Ako cez zimu neochorieť - zaujímavý názor

Ako cez zimu neochorieť - zaujímavý názor
Zdroj: bigstockphoto.com
Západný koncept vitamínov nemá k imunite nijaký vzťah. V chladných mesiacoch by sme si mali predovšetkým chrániť oslabenú energiu na posilňovať vnútorné Teplo. „Základ je vhodne vyvážená strava a dostatok tepla a odpočinku“, hovorí  MD. Jozef  Lucky z TCM Clinic, jeden z najväčších odborníkov na Tradičnú čínsku medicínu.
 
1. Zamerajte sa na povrch tela - nielen na teplé oblečenie, ale aj starostlivosť zvnútra.
Telo je na jeseň a v zime náchylnejšie na ochorenia, pretože inokedy expanzívna energia sa ukladá k spánku a regeneruje sa. Z toho dôvodu je potrebné dostať energiu na povrch a cielene vytvárať energetické brnenie.
 
2. Varte zázvor a vedzte, že tie ozajstné liečivé účinky sa nevyparia. Číňania vypozorovali, že varený zázvor má lepšie zdravotné účinky, než ten surový, napriek tomu, že tento proces ničí niektoré vitamíny. Ideálna je zázvorová voda zo siedmich plátkov. Bez medu a citrónu!
 
3. Keď ste chorí, na citrón zabudnite . Kyslosť citrónu totiž energiu, ktorú chceme dostať na povrch, naopak vťahuje dovnútra. Preto po odoznení hlavných príznakov choroby
napríklad kašleme. Myslíme si, že na nás ide zase niečo iné, čo by sme mali liečiť inak. Podľa Číňanov je to však stále tá istá choroba a my sme ju nezvládli.
 
4. Doprajte si teplé raňajky . Viac ako na nadmerný vitamínový doping by sme sa v zime mali zamerať na vytváranie vnútorného tepla. Základom sú teplé raňajky vo forme vývarov a kaší,
počas dňa potom ľahko korenené jedlá.
 
5. Nezabúdajte na škoricu . Že škorica zahrieva, to je známa vec. Ozajstné imuno-stimulačné účinky nemá však kôra, ktorá sa bežne predáva, ale iba vetvičky. Tie zoženiete vo forme liečiva.
 
6. Čerstvé ovocie a zeleninu jedzte v zime len výnimočne . Naozaj to s tými vitamínmi nie je tak horúce, ako sa hovorí. Čerstvé ovocie a zelenina ochladzujú organizmus a to je presne to,
čo v zime nepotrebujeme. Spôsobujú totiž, že sa naše cievy dostatočne neprekrvujú
a takto nedávajú priechod imunite, keď potrebuje vyraziť do boja.
 
7. Nepotláčajte potenie . Keď sa telo potí, znamená to, že sa uzdravuje - vytláča energiu zanesenú škodlivinami (baktériami alebo vírusmi) na povrch kože a odtiaľ z organizmu von.
Pokiaľ tento proces potlačíme, aby nám neprekážal v aktívnom živote, koledujeme si o nepríjemné následky v podobe vleklých bronchitíd alebo nádchy.
 
8. Chráňte si celé telo, nezabúdajte na ruky . Zatiaľ čo v lete do nás podľa Číňanov vnikajú baktérie a vírusy cez nos a ústa, v zime je to koža. Stačí teda nedostatok ponožiek alebo vychádzka v mraze bez rukavíc a máme nevítanú návštevu.
 
9. Schlaďte svoju myseľ . Čínska medicína upozorňuje, že v chrípkovom období by sme si mali dať pozor na emočné vypätie. To totiž prehrieva náš systém a keď do takéhoto terénu vtrhne chlad, exploduje choroba aj pri menšom impulze oveľa silnejšie.
 
10. A na záver - príliš nepracujte . Doprajte si viac oddychu. Na jeseň sa celá príroda pripravuje k spánku a aj my by sme mali v aktivitách poľaviť. Toto ťažko vysvetlíte svojmu zamestnávateľovi, ale ak to vaša situácia aspoň trochu dovolí, odsuňte náročné povinnosti na jar.
 
Autor: MUDr. Josef Lucký
Zdroj foto: google.com

Dátum zverejnenia: