V Michalovciach sa konal kongres diabetikov

Výmena odborných skúseností a poznatkov bola cieľom Kongresu diabetikov Zemplína, ktorý sa dnes konal v Michalovciach.

Vyše sto účastníkov z radov odborníkov aj pacientov sa venovalo odborným prednáškam a stretnutiam s výrobcami rôznych pomôcok, potravín pre diabetikov a špeciálnej obuvi, ale aj so zástupcami farmaceutických firiem.

Podľa diskutujúcich sa v poslednom čase podarilo vyriešiť viaceré problémy súvisiace s týmto ochorením, najmä pokiaľ ide o invalidné dôchodky diabetikov. Diabetici sa však sťažujú na poplatky v ambulanciách, ktoré boli príslušným ministerstvom zrušené od 1. septembra. "Ešte stále sú poplatky vyberané, respektíve sú nazývané tieto poplatky nejakými inými zaujímavými názvami, ktoré momentálne oporu v zákone nemajú. Je to napríklad za zmeranie glykémie alebo za použitie skúmavky na odber glykémie," uviedla pre TASR prezidentka Slovenského zväzu diabetikov Eva Madajová. Dodala, že viaceré sťažnosti už rieši Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

V súčasnosti je na Slovensku registrovaných zhruba 300 tisíc ľudí s cukrovkou. Podľa odhadov odborníkov približne rovnaký počet ľudí ani nevie, že trpí týmto závažných ochorením, ktoré je nevyliečiteľné a celoživotné. Ako tvrdia účastníci kongresu, s ochorením sa treba naučiť žiť a podriadiť mu životný štýl.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: