korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Už maturantky majú rakovinu - odhaliť sa dá včasnou diagnostikou

Už maturantky majú rakovinu - odhaliť sa dá včasnou diagnostikou
Zdroj: Pixabay
Rakovina krčka maternice sa môže objaviť v akomkoľvek veku ženy. Väčšina  žien, u ktorých bolo toto ochorenie diagnostikované, je vo veku medzi 35 až 55 rokov. V poslednom období sa však táto hranica posúva aj do omnoho mladších vekových kategóriídokonca do maturitných ročníkov .
 
Vďaka cytologickému skríningovému vyšetreniu steru z krčka maternice , ktoré zdravotná poisťovňa Union poskytuje ako benefit všetkým ženám už od 18 rokov (teda o 5 rokov skôr ako určuje zákon) sa ukázalo, že pomerne vysoký počet zmien na krčku maternice majú už mladé slečny vo veku 18-23 rokov.
Každoročne takto gynekológovia u mladých dievčat odhalia priemerne 5 veľmi vážnych prípadov rakoviny a stovky ďalších, ktoré si už vyžadujú ľahšiu liečbu. Čo je teda zásadným problémom? Slovenky na preventívne gynekologické prehliadky nechodia. Z celkového počtu poisteniek Union zdravotnej poisťovne, a.s. absolvovalo v rokoch 2013 – 2016 preventívnu gynekologickú prehliadku priemerne len  okolo 36 % žien .
 
 „Najčastejším argumentom žien pri otázke, prečo nechodia je, že sa cítia zdravé, nemajú žiadne zdravotné ťažkosti, tak prečo chodiť k lekárovi a špeciálne ku gynekológovi,“ hovorí Miroslava Jurčáková,
špecialistka vývoja programov zdravia v poisťovni Union. Vysvetlila, že tento argument však nie je správny, pretože rakovina krčka maternice nebolí. Ak  žena príde k lekárovi až vtedy, keď má problémy, môže byť neskoro. Pre zdravie žien  je nesmierne dôležité absolvovať preventívnu gynekologickú prehliadku v zákonom stanovených intervaloch aj vtedy, keď sa cítia úplne zdravé. „ Skríningový test pritom umožňuje odhaliť ochorenie v začiatočnom štádiu, kedy je liečba jednoduchá, pre pacientku nenáročná a úspěšná,“ upozorňuje M. Jurčáková.

Skríningové cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice
Cytologické stery, odobrané gynekológom, sa vyhodnocujú v cytologických laboratóriách. Zákon, ktorý definuje skríning,  je na Slovensku v platnosti od 1. januára 2008. Určuje sa v ňom, že skríningové cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice je uhrádzané ženám od 23 do 64 rokov v režime: prvé dva odbery cytológie v ročnom intervale a v prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov.  Skríning sa vo veku 64 rokov ukončí, ak  sú posledné 3 cytologické nálezy negatívne.
 
HPV /Human papilloma virus/  a rakovina krčka maternice
 
Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu /HPV/. Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých väčšina je neškodná a vyvoláva len bežnú infekciu. Pätnásť z nich je onkogénnych, t.z., že  môžu spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice alebo predrakovinové stavy.
 
Očkovanie proti  HPV infekcii
 
Cieľom očkovania je zabrániť HPV infekcii, ktorá môže byť príčinou vzniku rakoviny krčka maternice, ale aj genitálnych bradavíc. Tento typ vakcín /profylaktické/ nedokáže zabrániť rozvoju ochorenia u osôb už infikovaných, preto sa očkovanie odporúča vo veku, kedy sa aktívny sexuálny život  nepredpokladá, takže  infikovanie HPV vírusom nie je možné. Zároveň imunitný systém v tomto veku vyprodukuje po aplikácii vakcín  najvyššie hladiny protilátok, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú  u očkovaných osôb pretrvávať mnoho rokov a chrániť ich pred HPV infekciou.

Zdroj: Union poisťovňa

Dátum zverejnenia: