Operácia očí nebolí a zmení pohľad na svet

Operácia očí nebolí a zmení pohľad na svet
Zdroj: bigstockphoto.com

Ak vás trápi krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus, viete, ako dokáže byť každodenné vyberanie kontaktných šošoviek či nosenie okuliarov obmedzujúce. Operácia očí je dnes už bežne vykonávaným zákrokom s množstvom spokojných pacientov a vy môžete byť jedným z nich. Ako operácia očí prebieha a prečo sa jej nemusíte báť?

Laserové operácie sú medzi pacientmi s refrakčnými ochoreniami veľmi populárne. Aj keď takéto zákroky poisťovne nepreplácajú, ľudia sú kvôli ostrému zraku ochotní siahnuť aj na pôžičku, poprípade si operáciu kúpiť na splátky. Ide totiž o pohodlný spôsob, ako sa zbaviť okuliarov a po dlhých rokoch si znova užívať jasný obraz bez nutnosti korekcie okuliarmi či kontaktnými šošovkami.

Skutočne bezbolestne?

Aj na Slovensku máme množstvo špičkových očných kliník, kde sa operácie očí robia denne. Výber tej správnej by mal byť podložený referenciami pacientov, ktorí už zákrok absolvovali, či odporúčaním vašich známych.

Pred každou operáciou oční chirurgovia s pacientom absolvujú sériu vyšetrení, ktoré určia, či je vhodným adeptom na operáciu, alebo nie. Vylúčení zväčša bývajú ľudia s autoimunitnými ochoreniami, pacienti s ochorením rohovky, reumatici či tehotné ženy. Pred zákrokom je nutné minimálne na 2 týždne vysadiť kontaktné šošovky, po operácii zas istý čas nepoužívať očný make-up, vyhýbať sa prašnému a zadymenému prostrediu a oči si chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi.

Operácia očí sa vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii. Vďaka nej je zákrok úplne bezbolestný a trvá približne 15 minút. V závislosti od typu operácie bolesť môže môže prísť niekoľko hodín po operácii. Pri ktorých postupoch sa jej nevyhnete?

Operácia očí rôznymi spôsobmi

Aj keď existuje množstvo druhov postupov, v základe sú dva typy laserových operácií – povrchové a hĺbkové. Povrchové sa vykonávajú na rohovke, ktorá sa zbrusuje na požadovanú dioptriu. Pri tomto postupe po operácii pacient pociťuje niekoľkodňovú bolesť, ktorú spôsobuje dorastanie odstráneného epitelu rohovky. Počas tohto obdobia sú oči veľmi citlivé na svetlo, okrem toho sú začervenané, nadmerne slzia a nastupuje rezanie a pálenie. Tento stav trvá približne 2-3 dni, po ktorých príznaky ustávajú a zrak sa koriguje.

Hĺbkové metódy sú šetrnejšie a pacient nepociťuje bolesť ani po vyprchaní anestézie. Keďže celý proces prebieha vo vnútri a nie na povrchu rohovky, nedochádza k jej poškodeniu, preto sú tieto operácie bezbolestné úplne. Aj po takomto zákroku je nutné správať sa k svojim očiam šetrne, nešúchať ich a na istý čas sa vyhýbať športu. Výhodou hĺbkových metód je okrem bezbolestnosti tiež to, že pri nich takmer okamžite dochádza ku korekcii zraku a práceneschopnosť je výrazne kratšia ako pri tých povrchových.

Hlavne žiadny strach

Ak ste sa doteraz operácií očí vyhýbali kvôli strachu, vedzte, že ten je neopodstatnený. Lasery, ktoré sa používajú v modernej medicíne, sú extrémne citlivé na akýkoľvek pohyb, preto ak pacient počas zákroku čo i len trocha pohne okom, laser sa automaticky zastaví. Počas celej doby sleduje vaše oko, takže nie je možné, že by sa mohla stať nejaká nehoda.

Dôležité je konzultovať svoj zdravotný stav s odborným lekárom, ktorý vám odporučí, ktorá metóda je pre vašu špecifickú situáciu tá najlepšia. Iné typy laserov sa totiž používajú pri tenkej rohovke, iné pri hrubej, rozdiel je tiež napríklad aj pri tom, či ide vo vašom prípade o krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus v kombinácii s iným očným ochorením.

Platí teda pravidlo - čo pacient, to špeciálne nastavená operácia očí. Bratislava je na Slovensku mestom s najväčšou koncentráciou očných kliník, ktoré sa okrem laserových operácií refrakčných chýb zaoberajú aj klasickými typmi očných zákrokov, ako je napríklad operácia šedého zákalu. Pozitívne však je, že neustále vznikajú nové centrá na celom území, teda za vysnívaným ostrým zrakom nie je nutné zákonite dochádzať na opačný koniec republiky.

Autor článku: Imrich Petro
Zdroj foto: bigstockphoto.com

Dátum zverejnenia: