AUGMENTÁCIA - zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi

AUGMENTÁCIA - zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi

Umelé zväčšovanie prsníkov silikónovými implantátmi pomaly prestáva byť spoločenským tabu. Dôvod je dosť jednoduchý a psychologicky potvrdený. Ženy sú s týmto prírastkom hmotnosti veľmi spokojné. Samozrejme i kvalita silikónových implantátov, výber veľkostí, tvarov a konzistencie je bohatý. Jazvy po vložení implantátov sú čoraz tenšie a často uložené tak rafinovane, že sú prakticky neviditeľné a dajú sa utajiť. Napriek tomu sa mnohé ženy svojimi umele zväčšenými prsiami radi popýšia na verejnosti.

Čo všetko treba podstúpiť, aby sa dotyčná adeptka dopracovala k prsiam, ktoré bez zábran možno ukázať na verejnosti?

Po pravde nie je toho málo. Dotyčná zažije hodne strachu, trochu bolesti, musí byť veľmi disciplinovaná a veľa zaplatí.

Tento maratón sa začína konzultáciou u plastického chirurgia, prípadne viacerých plastických chirurgov,  z ktorých si dáma vyberie toho, ktorému bude dôverovať. U žien je to väčšinou vec intuície, ale sú aj také, ktoré sa informujú na akreditáciu a na prax dotyčného plastického chirurga a jeho pracoviska. Mnohé ženy sú na konzultácii sprevádzané svojimi partnermi a vtedy vstupuje do hry a technická stránka operácie. Predmetom konzultácie je predovšetkým určenie veľkosti a tvaru prsných implantátov, ktoré majú byť voperované. Ďalej je to spôsob, akým budú tieto implantáty u dotyčnej ženy vložené. V neposlednom rade sa stanoví celková cena tohto zákroku.

Konzultácia môže byť ukončená objednávkou na samotný zákrok, teda stanovením dňa a hodiny nástupu na hospitalizáciu a ďalších podmienok, ktoré klientka musí splniť. Prvoradou podmienkou pre takúto operáciu je dobrý zdravotný stav organizmu, ktorý navyše nesmie javiť žiadne známky infekčného ochorenia. Ženy, ktoré kojili operujeme najmenej pol roka po ukončení kojenia. Dôležitý je aj menštruačný cyklus. Termín operácie je najlepšie stanoviť tesne po ukončení menštruácia, najneskôr však 10 dní po jej ukončení. Hneď na druhom mieste v dôležitosti je téma rekonvalescencie. Klientka, ktorá chce absolvovať augmentáciu musí vedieť, že po operácii sa bude musieť fyzicky šetriť. Bežné nenamáhavá činnosť je možná až po 1 týždni po operácii. Fyzická námaha vo forme športu je možná 6 týždňov po operácii.

V deň operácie ostáva pacientka nalačno. Prináša si na svoju kliniku interné vyšetrenie. Prebehne umiestnenie na lôžku a nasleduje operačné plánovanie obvykle s fotením. Najjednoduchší typ tejto operácie, teda vloženie implantátov pod žľazu z jedného rezu dlhého cca 6 cm a umiestneného pod prsníkom, pod pazuchou alebo okolo vo dvorci, trvá si 1 hodinu. Podobná dĺžka trvania operácie je aj pri vložení implantátov pod sval. Dlhšie trvá operácia, pri ktorej sa súčasne upravuje samotný prsník. / Asi 2 hodiny. /

Bolestivosť po operácii je mierna, výraznejšia je pri vložení implantátov pod sval a trvá 48 hodín. Je podobná svalovici a stlmí ju tabletka analgetika. Telo si zvykne na váhu a veľkosť implantátov asi za 10 dní, kedy ich začne vnímať ako vlastné.

Prsia po vložení implantátov pod žľazu preberajú formu implantátu, môžu postupne poklesnúť nadol. Prsia po vložení implantátu pod sval si vytvaruje prsný sval, ktorá bandážuje implantát a nedovolí mu poklesnúť a ani vyrysovať svoje okraje. Nepotrebuje podprsenku a zachováva dekolt.

Plánované tehotenstvo nepovažujeme za kontraindikáciu ku vloženiu implantátov. Implantáty sú bezpečné, nemajú mikropóry, takže ich obsah sa nedostáva mimo ich púzdra. Implantáty nemajú obmedzenú dobu prítomnosti v tele. Vymieňajú alebo vynímajú sa na želanie klientky.

Prsné implantáty sa aplikujú od šesťdesiatich rokov minulého storočia. Počas svojho vývinu boli rôznej kvality, avšak ich stále prebiehajúci výskum nikdy neodhalil ostro sledovaný karcinogénny vplyv.

Augmentácia je typ operácie obľúbený nielen u žien, ale aj u plastických chirurgov. Nespokojnosť s výsledkom je zriedkavejší ako u iných estetických operácií na tele.

 

Autor článku: MUDr. Helena Ježovitová

Dátum zverejnenia: