Bývanie pre alergikov: Málo poličiek, umelé prikrývky a centrálne vysávanie

Bývanie pre alergikov: Málo poličiek, umelé prikrývky a centrálne vysávanie
Na Slovensku trpia nejakou formou alergie až viac ako dva milióny ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ide o štvrté najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie na svete. Pri zlepšovaní kvality života výrazne pomôžu aj úpravy v domácnosti. Aké?

Rozlúčte sa s páperovými perinami
Najviac roztočov sa nachádza v posteli , kde trávite tretinu svojho života. Keďže nie každý znáša pierka, dajte zbohom obľúbeným páperovým perinám a miesto nich si zadovážte prikrývky z umelých materiálov. Hoci sa aj v nich rozmnožujú roztoče, ich výhodou je, že sa dajú prať pravidelne a pri vyššej teplote. Ak nemáte veľa času, perte ich aspoň štyrikrát ročne.
 
Roztoče útočia aj v matracoch, preto radšej voľte tie, ktorú majú protiroztočovú bariéru a sú uložené na lamelových roštoch. Matrac tak bude lepšie dýchať. Ideálne by mal byť z prírodného latexu, ktorý nedá šancu roztočom.
 
Viac nábytku, viac alergénov
Obrovským zberačom prachov je, pochopiteľne, nábytok. Čím viac poličiek v miestnosti máte, tým viac nebezpečných alergénov sa v nej schováva. Vyberajte si teda radšej presklené vitríny alebo uzatvárateľné skrine, kde si veci uložíte a zavriete. Vyhnete sa nielen alergénom, ale navyše si zjednodušíte upratovanie.
 
Čistejší vzduch zabezpečí centrálne vysávanie
Alergik by mal doma dýchať vzduch, ktorý nie je ani suchý, ani vlhký. Vlhkosť by sa mala pohybovať okolo päťdesiatich percent. Stav alergií zvlášť zhoršujú plesne, ktoré sa často objavujú kvôli nedostatočnej tepelnej ochrane obvodových konštrukcií. Vtedy je riešením odstránenie príčiny priamo v konštrukcii alebo zateplenie budovy, pretože čistenie dezinfekčnými prostriedkami odstráni plesne len dočasne.
 
Kvalitnejší vzduch pomôže získať aj centrálne vysávanie alebo čističky vzduchu. Centrálne vysávanie nevíri prach  a do miestnosti ho nevracia ani v minimálnom množstve. Aj tie najmenšie nečistoty vyfúkne mimo obývaných častí domu.
 

Dátum zverejnenia: