Úprava vody je dôležitá: Nezničte si zdravie znečistenou vodou!

Úprava vody je dôležitá: Nezničte si zdravie znečistenou vodou!
Zdroj: bigstockphoto

Voda je neoddeliteľnou súčasťou ľudského života. Umývame, perieme, varíme, kúpeme sa a v neposlednom rade ju pijeme a používame na úpravu stravy. Náš organizmus je citlivý na akúkoľvek nerovnováhu v nej a práve preto by mala byť v bezchybnom stave. Keďže kvôli rýchlo sa rozvíjajúcemu priemyslu a poľnohospodárstvu dochádza k znečisteniu mnohých vodných zdrojov, úprava vody je v tomto čase priam žiadúca.

Je vaša voda čistá?

Hoci sa voda z vodovodu veľmi propaguje, nemusí byť vždy ideálna, najmä v prípade, ak nie je upravená. Prvé znaky toho, že niečo nie je v poriadku, môžete vidieť vo forme mechanických nečistôt pochádzajúcich zo starých potrubí.

Najčastejšie sú následkom pitia znečistenej vody žalúdočné problémy a hnačky. Problémovú vodu spoznáte aj podľa zmenenej farby a chuti. Aby sa potlačila nepríjemná chuť a zápach, pridáva sa do nej vápnik a horčík. Iným problémom je pridávanie chlórnanu sodného na dezinfekciu vody. Aj keď je pre zdravotné ťažkosti v niektorých krajinách pridávanie chlóru do vody zakázané, u nás je to stále bežnou záležitosťou.

Úprava vody ochráni vaše zdravie

Voda s čo i len nepatrnou stopou nebezpečného prvku dokáže narobiť v tele veľkú šarapatu. Nadbytok fluóru sa napríklad uloží do zubov a kostí, ktoré sa následne stanú krehkejšími a lámavejšími. Nepovšimnuté neostanú ani obličky či nervový systém.

Olovo zase zhoršuje sluch, zvyšuje tlak, spôsobuje alergie, žalúdočné problémy, trpasličí vzrast ba aj psychickú zaostalosť. Ak je vo vode viac dusičnanov, môžu zapríčiniť po premene na dusitany rakovinu tráviacej sústavy. Nadbytok medi sa zase prejaví na oslabenej mužskej plodnosti. Úprava vody pomocou domácich filtrov by sa preto, pochopiteľne, nemala zanedbávať.

Balené vody nie sú riešením

Keď voda z vodovodu nemá dobrú chuť, mnohí siahajú po balených vodách. Ani ich pravidelné pitie však nie je riešením. Nielenže sú finančne nákladnejšie a hromadením plastových fliaš sa ničí životné prostredie, ale prehnané množstvo minerálov neprospieva ani ľudskému organizmu.

Domáca úprava vody pomocou filtrov je dnes bežne využívaná. Rozbory vody, ktoré sa zväčša robia ešte pred nainštalovaním filtračného systému v domácnosti, dokážu rozoznať formu znečistenia vody. Pre vás tak bude jednoduchšie zvoliť ideálny filter, ktorý vám “vyrobí” zdravú vodu. V praxi sa využívajú napríklad jednoduché uhlíkové filtre, UV svetlo či reverzná osmóza. Pokiaľ odoberáte vodu zo studne, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať špeciálny filter na odstraňovanie dusičnanov. Tie sa do podzemnej vody dostávajú vďaka poľnohospodárskej činnosti - hnojením pôdy.

Dátum zverejnenia: