Prečo by ste aj vy mali piť japonský zelený čaj Sencha?

Prečo by ste aj vy mali piť japonský zelený čaj Sencha?
Zelený čaj Sencha je najobľúbenejším čajom v Japonsku. Má jemnejšiu chuť ako ostatné zelené čaje. Vďaka množstvu vitamínov, minerálov a antioxidantov má pozitívne účinky na náš organizmus. Jednou z najväčších výhod je, že sa dá piť v zime horúci a počas leta studený.
 

Vlastnosti zeleného čaju Sencha


Sencha patrí medzi najrozšírenejší typ zeleného čaju v Japonsku. Existuje viacero jeho druhov podľa obdobia zberu, vďaka čomu sa mierne líšia farbou a chuťou. Japonské zelené čaje sú od čínskych iné tým, že oxidácia listov je zastavená naparením horúcou parou po dobu 15-20 sekúnd. Krátko po naparovaní sú listy zvinuté, tvarované a následne sa sušia, čím sa uvoľnia aromatické látky a rozdelia sa podľa kvality.
Cena tých menej kvalitných sa pohybuje okolo 5 € za 50 g, zatiaľ čo cena tých prvotriednych dosahuje až 80 € za 50 g. Možno sa vám zdá drahý, ale 5 g čaju vystačí na 250 ml vody a dá sa zaliať 2-3-krát, nehovoriac o množstve účinkov, ktoré má.
Ideálna farba horúceho zeleného čaju Sencha je zelenkavo zlatá. Chuťovo má ľahko trávovú chuť, je stredne trpký a osviežujúci. Jeho chuť ovplyvňuje okrem obdobia zberu aj od teploty vody, v ktorej je lúhovaný. V teplej vode je „mäkší” ako v horúcej.
 

Účinky čaju


Zelený čaj Sencha obsahuje vitamíny C a E a má množstvo minerálov a antioxidantov potrebných pre ľudské telo. Zvyšuje imunitu, znižuje vysoký krvný tlak a dokonca aj hladinu „zlého“ cholesterolu LDL v krvi. Okrem iného môže regulovať hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou alebo aj zabrániť vzniku ochorenia. Taktiež je prevenciou rakoviny a sklerózy multiplex. Čaj obsahuje teín (teda kofeín), ktorý zvyšuje sústredenosť, povzbudzuje a potláča únavu, preto sa ho neodporúča piť pred spánkom. Do krvi sa uvoľňuje postupne, čím je jeho účinok dlhodobejší.
 

Zelený čaj Sencha chutí aj za studena a prospieva vašim zubom

 
Zelený čaj Sencha obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Dá sa lúhovať 2-3-krát. Výhoda zelených čajov je, že sa dajú piť aj za studena, čím cez leto osviežite svoj organizmus. Zaujímavosťou tohto čaju je, že napomáha k zdraviu ústnej dutiny a dá sa využiť aj na čistenie zubov. V čaji sa nachádza fluorid v prírodnej forme. Pri pití si tak posilníte zubnú sklovinu a osviežite dych.

Zdroj:

Dátum zverejnenia: