Tiesňové volanie

Tiesňové volanie
Zdroj: bigstockphoto.com
Po 9 rokoch je konečne na trhu nová, jedinečná kniha o práci zdravotníckych záchranárov. Ide o jedinú knihu svojho druhu na slovenskom knižnom trhu, ktorá pohľadom laika opisuje zákutia práce záchranárov ako ich ľudia často s napätím sledujú v televízii alebo na ulici.
 
Ľudí zaujmú ich majáky, z diaľky sa ozývajúce sirény, ale ich práca je o niečom inom. Ich práca je o pomoci ľuďom v núdzi, resp. ľuďom v ohrození zdravia a života. Kniha opisuje ich prácu tak, ako ich autor videl počas písania, keď sa zúčastnil niekoľkých výjazdov s posádkami záchrannej služby a strávil niekoľko hodín ako pozorovateľ v blízkosti urgentných príjmov. Desiatky hodín strávil rozhovormi s lekármi z anestéziologicko-resuscitačných oddelení, traumatológie, centrálnych príjmov a samotnými lekármi zo záchranky a so záchranármi. Pre získanie objektívneho pohľadu na prácu záchranárov sa autor tiež rozprával s lekármi z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby zistil, ako funguje ich spolupráca so záchrannou službou. Tiež strávil niekoľko hodín rozhovormi s členmi Hasičského a záchranného zboru, Policajného zboru, zvlášť s PMJ /Pohotovostná motorizovaná jednotka/ a s desiatkami ďalších,  ktorí tak majú podiel na súčasnej podobe knihy, pretože autor od nich získal cenné rady a názory. Cieľom knihy nie je subjektívne kritizovať alebo hľadať chyby v systéme, ale poukázať na skutočnosť, že tieto chyby tu sú a že sa dajú riešiť. Predovšetkým ide o dôležitosť poskytovania laickej prvej pomoci, keďže vo väčšine prípadov je to práve laik, ktorý je prvým svedkom nejakej udalosti, nehody, úrazu či náhleho zhoršenia zdravotného stavu a  jeho vedomosti a odvaha môžu prispieť k tomu, že zachráni ľudský život zachraňujúcimi úkonmi ako sú kompresie hrudníka alebo umelé dýchanie a samozrejme zavolanie záchrannej služby na linke 155. 
 
Na 260 stranách knihy s názvom Tiesňové volanie sa snažil autor opísať zaujímavé prípady, s ktorými sa záchranári stretávajú v praxi. Niektoré z opísaných prípadov sa skutočne stali, len trochu inak. 
 
Autor verí, že kniha zaujme laickú ale i odbornú verejnosť. Kniha je v predaji v sieťach kníhkupectiev Martinus. Je písaná formou príbehu, dokumentu,  ktorý v rámci príbehu opisuje prácu záchranárov a ich výjazdy k pacientom z pohľadu posádky RZP, čo je posádka bez lekára. Myslím, že knihu by si mal prečítať každý,  kto sa chce stať záchranárom, aby si uvedomil, že práca v záchranke je síce zaujímavá, občas aj adrenalín, ale nie je to len o tom. Predovšetkým je to psychicky aj fyzicky náročná práca. Záchranár musí byť psychológom, lekárom, často otcom, policajtom.
 
V blízkej dobe chystám aj autogramiádu, o ktorej budem informovať na svojej stránke na Facebooku Kniha Tiesňové volanie, kde sa o tom všetci záujemcovia včas dozvedia.

Autor článku: Peter Lavo
Zdroj foto: Peter Lavo

Dátum zverejnenia: