Ako sa zbaviť astigmatizmu

Ako sa zbaviť astigmatizmu
Zdroj: bigstockphoto.com
Diagnostikovali vám na očnej prehliadke astigmatizmus? Už vás nebaví dennodenný pocit okuliarov na nose či ranné zavádzanie kontaktných šošoviek? Pre získanie dokonalého zraku vám v súčasnosti pomôže aj veľmi obľúbený laser.

Ako sa astigmatizmus prejavuje

Pociťujete zvýšenú únavu očí a máte bolesti hlavy? Kvôli rezaniu a páleniu očí nemôžete spávať? Dajte si dôkladne vyšetriť zrak.

Astigmatizmus patrí k bežným očným chybám. Dochádza pri ňom ku skresleniu a zahmleniu obrazu na sietnici a mnoho ľudí ani netuší, že ho má. Býva zvyčajne spájaný s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou a postihuje ľudí v akomkoľvek veku.

Časom sa astigmatizmus môže zhoršovať. Ostré videnie vám potom zabezpečí jedine nosenie špeciálnych cylindrov alebo operácia a následne pravidelné prehliadky u očného lekára.

Dajte zbohom astigmatizmu

Ak vás trápi zahmlené alebo rozmazané videnie, pri korigovaní tejto poruchy sa odporúčajú okuliare alebo kontaktné šošovky s presne vybrúsenými cylindrami. Ku odstráneniu astigmatizmu však v tomto prípade nedochádza.

Lekári vás ho dokážu zbaviť vďaka operácii alebo laserovej korekcii očí, ktorá môže byť v prípade túžby po živote bez astigmatizmu vhodnou voľbou.

Dobrým riešením je nechať si odporučiť ten správny zákrok so špičkovou technológiou. Aj na Slovensku existujú skúsení chirurgovia, ktorí vám môžu pomôcť pri rozhodnutí zmeniť si život od základov. 
 
Typy laserovej korekcie astigmatizmu
V princípe rozlišujeme 2 druhy postupov pri laserových operáciách:
a)      hĺbkové postupy
b)      povrchové (klasické) postupy

Pri prvom type ide o úpravu dioptrií v hĺbke rohovky. Keďže je celý proces vykonávaný vo vnútri rohovky, nedochádza k jej poškodeniu a pacient nepociťuje žiadne bolesti.  

V druhom prípade je rohovka povrchovo zbrúsená pomocou laseru. Tento typ korekcie astigmatizmu upravuje nepravidelné zakrivenie rohovky, ktorému predchádza prechodné odstránenie epitelu rohovky.

Pred podstúpením laserovej operácie  je potrebná séria vyšetrení pre určenie stupňa očnej chyby a zistenie, či sú vaše oči vhodné na korekciu laserom. K operácii nebývajú pripustení najmä pacienti s ochorením rohovky, reumatici alebo ženy v druhom stave.

Po operácii do práce už na druhý deň
Korekcia očí laserom je bezbolestná, prebieha v lokálnej anestézii a trvá okolo pol hodiny. Vďaka rýchlej rekonvalescencii si nevyžaduje hospitalizáciu v nemocnici a zabezpečí vám skvelé videnie už pár hodín po operácii, preto nie je potrebná žiadna dlhodobá dovolenka. S rýchlym zotavením však počítajte len pri hĺbkových operačných postupoch. Tie povrchové sú spájané s dlhším časom hojenia, počas ktorého odstránený epitel rohovky dorastá.

Strach ide bokom

Ak ste doteraz operáciu odkladali pre nedostatok odvahy alebo času, mali by ste nad tým pouvažovať. Čím ďalej to budete odsúvať, tým viac sa váš stav môže zhoršiť.

Laserový zákrok je zaručene bezbolestný. V priebehu prvých dní po korekcii môžete mať pocit diskomfortu, je to veľmi individuálne. Ženy bývajú dokonca voči bolesti odolnejšie ako muži, ale nie je to pravidlom.

Podstatné je poradiť sa s odborným lekárom o vašom zdravotnom stave. Jedine on presne určí, aký typ korekcie by ste mali podstúpiť a ubezpečí vás, že nie ste vystavení žiadnemu riziku.

Zrak patrí medzi naše najpodstatnejšie zmysly. Všetky vnemy a pocity si vytvárame práve očami, bez ktorých by sme sa nezaobišli. Každý z nás denne strávi veľa času za počítačom a televíziou, keď oči vystavujeme rôznym typom žiarenia. Preto zrak netreba podceniť a začať sa zaujímať ešte predtým, keď nastane vážnejší problém.

Rozhodnite sa správne a užívajte si zrakovú slobodu už dnes!

Autor článku:www.iclinic.sk
Zdroj foto: bigstockphoto.com
 

Dátum zverejnenia: