Letné horúčavy a cestovanie - nepriatelia pre naše nohy

Letné horúčavy a cestovanie - nepriatelia pre naše nohy
Zdroj: bigstockphoto.com

Teplé letné počasie a vyššia frekvencia dlhšieho cestovania so sebou prinášajú nepríjemné potiaže. Patria medzi ne opuchy dolných končatín alebo dokonca nebezpečná cestovná trombóza. Našťastie sa ľudia stále viac zaujímajú o svoje zdravie a prevenciu, a zháňajú informácie, ako komplikáciám predísť.

Opuchy nôh v horúcich letných dňoch

Vplyvom vysokých teplôt dochádza k zaťaženiu obehového systému, cievy sa rozširujú a krv tak pomalšie odteká a hromadí sa v dolných končatinách. S niektorými prejavmi takejto záťaže sa stretol asi každý - pocit ťažkých nôh, mravenčenie, tŕpnutie a opuchy nôh, a to najviac v oblasti členkov a lýtok.

Čo môže pomôcť?

Zaraďte do svojho denného programu aspoň krátky pohyb či šport a aktivujte svalovú pumpu. Pomôže vám rovnako rozumná voľba obuvi - vysoké podpätky či nepriedušná tesná obuv vašim nôžkam rozhodne nepomôžu. Nikoho zrejme neprekvapí, že aj správna životospráva má vplyv na tvorbu opuchov - odpusťte si cigaretku a alkohol, nezabúdajte na previdelný pitný režim a udržujte si optimálnu telesnú váhu. Doporučujeme volnejšie oblečenie, ktoré nikde netlačí. Jediný tlak, ktorý vám môže pomôcť, je ten, ktorý poskytujú zdravotné kompresívne podkolienky či pančuchy. Tie vám pri výraznejších problémoch s opuchmi pomôžu

Odborníci rovnako odporúčajú použitie voľne predajných chladivých gélov či krémov s bylinnými výťažkami z pagaštanu konského, ktoré majú na unavené a "ťažké" nohy pozitívny vplyv. 

Dlhé cestovanie - nebezpečenstvo trombózy až embólie

Ďalším strašiakom číhajúcim predovšetkým na cestujúcich do vzdialených destinácií je ohrozenie cestovnou trombózou, ktorej najhoršia komplikácia v krajnom prípade je pľúcna embólia. Toto ochorenie je často spájané s dlhými cestami v dopravných prostriedkoch, a to hlavne v stiesnených priestoroch. Strnulé sedenie s minimálnym pohybom dolných končatín prispieva k spomaleniu toku krvi, ktorá v žilách stagnuje a má tendenciu sa zrážať a vytvárať tzv. tromby (krvné zrazeniny). Náchylnosť k vzniku trombózy je u každého iná. Na zvýšené riziko upozorňujú lekári osoby s žilnými komplikáciami, osoby vysokého vzrastu (nad 190 cm) či obézne osoby (s BMI nad 30). Vyššia miera ohrozenia sa objavuje rovnako u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu.

Čo môže pomôcť?

Preventívne doporučenia sú v tomto prípade zhodné s vyššie uvedenými: dostatok tekutín (káva a alkohol sa nerátajú), precvičenie nôh jednoduchými cvikmi či natiahnutím, krátke zastavenie či prechádzka v uličke, vhodné oblečenie, ktoré neškrtí, a kompresívne podkolienky či pančuchy. 

 

Autor článku: ARIES SLOVAKIA s.r.o.

Dátum zverejnenia: