Keď koža prekročí povolenú rýchlosť

Keď koža prekročí povolenú rýchlosť

Svrbenie a bolesť kože, šupiny, ktoré vidieť na každom type oblečenia. Popraskané ložiská, ktoré krvácajú a sú citlivé na akýkoľvek pohyb. Estetický problém, ktorý aj z extroverta urobí hanblivého človeka. Už dvanásty rok si 29. októbra pripomína celý svet prostredníctvom Svetového dňa psoriázy chorobu, ktorá trápi takmer tri percentá ľudí na celom svete. Kým v minulosti bývali pacienti trpiaci psoriázou vylúčení zo spoločnosti a hádzaní do jedného vreca s malomocnými, dnes im adekvátna liečba prináša veľkú úľavu a plnohodnotný život.

Systémová chyba v tele

Imunitný systém zdravého človeka je sofistikovaný komplex buniek a mechanizmov, ktorého hlavnou úlohou je chrániť naše telo pred hrozbami. Niekedy sa však stáva, že sa systém „pokazí“ a začne to s ochranou preháňať: namiesto detekcie hrozieb zvonka útočí na zdravé bunky svojho vlastného tela. Práve toto sa deje pri psoriáze. „Kožné bunky človeka sa za normálnych okolností obnovujú každých 28 až 30 dní. Pri psoriáze sa však v tele nachádza zvýšená hladina špeciálnej bielkoviny – TNF-alfa, ktorá zohráva významnú úlohu v aktivácii zápalových buniek. Keďže je tejto bielkoviny veľa, v koži vzniká zápal a tkanivá reagujú nadmerným obmieňaním povrchových buniek kože. Tak vznikajú svrbiace a zapálené ložiská,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine. Príčiny vzniku ochorenia zatiaľ nepoznáme. Vedci hovoria o genetike a spúšťacích faktoroch, skutočnú a jednoznačnú príčinu však zatiaľ nikto neidentifikoval. „Práve preto zatiaľ psoriázu nevieme vyliečiť, liečime v podstate len jej prejavy,“ dodáva prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.

Biologická liečba mení pacientom život

Hlavnou výzvou vo výskume a vývoji liečby autoimunitných ochorení, pri ktorých bojuje organizmus sám proti sebe, je hľadanie odpovede na otázku, ako natrvalo zmenšiť či zastaviť zápal. V prípade psoriázy vedci zistili, že ak sa im podarí „oklamať“ niektoré prozápalové bielkoviny, ako je napríklad TNF-alfa, zápal ustupuje. „Pri psoriáze sa bunky kože obnovujú sedemkrát rýchlejšie ako u zdravého človeka. Je to preto, lebo sa v koži nachádza priveľa prozápalových bielkovín, ako je napríklad TNF alfa, ktoré zápalový proces spúšťajú. Biologická liečba funguje tak, že sa na tieto bielkoviny naviaže a začne blokovať ich aktivitu. To znamená, že zápal sa zastaví a kožné bunky sa prestanú abnormálne rýchlo obmieňať,“ vysvetľuje profesor Péč.

Nezomiera sa na ňu, no žiť s ňou je trápenie

Psoriáza nie je smrteľné ochorenie, no život s ňou je naozaj náročný. „Psoriáza sa u mňa objavila v puberte a sme spolu už viac ako 18 rokov. Stále si hovorím, že na svete sú oveľa horšie diagnózy a že sa nemám v podstate na čo sťažovať. No vždy, keď som si nevedela umyť páchnuce krémy z vlasov, alebo mi praskla boľavá koža na chrbte, pýtala som sa: čo som komu urobila?,“ hovorí mladá pacientka Katka, ktorá trpí ťažkou formou tohto ochorenia. Psoriáza jej poznačila takmer celé telo, od chodidiel na nohách až po hlavu. Katarína absolvovala lokálnu liečbu aj fototerapiu, no obe liečby pred rokmi spomalili vývoj choroby minimálne. Nasledovala imunosupresívna liečba pomocou látok, ktoré potláčajú aktivitu imunitného systému. Táto liečba však mala tiež iba krátkodobý efekt. „Vyskúšala som takmer všetko. Stálo ma to veľa fyzických, ale aj psychických síl. V pubertálnom veku som dokonca kvôli častým hospitalizáciám vymeškala toľko vyučovacích hodín, že som musela opakovať ročník. Po rokoch trápenia sa prišla pozitívna zmena, keď mi lekári nasadili biologickú liečbu, na ktorej som aj v súčasnej dobe,“ konštatuje Zuzana.

Špecializované centrá prinášajú novú nádej

Pacienti, ktorí už absolvovali lokálnu aj neúspešnú systémovú liečbu a trpia stredne ťažkou, či ťažkou formou psoriázy, majú ďalšiu šancu na liečbu tejto nepríjemnej choroby. „Tri dni pred tým, ako si celý svet pripomenie Deň psoriázy, sa na Slovensku koná Deň otvorených dverí v centrách biologickej liečby. Odborníci v špecializovaných ambulanciách budú 26. októbra pripravení od 8.00 ráno pre všetkých záujemcov, ktorí sa chcú nechať vyšetriť, diagnostikovať a hľadať ďalšie spôsoby liečby,“ hovorí profesor Péč. „V prípade záujmu nepotrebujete žiaden výmenný lístok od všeobecného lekára, stačí len prísť alebo sa zaregistrovať na www.derma.sk,“ dodáva. „Psoriáza je choroba, ktorá značne vplýva na sebavedomie a kvalitu života pacienta. Viem to, prešla som si tým a stále s tým žijem. Ak by vtedy, keď som sa trápila najviac, bola možnosť navštíviť odborníkov bez nutnosti dlhého chodenia od lekára k lekárovi, určite by som to využila. Deň otvorených dverí je tu pre nás, pacientov, ktorí hľadáme spôsob, ako nášho blízkeho nepriateľa poraziť,“ konštatuje Katka.

Viac informácií o ochorení nájdete na www.derma.sk.

Ak Vás téma psoriázy zaujíma, máte možnosť diskutovať v našej online poradni. Na Vaše otázky bude odpovedať MUDr. Peter Kozub, primár Dermatovenerologického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Deň otvorených dverí sa bude konať v stredu, 26. októbra 2016, v 9 centrách na biologickú liečbu psoriázy.

V rámci Dňa otvorených dverí majú pacienti možnosť poradiť sa o možnostiach liečby psoriázy.

Viac informácií nájdete na www.derma.sk

 

Zoznam centier biologickej liečby

 

Dermatovenerologická klinika LF UK
Univerzitná nemocnica Bratislava - Nemocnica Staré Mesto
prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA

Dermatovenerologická klinika UNB a SZU
Univerzitná nemocnica Bratislava, Ružinov
MUDr. Mária Žilínková

Dermatovenerologická klinika
Univerzitná nemocnica Martin
prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.

Dermatovenerologická klinika SZU
FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica
MUDr. Slavomír Urbanček, PhD.

Dermatovenerologická klinika
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
MUDr. Tomáš Kampe, MPH

Dermatovenerologické oddelenie
FNsP J. A. Reimana Prešov
MUDr. Klára Martinásková, PhD.

Dermatovenerologická ambulancia
Fakultná nemocnica Nitra
MUDr. Katarína Kovarčíková

Dermatovenerologické oddelenie
FNsP Nové Zámky
MUDr. Peter Kozub, PhD.

Dermatovenerologická ambulancia
Fakultná nemocnica Trenčín
MUDr. Katarína Novačeková, MUDr. Ivana Sázelová

Dátum zverejnenia: