Bábiky Kiwanis dlhodobo pomáhajú pacientom a rodičom pri liečbe

Bábiky Kiwanis dlhodobo pomáhajú pacientom a rodičom pri liečbe
Zdroj: Divino
Priaznivé výsledky liečby náročných ochorení, to nie sú len konzultácie s lekárom, vyšetrenia, lieky či pobyt v nemocnici. Dôležitú rolu v tomto prípade zohráva i psychika pacienta, obzvlášť ak ide o deti či dospievajúcu mládež. V Detskom kardiocentre Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave pracujú s krehkou psychikou pacientov už viac ako 5 rokov. Za ich úspechom stoja práve jedinečné biele bábiky Kiwanis. A práve pri príležitosti odovzdania špeciálnej série bábik, ktorá vznikla v spolupráci Kiwanis klubu Bratislava s reklamnou agentúrou 2CREATE sa mala možnosť verejnosť dozvedieť viac o projekte a  vplyve bábik na psychiku pacientov.

Bábiky sú účinné terapeutické pomôcky, ktoré lekárom pomáhajú znižovať negatívne vplyvy hospitalizácie a humanizovať tak medicínu. Prostredníctvom bábik, ktoré si môžu deti v nemocnici namaľovať podľa svojej fantázie, často komunikujú s lekárom alebo svojim okolím. Psychologička Detského kardiocentra Mgr. Martina Matejová vysvetľuje: „Takáto komunikácia je často oveľa bezpečnejšia ako komunikácia tvárou v tvár. Bábika je niečo, čo malý pacient pozná a ďalšie procesy tak ľahšie prežíva. Často sa stretávame s tým, že deti prostredníctvom bábik Kiwanis vedia prejaviť emócie či strach. Vieme im tak vysvetliť, že pocit strachu je v takýchto situáciách normálny.“ Lekár či sestra môžu pacientovi vďaka bábike veľmi jednoducho vysvetliť spôsob liečby či priebeh vyšetrenia. Pobyt v nemocnici sa tak pre deti stáva oveľa jednoduchší.
 
Lekári sa stávajú súčasťou rodiny a života pacientov, preto je spôsob, akým k pacientom pristupujú, rozhodujúci. „Zaujímavé boli i situácie, kedy si mamičky, hospitalizované spolu so svojimi deťmi, vypýtali od personálu oddelenia bábiky a namaľovali si tak chýbajúceho člena rodiny, partnera alebo inú osobu, ktorá s nimi nemohla v ťažkých chvíľach byť,“ dopĺňa vedúca sestra Kardiologického oddelenia DKC, Mgr. Alexandra Fádliková.
 
Reakcie na bábiky sú veľmi pozitívne. Je to aktivita, ktorá dlhodobo funguje a má  veľký zmysel. Aj takouto formou sa dá prispieť k humanizácií medicíny, pretože pomoc chorým, to nie sú len prístroje, lieky alebo finančné prostriedky.

Zdroj: Divino

Dátum zverejnenia: