Návštevu očnej ambulancie netreba podceňovať

Návštevu očnej ambulancie netreba podceňovať
Zdroj: bigstockphoto.com
Považujete pravidelnú prehliadku u očného lekára za zbytočnosť? Boli by ste možno prekvapení, čo všetko môže očné vyšetrenie zistiť o vašom tele. Návšteva v očnej ambulancii vám môže nielen zachrániť zrak, ale v niektorých prípadoch aj život.
 

Zrak si treba chrániť ako “oko v hlave”

 
O tom, že zrak je jedným z našich najdôležitejších zmyslov, asi nikto nepochybuje. Veľmi dôležité je venovať očiam toľko pozornosti ako ostatným orgánom - ak nie ešte viac.

Naše oči sú v súčasnosti vystavené väčším vplyvom životného štýlu ako kedykoľvek predtým - celodenná práca za počítačom, sledovanie televízie či čítanie kníh ich veľmi unavuje. Obrazovky a displeje sú dokonca umiestnené aj na verejných miestach, napríklad na letiskách alebo v dopravných prostriedkoch.  Očiam by ste preto mali dopriať dostatočný spánok a relax. Pomôcť môžu aj určité cvičenia a dostatočné žmurkanie, na ktoré pri práci zabúdame.
 

Oči prezradia oveľa viac

Vyšetrenie očí dokáže prezradiť aj iné ako očné ochorenia. Môže odhaliť príčiny bolestí hlavy, metabolické poruchy, problémy s krvným tlakom a dokonca aj nádory alebo začínajúcu cukrovku. Cukrovka sa prejavuje zo začiatku na sietnici oka a okrem kolísania hodnôt cukru sa u pacienta objavuje aj zhoršovanie videnia.
V niektorých prípadoch vie očný lekár zistiť ochorenia obličiek, kĺbov, pečene alebo iné poruchy či choroby. Skleróza multiplex je častou diagnózou, ktorú určuje práve oftalmológ - môže byť sprevádzaná napríklad dvojitým videním.
 

Prečo nevynechať návštevu očnej ambulancie?

 
Aj keď máte zrak v poriadku, mali by ste  pravidelne chodiť na prehliadky. Ochorenie oka sa v počiatočnej fáze nemusí hneď prejaviť a pacient vtedy nespozoruje žiadne príznaky. V pokročilejšom štádiu môže byť liečba zložitejšia ako na začiatku  a je možné, že si bude vyžadovať operáciu. Očné vyšetrenie je bezbolestné a nie je nepríjemné. Napriek tomu, že rozkvapkanie zrenice na určitý čas obmedzí ostrosť zraku, zdravie by malo byť u každého na prvom mieste.

Základom pre správne vyšetrenie oka je jednoznačne kvalitná očná ambulancia. Bratislava je oblasťou, kde nájdete mnoho špecializovaných očných ambulancií so špičkovými lekármi. Nezanedbajte starostlivosť o svoje oči - neskôr sa vám za to poďakujú.

Vyšetrenie očí trvá približne polhodinu a malo by obsahovať potrebné vyšetrovacie postupy pre dokonalé preskúmanie oka.


Čo by malo zahŕňať očné vyšetrenie?

 
* vyšetrenie zrakovej ostrosti (vízus) - meranie množstva dioptrií každého oka, čítanie bez okuliarov
* zmeranie vnútroočného tlaku a periférneho videnia - tlak sa meria tonometrom a môže predísť chorobám ako glaukóm či zelený zákal
* vyšetrenie očného pozadia s rozkvapkaním zrenice - môže odhaliť zmeny na cievach, vysoký krvný tlak, zmeny v zrakovom nerve alebo vnútroočné nádory
* vyšetrenie oftalmologickým mikroskopom - takéto vyšetrenie zahŕňa okolie oka ako sú viečko, riasy, dúhovka, bielko, šošovka
* meranie objektívnej refrakcie-ide o vyšetrenie autorefraktometrom, ktorým sa meria objektívna dioptrická chyba oka
* vyšetrenie produkcie sĺz - vďaka nemu sa zisťujú alergické alebo autoimunitné ochorenia a tiež niektoré endokrinologické ochorenia

Zdroj: cornea.sk

Dátum zverejnenia: