Neriešenie konfliktov vám ničí zdravie!

Neriešenie konfliktov vám ničí zdravie!
Zdroj: bigstockphoto.com

Anselm Grün je skúsený poradca v oblasti konfliktov, ktorý vie, že zametať problémy pod koberec nikam nevedie. Podľa neho sa však mnohí snažíme konfliktom vyhýbať, vytesňovať ich, zametať ich pod koberec a tým škodíme sami sebe – nielen duševnému zdraviu, ale takýto život plný napätia a popierania má negatívny vplyv na naše zdravie. Cítime ťažobu, nervozitu, zvyšuje sa stres, nedokážeme sa plne koncentrovať, prichádzajú žalúdočné vredy, zhorší sa elasticita pokožky ap.

Život bez konfliktov nie je možný. Všetci sme už čelili konfrontáciám s ostatnými. Do konfliktov sa však dostávame aj sami so sebou.

Napriek tomu si treba uvedomiť, že konflikty nie sú len negatívne. Naučte sa ich prekonávať. Objavte metódy ako zvládať ťažké situácie a dostať sa do pohody. Benediktínsky mních Anselm Grün je autorom medzinárodne uznávaných kníh o spiritualite a umení v živote. Vo svojej knihe Ako prekonávať konflikty ponúka riešenia konfliktných situácií.

Nechajte si poradiť, ako sa vyrovnať s konfliktami.

Konflikty sú strety rozdielnych hodnôt, predstáv alebo záujmov – nie sú znakom zlého spolunažívania. Môžu nás posunúť ďalej, ukázať na nový smer a vyjasniť vzťahy.
Na druhej strane, ak ich nevyriešime, obmedzujú nás a oberajú o energiu.

Idealizovanie harmónie
Napríklad veľmi časté idealizovanie harmónie spôsobuje, že sa konfliktom vyhýbame a nepriznávame si ich. Ak si priveľmi idealizujeme náš život, svoje okolie, ľudí, potom konflikty spochybňujú naše ideály. Často ich vnímame ako niečo, čo by nemalo byť. Apelujeme na dobrú vôľu podľa hesla: Keby sme sa mali navzájom radi, nemali by sme žiadne konflikty.

Ale takéto moralizujúce výzvy nám pri konflikte nepomôžu. Skôr by sme mali počítať s rôznymi záujmami a napätím, ktoré vzniká z rozdielnych názorov, a neskrývať sa za naše ideály a vinu zvaľovať na druhých. Platí to napríklad aj v rodinách – často tam vládne strach, čo by asi povedali ostatní na to, keby sa v rodine hádalo. Alebo majú manželskí partneri strach, že konfliktom by mohli trpieť deti. Ale deti cítia aj neurovnaný a nevyriešený konflikt.
Iní majú zase strach, že ich konflikt rozdelí. Radšej budú žiť v zdanlivej harmónii, ako by mali čeliť hlbším konfliktom. A niektorí sa boja čeliť vlastnej skutočnosti, priznať sami sebe, že ich manželstvo nie je až také ideálne. 

O riešení konfliktov sa dozviete viac v novinke Ako prekonávať konflikty.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: