S Ellou to je lahodné a zdravé!

S Ellou to je lahodné a zdravé!
Zdroj: bigstockphoto.com

Britská blogerka Ella Woodwardová bola pred štyrmi rokmi úplne závislá od sladkého, totálna maniačka na cukor, ako sama tvrdí: „Sladkosti som zbožňovala odjakživa, medzi najobľúbenejšie jedlá môjho detstva patril chlieb s Nutellou a čosi, čo sme volali čokoládový zlepenec.“ Milovala aj rôzne polotovary, hotové jedlá plné cukru...jednoducho, nestravovala sa najpríkladnejšie.

Všetko sa zmenilo v roku 2011, keď jej diagnostikovali pomerne zriedkavú chorobu s názvom syndróm posturálnej tachykardie. Je to veľmi zvláštne ochorenie, ktoré vyradí z funkcie autonómnu nervovú sústavu: sústavu, ktorá kontroluje všetko, čo má v tele fungovať automaticky – tlkot srdca, trávenie, krvný obeh, imunitný systém a podobne. „Viete si asi predstaviť, že to malo zásadný vplyv na celý môj život,“ spomína Ella a rozhodla sa zmeniť svoj spôsob stravovania.

Výsledkom je kniha Lahodne s Ellou, ktorá sa stala najpredávanejšou kulinárskou novinkou  vo Veľkej Británii a výrazne zabodovala v USA. Jej jedinečnosť nie je len v unikátnom štýle a životnom príbehu autorky – radikálnou zmenou stravy sa jej podarilo vyliečiť z choroby, ktorú lekári označili za nevyliečiteľnú.

Ella však prináša aj dobré a zaujímavé recepty, v ktorých používa netradičné a dávno zabudnuté suroviny. V našich obchodoch ich dostaneme, ale nevieme ich používať.

MRKVOVÁ TORTA s karamelovou polevou

Táto torta s karamelovou polevou a z dvoch vrstiev cesta spojených plnkou je naozaj čosi mimoriadne. Skvelé na nej je to, že je veľmi ľahká a dodá vám potrebnú energiu. Keď však ochutnáte jeden kúsok, budete si chcieť dať ešte aspoň štyri ďalšie.

Na 1 tortu (12 kúskov) potrebujeme:

Na cesto

2 hrnčeky múky z hnedej ryže alebo pohánkovej múky (400 g)

1 hrnček mletých mandlí (120 g)

2 polievkové lyžice semienok chia

⅓ hrnčeka hrozienok (65 g)

2 plátky ananásu (225 g)

1 hrnček mandľového mlieka (300 ml – recept na s. 20)

½ hrnčeka javorového sirupu (150 ml)

3 mrkvy (250 g)

kokosový olej na vymastenie formy

Na plnku

3 veľké ošúpané banány (350 g)

10 vykôstkovaných datlí Medjool

2 polievkové lyžice mandľového masla (recept na s. 24)

1 polievkovú lyžicu kokosového oleja

1 polievkovú lyžicu mletej škorice

Príprava cesta

Predhrejeme rúru na 180 °C (teplovzdušnú na 160 °C). Múku z hnedej ryže alebo pohánky zmiešame s mletými mandľami, semienkami chia a hrozienkami. Rozmixujeme spolu ananás, mandľové mlieko a javorový sirup. Keď je zmes úplne hladká, nalejeme ju k zmesi suchých prísad a premiešame.

Ošúpeme a nahrubo nastrúhame mrkvu. Pridáme ju do hotovej zmesi a miešame, až sa vytvorí jemné cesto.

Kokosovým olejom vymastíme dve tortové formy s priemerom 24 cm a nalejeme do nich cesto.

Pečieme asi 30 minút, kým sa povrch cesta nezačne sfarbovať do zlatohneda. Upečené cesto vyberieme z rúry a necháme asi 10 minút chladnúť na chladnom mieste (tento krok je veľmi dôležitý, pretože počas chladnutia sa cesto ešte usadí).

Príprava plnky

Kým torta chladne, pripravíme si plnku. Všetky prísady spolu so 4 polievkovými lyžicami vody zmixujeme na hladkú, krémovú hmotu. Vychladnuté tortové korpusy spojíme plnkou. Zvyšok plnky použijeme ako polevu na povrch torty.

Ďalšie skvelé recepty nájdete v novinke Lahodne s Ellou.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: