celom svete. Teda aj v tomto roku Svetový deň SM pripadne na 27. mája 2015.

Skleróza multiplex vzniká dôsledkom poškodenia myelínu - ochranného plášťa, ktorý obklopuje nervové vlákna centrálneho nervového systému. Poškodenie myelínu narúša správy medzi mozgom a ostatnými časťami tela. Zhoršený prenos informácií sa následne prejavuje náhlym rozvojom neurologických príznakov, tzv. atakmi. Aj keď príčina sklerózy multiplex nie je doteraz známa, vedci na celom svete sa snažia poskladať kúsky tejto zložitej skladačky a priniesť viac svetla do problematiky tohto ochorenia.

Medzi najčastejšie príznaky sklerózy multiplex patria únava, bolesť, slabosť, problémy s vizuálnym a zmyslovým vnímaním, zmeny nálad, dysfunkcia močového mechúra, ale aj črevná a sexuálna dysfunkcia. Zatiaľ čo niektoré príznaky sú okamžite zrejmé, iné, ako je únava, zmenené vnímanie, problémy s pamäťou a koncentráciou bývajú často skryté príznaky.

SZSM a Kluby SM po celom Slovensku organizujú 27. mája 2015 „DEŇ SLNEČNÍC“ - verejnú zbierku, a to rozdávaním brožúr a informačných materiálov o skleróze multiplex, a okoloidúcich budú ozdobovať malými slnečnicami, ktoré sa v roku 2002 stali symbolom SZSM - členov SZSM - a dnes sú už symbolom všetkých ľudí so sclerosis multiplex na Slovensku. Práve slnečnica v sebe ukrýva hneď niekoľko symbolov typických pre ľudí so sclerosis multiplex  - užitočné jadierka slnečnice predstavujú jednotlivcov, pretože každý je jedinečný vo svojom boji so zákernou chorobou, lístky slnečníc pripomínajú zoskupenia v kluboch a celý kvet znázorňuje Slovenský zväz sclerosis multiplex, teda všetkých členov zväzu spoločne. Stonka je zdravá populácia, o ktorú sa potrebujú ľudia s SM oprieť a listy na stonkách znázorňujú podávané pomocné ruky. Zatvorené, sklopené hlávky nočných slnečníc znamenajú problémy prichádzajúce s SM. Každé ráno otáča slnečnica hlávku za slnkom, ide v ústrety novej nádeji, tak ako pacienti s vážnou diagnózou SM. Aby slnečnica mala veľa užitočných semienok potrebuje kvalitnú pôdu a dobrú starostlivosť. Aby narástla pekná vysoká musí byť jej stonka pevná, musí byť jej oporou. Tak aj ľudia so sclerosis multiplex potrebujú oporu - potrebujú VÁS! Aby mohli kráčať životom ako otvorená slnečnica, ktorá stojí na pevnej vysokej stonke obsypanej množstvom listov, ktoré jej poskytujú dostatočnú oporu, aby sa nezlomila, keď zafúka vietor. Staňte sa aj Vy našimi listami!!!

Autor článku: Zdroj: Národné referenčné centrum a Slovenský zväz sclerosis multiplex

Dátum zverejnenia: