Veronika Veléz-Zuzulová už okuliare nepotrebuje

Veronika Veléz-Zuzulová už okuliare nepotrebuje
Zdroj: excimer.sk
Vďaka moderným technológiám sa dnes okuliarov či kontaktných šošoviek môžete zbaviť rýchlo a komfortne. Počet Slovákov, ktorí sa rozhodnú pre zákrok na odstránenie dioptrií, každoročne stúpa. Veľké zastúpenie medzi nimi majú športovci, pre ktorých sú okuliare či kontakné šošovky obzvlášť nepríjemným bremenom. Zrejme preto sa minulý rok rozhodla okuliare “zahodiť do koša” aj naša úspešná lyžiarka Veronika Veléz-Zuzulová, ktorej sa v uplynulej sezóne mimoriadne darilo.

Čo o operácií povedala sama Veronika si môžete pozrieť v našom videu.
 

Na najnovšie trendy v oblasti odstraňovania dioptrií, sme sa popýtali očného chirurga, ktorý Veroniku operoval. Doc. MUDr. Marin Černák, PhD. pracuje v Očnom laserovom centre EXCIMER, sídliacom v bratislavskej Karlovej Vsi, ktoré je úzkym špecialistom na odstraňovanie dioptrických chýb oka a patrí k európskym lídrom v tejto oblasti. Počas dvadsiatich rokov svojej existencie v EXCIMERi úspešne vykonali už viac ako 60 000 excimerových zákrokov.

Pán docent, pre koho je vhodný zákrok na odstránenie dioptrií?
Tento druh zákroku, ktorý sa nazýva refrakčný zákrok, je najčastejšie vykonávaný a vhodný pre ľudí s krátkozrakosťou respektíve astigmatizmom, ktorí prekročili hranicu 18 rokov. Využíva sa aj na odstránenie ďalekozrakosti u klientov vo veku nad 35 rokov.

Akých ľudí vo Vašom centre operujete?
Je to veľmi rozmanitá zmes mladých ľudí, avšak každému z nich okuliare či kontaktné šošovky zneprijemňujú život respektíve ho obmedzujú pri práci, či záľube. Predovšetkým nás však vyhľadávajú aktívne žijúci ľudia a športovci.

Ak sa teda rozhodneme zbaviť okuliarov, čo je potrebné urobiť ako prvé?
V prvom rade je potrebné odborné očné vyšetrenie. Vyšetrenia v očných optikách a u obvodných očných lekárov nie sú pred excimerovým zákrokom dostačujúce, je potrebné špeciálne technologické vybavenie. Takže prvým krokom by malo byť vyšetrenie v očnom laserovom centre, kde sa chce klient nechať operovať. Na základe výsledkov mu lekár - oftalmológ odporučí, či a akou metódou je vhodné sa nechať operovať. Konečné rozhodnutie pri výbere metódy je však vždy na klientovi.

Lekári teda operačnú metódu neurčujú, ale odporúčajú a klient si vyberie sám…
Úlohou lekára by malo byť objasniť Vám všetky pre a proti jednotlivých metód a výber nechať na klientovi. Samozrejme nie všetky metódy sú vhodné pre každého klienta, treba zohľadniť viacero faktorov, ako sú výška dioptrií, hrúbka rohovky, ale aj zamestnanie, či záľuby klienta, ktorý sa rozhodol pre excimerový zákrok.

Akú metódu si klienti vyberajú najčastejšie?
Donedávna to určite bola metóda LASEK, avšak vďaka novej technológií SmartPulse respektíve jej kombinácie so 7D laserom, sa novým trendom vo svete stáva jediná úplne bezdotyková operačná metóda Smart Surf ACE (bezdotykovou metódou bola operovaná aj Veronika Veléz-Zuzulová), ktorá je komfortným riešením pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť okuliarov rýchlo a s minimálnym zásahom do svojich očí. Určitému percentu klientov však stále odporúčame metódu femtoLASIK, ide najmä o klientov s plusovými dioptriami.

Povedzte nám viac o technológií SmartPulse…
Ide o technológiu, ktorá v kombinácii so 7D laserom (EXCIMER je jediným centrom vlastniacim 7D laser na Slovensku - pozn. red.) prináša skvelú zrakovú ostrosť krátko po zákroku a výrazne skracuje pooperačný diskomfort aj pri povrchových metódach. Klienti zažívajú skutočný “wow efekt”, pri zistení ako dobre vidia bezprostredne po zákroku. Pre ľudí, ktorí sa rezu do oka obávajú, ale najmä pre aktívne žijúcich ľudí a športovcov, je to skvelá príležitosť ako sa zbaviť okuliarov veľmi komfortným spôsobom.

Na Slovensku však máme viacero centier, na základe čoho si má človek vybrať kde sa nechá operovať?
Treba si uvedomiť, že oftalmológia je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúcim odvetvím medicíny, preto je potrebné sledovať najnovšie medicínske trendy a neustále sa zdokonaľovať po odbornej, aj technologickej stránke. Preto by som odporúčal klientom hľadať medzi centrami, ktoré pravidelne obnovujú svoje technické vybavenie a ponúkajú najmodernejšie operačné metódy. Ak narazíte na centrum, ktoré Vám na internetovej stránke alebo cez telefón odporúča konkrétnu operačnú metódu, buďte obozretní. Rovnako obozretní by ste mali byť aj pri nákupe cez zľavové portály, či iných vysokých zľavách. Dôvodom takýchto odporúčaní, či poskytovania zliav môže byť aj chýbajúca odbornosť respektíve nedostatočné technologické vybavenie.

A akú veľkú úlohu zohráva lekár v dobe, ktorá so sebou prináša čoraz dokonalejšie technologické vymoženosti?
Nepochybne rozhodujúcu. Odbornosť a skúsenosť je základným predpokladom úspechu celého zákroku. Riziko komplikácií existuje pri každom zákroku a dovolím si tvrdiť, že ich počet a závažnosť sú priamo úmerné kvalite lekára a technického vybavenia, ktoré sa pri zákroku používa. Vďaka technike, ktorú dnes máme, sme schopní operovať s extrémnou presnosťou, rýchlosťou a bezpečnosťou. A práve ruky a um lekára slúžia na to, aby túto schopnosť pretavili do skutočnosti.

V čom všetkom spočíva úloha lekára?
Kvalitné vyšetrenie je nesmierne dôležitou súčasťou celého zákroku, ak je urobené odborne a dôkladne, sme schopní minimalizovať všetky komplikácie, ktoré by mohli počas a po zákroku nastať. Bez dôkladného vyšetrenia a skúseného lekára taktiež nie je možné odporučiť metódu, ktorá je pre klienta najvhodnejšia. Úloha lekára pri zákroku je porovnateľná s akoukoľvek inou profesiou, kde pracujete s mimoriadne výkonnou a špičkovou technikou. Pokiaľ ju máte plne pod kontrolou, dokážete zázraky. Ak ju pod kontrolou nemáte, môžu vzniknúť nežiadúce komplikácie.

Okrem Slovákov túžiacich po živote bez okuliarov Vás vyhľadávajú aj klienti z mnohých iných krajín ako Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko, Chorvátsko, Srbsko, Ukrajina či Česká republika, čo ich k Vám privádza?
Prví zahraniční klienti k nám prišli kvôli excimerovému laseru, ktorý bol v tom čase raritou nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. A vlastne na tom sa od tej doby veľa nezmenilo, aj dnes mnohí prídu práve preto, že disponujeme 7D laserom, ktorý je jediným na Slovensku a v čase, keď sme ho zakúpili, bol len piatym na svete. Avšak domnievam sa, že samotné technologické vybavenie by nám určite nebolo stačilo na to, aby sme boli úspešní vo svete. Dôležitý je aj profesionálny a skúsený lekársky tím, ale najmä spokojní klienti, ktorí sú našou najlepšou referenciou.

Viac informácií nájdete na www.excimer.sk

Zdroj: excimer.sk
 

Dátum zverejnenia: