Nosová sprcha ako najúčinejšia zbraň proti nádche

Nosová sprcha ako najúčinejšia zbraň proti nádche
Zdroj: sterimar.sk
PR
Nádcha patrí do skupiny banálnych ochorení, ale napriek tomu dokáže život dosť znepríjemniť. Pôvodcovia nádchy sú najčastejšie vírusy, baktérie a alergény. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia a opuchnú sliznice a z nosa sa vytvorí vodovod. Ak je už sliznica zapálená, začne z pohárikovitých buniek a žliazok vylučovať sekrét vo zvýšenej miere a z nosa nám vyteká vodnatý hlien, strácame čuch. Riasinky sliznice sú oslabené, škodlivá mikroflóra sa začína množiť. Ak sa z nádchy vyvinie bakteriálna infekcia, je po úvodnej vodnatej nádche farba nosového hlienu žltozelená.

Ako sa dá nádche predchádzať? Výrazný pomocník v boji proti nádche sa zrodil pred niekoľkotisíc rokmi a indickí jogíni mu dali meno „džala nétí“. Nosová sprcha, džala nétí, nie je nič iného ako pravidelne aplikovaný preplach nosových dutín slanou vodou. Tá sliznicu nosa očistí a dezinfikuje, ale pri pravidelnom používaní ju postupne aj otuží. Nosová sliznica je potom schopná pružne reagovať na zmeny počasia, množstvo vírusov a baktérii a výsledkom je veľmi príjemný pocit dokonale čistého nosa.

Pri výplachu nosa dochádza k dôslednému odplaveniu cudzích objektov z nosových slizníc. V období zvýšeného výskytu infekcií horných ciest to znamená, že vírusy alebo baktérie, ktoré sa na sliznici mohli uchytiť v priebehu dňa sú odplavené, a preto sa infekcia nemá šancu rozvinúť. Výplachy nosa sú prospešné aj keď už dôjde k prepuknutiu infekcie. Pôsobí liečebne pri akútnych či chronických zápaloch nosových dutín i vedľajších nosových dutín, keď soľný roztok odplaví zápalový sekrét, zvlhčí sliznicu a urýchli jej regeneráciu. Pomocou výplachu nosa môžeme zmierniť aj alergickú nádchu a to sezónnu aj celoročnú. V prípade hygieny stačí jeden výplach denne, pri akútnych ťažkostiach môžeme výkon previesť dva až štyrikrát za deň. Ani pri dlhodobom používaní neboli pozorované žiadne vedľajšie nežiaduce

Ideálnym prípravkom na výplachy nosa je Stérimar, mikrosprej čistej morskej vody, ktorý navyše chráni nosovú sliznicu pred nepriaznivými vplyvmi ako sú klimatizácia či kúrenie. Práve teraz však vchádzame do obdobia, keď Vám môže alergická nádcha buď len tak zľahka dýchať na chrbát, alebo dokáže aj riadne pritlačiť. Na zmiernenie jej prejavov je výborným pomocníkom Stérimar Mangán. Jeho praktické balenie sa vojde do každej kabelky.

Autor: Dr. Bergendiová

Dátum zverejnenia: