Vysokointenzívny intervalový tréning pre vaše zdravie

Vysokointenzívny intervalový tréning pre vaše zdravie
Zdroj: bigstockphoto.com
Vysokointenzívny intervalový tréning (HIIT) je práve teraz v móde. Žijeme v spoločnosti, keď treba počítať s každou sekundou a každú sekundu treba využiť. Sme veľmi zaneprázdnení a za naše výkony chceme väčšiu odmenu, aj keby tento výkon zaberal iba polovicu času. Na rozdiel od mnohých iných vecí v živote HIIT poskytne to, čo sľubuje.
 
Vďaka novej plnofarebnej knihe Vysokointenzívny intervalový tréning pre ženy si osvojíte 60 mimoriadne účinných cvikov, ktorým sa môžete venovať kdekoľvek. A môžete ich podporiť 50 náročnými aktivitami trvajúcimi od niekoľkých minút až po celú hodinu.
Autor knihy Sean Bartram je tvorcom Core Pilates and Fitness a trénoval množstvo profesionálnych atlétov mnohých športových odvetví.
 
Pre zdravé srdce
Väčšina ľudí nikdy necvičila takým tvrdým spôsobom, aký si vyžaduje HIIT. Keď sa dostanete do anaeróbnej zóny a srdce vám bije tak, ako by vám malo vyskočiť z hrude, zdokonaľuje vám to aeróbnu aj anaeróbnu vytrvalosť. Štúdia zverejnená v roku 2012 v časopise Strength and Conditioning Research uvádza, že stačí šesť cvičení HIIT-u vykonávaných vyše dvoch alebo troch týždňov a trvajúcich iba niekoľko minút, aby sa objavilo merateľné zlepšenie kľúčových znakov kardiovaskulárneho zdravia.
 
Nárast počtu mitochondrií
Mitochondrie sú producentky energie v našich bunkách. Tieto drobné bunečné štruktúry dodávajú bunkám energiu a regulujú aj ich rast. Aký to má vzťah k HIIT-u? V roku 2012 sa v časopise American Journal of Physiology objavil článok s tvrdením, že HIIT podporuje mitochondriálnu biogenézu – proces, pri ktorom sa v bunke tvoria nové mitochondrie. Pri starnutí sa biogenéza mitochondrií začína spomaľovať, takže schopnosť HIIT-u podporovať tento proces možno pokladať za spomaľovanie starnutia.
 
Nebol to však prvý výskum, ktorý dáva do súvisu cvičenie so zmenami mitochondrií. V jednej štúdii z roku 2011 sa zistilo, že cvičenie indukuje zmeny v obsahu a aktivite mitochondriálneho enzýmu, čo môže zvýšiť produkciu bunkovej energie a tým zmenšovať riziko chronického ochorenia. Zmeny mitochondrií môžu byť priaznivé aj pre pečeň, mozog a obličky.
 
Jadrom knihy Vysokointenzívny intervalový tréning pre ženy je 50 aktivít trvajúcich od štyroch minút do celej hodiny, postupujúc od najľahších k náročnejším. Väčšina aktivít obsahuje tri úrovne náročnosti určené pomerom medzi cvičením a oddychom alebo náročnosťou cviku, alebo počtom opakovaní.

Autor článku:  Vydavateľstvo Ikar
Zdroj foto: Vydavateľstvo Ikar
 

Dátum zverejnenia: