Ako si poradiť s pigmentovými škvrnami po lete

Ako si poradiť s pigmentovými škvrnami po lete
Zdroj: bigstockphoto.com

Starnutie pokožky a hrozba pigmentových škvŕn. Napriek tomu cez prázdniny túžime po slnku a odpočinku, s končiacim letom sa zo slnečných radovánok a krásneho opálenia môže stať problém trvajúci po zbytok roku. Objavili ste nerovnomerné opálenie alebo dokonca pigmentové škvrny? Nedaj bože, vyzeráte staršie než pred letom? Aj keď bývajú problémy s pokožkou, ako napríklad hyperpigmentácia, najčastejšie po štyridsiatke, intenzívne lúče v kombinácii s nedostatočnou ochranou môžu spôsobiť problémy už pred tridsiatkou.

Radu aj riešenie hľadajte u odborníka. "Je dôležité si uvedomiť, že vznik pigmentových škvŕn vyvolávajú všetky zdroje UV žiarenia, teda Slnko, solárium a iné umelé zdroje. Nejedná sa však iba o zámerné opaľovanie, ale o akýkoľvek pobyt na slnku. Často sa napríklad zabúda, že cez sklo (doma, v kancelárii, v aute) prechádza značná časť UV-A žiarenia. Už niekoľko minútová expozícia môže u citlivých ľudí spôsobiť nerovnomernú aktiváciu melanocytov a vznik hyperpigmentácie," vysvetlila MUDr. Becková z kliniky Dermaklinik.

Čo je to hyperpigmentácia a ako ju spoznám?

Hyperpigmentácia môže byť vrodená (patria sem napr. bežné pehy) alebo získaná. Zmnoženie pigmentov môže byť spôsobené radom príčin, najčastejšie je to vina nadmerného slnenia, starnutia kože a hormonálnych zmien. Najaktuálnejšie sú ale nežiadúce pigmentácie nazývané odborne lentigo – starecké a slnečné hnedavé škvrny na miestach exponovaných Slnku – chrbty rúk, predlaktia, tvár, hrudník a ďaľšie tzv. chloasma-melasma. Teda hyperpigmentácia nepravidelného bizardného tvaru najčastejšie na čele medzi obočím, na lícnych kostiach, hornej pere dievčat a žien. Môže sa objaviť v priebehu tehotenstva, pri hormonálnom výkyve poruchy, vyskytuje sa u 10-20% žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu.

Je preto veľmi dôležité dodržiavať zásady správnej ochrany pokožky proti UV žiareniu. Pretože pigmentové škvrny často súvisia s expozíciou slnečnéhmu žiareniu, najviac sa objavujú po lete. Samozrejmosťou by malo byť použitie prípravkov s vysokým protislnečným filtrom, aj keď ich použitie nie je samospasiteľné. Dôležité je vyberať krémy s kvalitným filtrom a pri ich použití dôkladne natrieť všetky miesta dostatočne silnou vrstvou.

Ako upozornila dermatologička Becková, bohužiaľ nie vždy sú krémy s bieliacim účinkom dostatočné a nie vždy sa používajú správne. Preto je vhodné vyhodnotenie problematiky, poučenie a odporúčanie ďaľšieho postupu odborníkom. A dodáva: "V niektorých prípadoch je nutné odlíšiť bežné pehy od potenciálne nebezpečných névov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je lepšie navštíviť dermatológa."

Neresti mladosti zvyšujú riziko skoršieho starnutia pokožky

Aj keď pigmentové škvrny vídame bežne medzi 40. a 50. rokom veku, dnes je tomu tak ale oveľa skôr, často už po tridsiatke. Škvrny súvisiace s hormonálnymi výkyvmi sú obvykle už okolo 25 rokov. "Koža si pamätá všetky naše prehrešky, najmä nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Prejavy nerovnomernej pigmentácie sa teda môžu objavovať ďaleko skôr, než je nutné vzhľadom k veku," varovala Becková.

Keď sa už nejaká škvrnka objaví, čo s tým?

1.)  Chemický peeling

Jedným z najúčinnejších riešení je chemický peeling. Pri použití chemického peelingu dochádza k rozvoľňovaniu hornej časti pokožky, a tým aj k odstráneniu vyšie uložených pigmentotvorných buniek, ale ovplyvňuje aj tvorbu a ukladanie pigmentov. "Chemický peeling NeoStrata využíva účinkov niektorých ovocných kyselín, najmä kyseliny glykolovej. V prípade ošetrovania hyperpigmentácie je potom odporúčaný vrstevnatý chemický peeling kyselinou citrónovou a glykolovou," doplnila dermatologička. Aplikáciou chemického peelingu sa postupne odlučujú bunky povrchovej odumierajúcej vrstvy kože (odtiaľ názov peel = šúpať) a sú nahradzované čerstvou sviežou vrstvou buniek, ktorá vytvorí mladú žiarivú pleť. Chemický peeling sa okrem zjemnenia hrubej pleti zvlášť hodí pre odstraňovanie a prevenciu prejavov starnutia vrátane photoagingu, tj. predčasného starnutia spôsobeného slnečným žiarením, aj pre počínajúce jemné vrásnenie unavenej zašednutej pleti. Zjednotí farbu a povrch kože, zmierni pigmentové škvrny, rozšírené póry a lieči akné. Je rozdiel medzi chemickým peelingom od doktorky a kozmetičky? Kozmetičky používajú látky s nízkymi koncentráciámi väčšinou ako súčasť celkovej kozmetickej starostlivosti. Lekár vykonáva samostatnú cielenú procedúru, pri ktorej aplikuje látky a ich kombinácie vysoko koncentrované (až 70%) s nízkym pH. Chemický peeling vykonávaný dermatológom je bezbolestný a účinný.  

2.)  Špecializovaný Laser

Medzi ďalšie riešenia patrí ošetrenie špecializovaným typom laseru. Ošetrenie laserom spočíva v zasiahnutí presného miesta so škvrnou svetlom s vysokou energiou, teda laserom. Intenzivita ošetrenia je potom aplikovaná podľa typu pigmentových škvŕn, pri zákroku je možné teda ošetriť vrchnú vrstvu pokožky aj hlbšie vrstvy. Lúč laseru pigmentovú škvrnu takzvane rozstrelí na mikroskopické čiastočky, ktoré biele krvinky následne postupne odplavia z tela. Procedúru je nutné podstúpiť 4-6x podľa typu pleti a odporúčaní dermatológa. Procedúra nepatrí k najlacnejším a má tiež mierne riziká. Môže dôjsť k podráždeniu pokožky, zápalu či k jej popáleniu.

3.) Krémy s obsahom hydroxykyselín a ďaľších účinných látok

Pokiaľ už z akéhokoľvek dôvodu nechcete podstúpiť chemický peeling alebo ošetrenie laserom, môžete vyskúšať kozmetické produkty na domáce použitie, ktoré rovnako obsahujú hydroxykyseliny a ďalšie účinné látky ako je NeoGlucosamine pre obnovu buniek a SabiWhite pre rozjasnenie pleti. Oproti lekárskemu zásahu, napríklad zmieneným lekárskym chemickým peelingom, je v produktoch pre domáce použitie obsiahnuté menšie množstvo kyselín a nielen, že výsledky nie sú tak veľké, ale dostavujú sa tiež o niečo neskôr. Najlepším riešením je teda absolvovanie chemického peelingu alebo laserového ošetrenia s následným používaním kozmetických produktov, ktoré jednak chránia pred UV žiarením a tiež pôsobia na pigmentové škvrny.

Ak Vás trápia tieto vady na kráse, navštívte dermatológa, ktorý Vám navrhne najúčinnejšie riešenie problému podľa typu vašej pleti. Viac informácií o probléme a dermatológoch vo vašom okolí nájdete tiež na stránkach www.pigmentacia.sk.

Autor článku: Pavlína Dvořáková

Dátum zverejnenia: