korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Frigidita a poruchy erekcie, alebo čo trápi slovenské manželské páry najviac?

Frigidita a poruchy erekcie, alebo čo trápi slovenské manželské páry najviac?
Zdroj: redakcia

Prečo hneď tie tvrdé slová na úvod? Nuž, stačí sa pozrieť na realitu. Tá sa vynára tak z klebetných prestávok počas práce, ako aj z internetu. A nie, nemyslíme tým len nejaké anonymné diskusie, ale napríklad aj naše vlastné fórum. Zdá sa, že prekročením hranice stredného veku sa slovo sex stáva len spomienkou na minulosť.

Manželstvo ako cieľ či prostriedok?

Horšie to je, ak to začne škrípať ešte skôr. Veľa ľudí si na úvod vzťahu dopraje posteľné radovánky plným priehrštím, no zdá sa, akoby to „s obrúčkou“ už prestávalo byť ono. Zabúda sa pritom na to, že manželský vzťah je forma spolužitia a nie konečná stanica.

Manželský sex sa pritom v minulosti považoval za niečo nenahraditeľné. Je pravda, že v dnešnej dobe žijú partneri spolu už skôr, no nezriedka sa stáva, že s pribúdajúcim vekom ich spoločné radovánky v spálni omrzia aj pred 30kou. Problémy pritom majú obe pohlavia a nedá sa povedať, že by jedno či druhé bolo viac „postihnuté“ nezáujmom o pohlavný život.

Poďme sa teda pozrieť, čo najviac trápi manželské páry a čo sa s tým dá robiť vlastnými silami:

Erektilná dysfunkcia a iné problémy erekcie

Začneme s najčastejším mužským problémom a to je erektilná dysfunkcia. Chlapov s problémami tohto typu pribúda čoraz viac a zároveň klesá vek, kedy sa začne situácia prejavovať aj navonok. Aby sme si rozumeli - pojem erektilná dysfunkcia nemusí znamenať len úplnú impotenciu.

Z hľadiska praxe sa považuje za erektilnú dysfunkciu neschopnosť dosiahnuť alebo dlhšiu dobu udržať erekciu. Pravdou je, že väčšina prípadov problémov s erekciou má organické príčiny, kam treba rátať napríklad fajčenie, alkoholizmus, obezitu, ale napríklad aj nedostatok testosterónu.

psychogénnych príčin býva za erektilnou dysfunkciou najmä zlý životný štýl, extrémna prepracovanosť, stres a dokonca aj strach z intimity či intímností. Všetky vyššie vymenované faktory a dôvody určite nepatria do kategórie ľahkých, ale na rozdiel napríklad od problémov cievneho charakteru, ktoré bránia stoporeniu penisu, ide o príčiny veľmi dobre riešiteľné aj v domácich podmienkach.

Ak chcete zlepšiť svoju erekciu, môžete skúsiť v domácom prostredí tieto možnosti:

·             skoncovať s fajčením a významne obmedziť alkohol

·             začať žiť zdravšie a to sa týka tak jedálnička, ako aj častejšieho pohybu

·             dopriať telu viac regenerácie a naopak ho menej zaťažovať stresom či pracovnými povinnosťami

·             skúsiť voľne dostupné tabletky na erekciu, ktoré sú bez lekárskeho predpisu a majú 100 % prírodné zloženie, takže sú bez rizika výskytu vedľajších účinkov; veľmi populárne sú napríklad Zerex, Erexan či Clavin

·             vyskúšať netradičnú sexuálnu pomôcku zvanú vákuová pumpa, ktorej efekt je okamžitý

Pokiaľ sú za erektilnou dysfunkciou vážnejšie problémy spôsobujúce až úplnú impotenciu, vyššie uvedené „domáce recepty“ vám nepostačia. V takomto prípade si vyžaduje váš stav odbornú liečbu, najčastejšie špeciálne injekcie aplikované do penisu, operačné riešenie pomocou penilných protéz alebo liečba ultrazvukovými rázovými vlnami.

Strata chuti na sex - nízke libido

Strata libida je u mužov čoraz častejším problémom. Tento fenomén je na vzostupe a zatiaľ možno len hádať, čo všetko za ním je. Najpravdepodobnejšia je kombinácia fyziologických a psychogénnych príčin, no netreba zabúdať ani na niektoré vonkajšie faktory. Kvalita vzťahu v partnerskom či manželskom spolužití má na libido totiž mimoriadny vplyv.

Ak si partneri naozaj rozumejú a nezostávajú v rutine, nie je prakticky žiaden dôvod, aby u muža klesla túžba po milovaní. Pokiaľ sa však často hádajú a v ich spolužití sú konflikty záujmov, prichádza skôr či neskôr problém. Ten nastáva aj pri postupnom odcudzení a vtedy, ak po určitom čase zistia o sebe navzájom veci, ktoré predtým nevideli.

Netreba však zabúdať ani na našich „verných spoločníkov“ v živote, čiže na stres, únavu a pracovnú vyťaženosť. Všetky tieto faktory sú zabijakom nielen erekcie, ale aj chuti na akýkoľvek telesný kontakt. Horšie to však je, ak je za nízkym libidom nejaké ochorenie alebo zníženie hladiny testosterónu. Tento hormón má totiž u mužov najväčší podiel na tom, akú chuť na milovanie majú, čiže ako veľmi sú „nadržaní“.

A čo môžete spraviť pre zvýšenie libida?

·             najjednoduchšie riešenie sú rôzne voľne predajné prípravky podporujúce tvorbu testosterónu a lepšiu erekciu ako takú, napríklad už spomínané tabletky Zerex či Erexan

·             vyskúšať niektoré prírodné afrodiziaka, napríklad niektoré druhy potravín ako sú ustrice, jahody, avokádo alebo chilli papričky

·             vyskúšať pohyb či cvičenie, ktoré majú tiež vplyv napríklad aj na zvýšenie testosterónu

Frigidita

Nielen muži ale majú problémy v sexuálnej oblasti. U žien sa najčastejšie vyskytuje frigidita, čiže nízka sexuálna vzrušivosť a neschopnosť dosiahnuť orgazmus. Nehovoríme paradoxne o žiadnych „domácich puťkách“. Až tretina žien totiž dosahuje orgazmus nepravidelne a každá desiata ho nedosiahne v živote nikdy.

Pri týchto štatistikách sa priam na jazyk tlačí otázka: nemôžu za to muži? Odpoveď možno niektoré z vás nepoteší, ale nie, nemôžu. Odborníci sa zhodujú v tom, že spektrum príčin je veľmi široké od kardiovaskulárnych, cez neurologické až po hormonálne zdravotné problémy.

Minimálne tak dôležité, ako fyziologické, sú aj psychologické príčiny. Tu môže mať svoj podiel viny aj problém vo vzťahu s partnerom, ale aj ženy môžu byť „postihnuté“ stresom, depresiami, nedostatkom času a z toho vyplývajúcimi problémami s dostatočným uvoľnením sa.

Navyše, neschopnosť dosiahnuť orgazmus s jedným partnerom sa snažia viaceré ženy dosiahnuť častejším striedaním ostatných partnerov. V tomto prípade sa však želaný efekt nedostaví. Treba si tiež uvedomiť jeden veľmi dôležitý fakt: nie každý sexuálny styk, ktorý neskončí orgazmom, musí byť nekvalitný. Vzrušenie a radosť ženy cítiť môžu, akurát sa nedostaví sexuálna odozva takej intenzity, aby nastal orgazmus.

Na frigiditu existuje niekoľko možností riešenia:

·             lepšie spoznať vlastné telo masturbáciou a následne „ukázať“ partnerovi, ako má postupovať pri intímnom kontakte

·             zlepšiť životosprávu a životný štýl, najmä odstrániť rizikové faktory spôsobujúce psychologické bariéry

·             vyskúšať hormonálnu substitučnú liečbu v prípade, ak je za frigiditou nedostatok estrogénu

·             požiadať partnera, aby zmenil stereotyp pri posteľných hrách a spravil ich viac romantické, vzrušujúce a „iné“

Predčasná ejakulácia

Na záver si predstavíme posledného strašiaka, ktorý trápi mužov. Tento problém je bohužiaľ stále v úzadí problémov s erekciou, ale nie je o nič menej vážny. Za predčasnú ejakuláciu sa považuje z medicínskeho hľadiska stav, kedy dochádza u muža k orgazmu do 1 až 2 minút od vniknutia penisu do vagíny. Tento problém trápi zhruba každého 10. muža.

Niekedy môže ísť o úplne prirodzený stav, ktorý je len krátkodobý a časom sa upraví. Napríklad, ak nemá muž dostatok sexuálnych skúseností, alebo, ak mal príliš dlhé obdobie sexuálnej abstinencie, je oveľa citlivejší na erotické dráždenie a stimuláciu.

Horšie však je, ak ide o dlhodobý stav, ktorý nejaví žiadne známky zlepšenia. Najčastejšie sú za tým buď problémy s príliš krátkou uzdičkou na spodnej strane žaluďa alebo s nejakou infekciou či zápalom, napríklad prostaty, predkožky, močových ciest či samotného žaluďa.

Ak nejde ani o jednu z vyššie uvedených príčin, ktoré treba určite riešiť s lekárom, môžete vyskúšať aj domácu liečbu. Napríklad:

·             aplikovať na penis znecitlivujúce krémy, spreje či gély, napríklad LAD Performance alebo Delay Spray

·             použiť dva kondómy namiesto jedného alebo skúsiť menšie množstvo alkoholu, ktoré tiež „otupí zmysly“

·             dať si viac prestávok počas milovania

·             skúsiť tzv. Kegelove cviky alebo Master-Johnosonovu metódu

·             vyskúšať masturbáciu pred pohlavným aktom, aby nahromadená sexuálna energia vyprchala

Odporúčam: Medzi prírodné spôsoby boja proti predčasnej ejakulácii, zníženému libidu, či problémom s erekciou patrí prírodný prípravok Zerex (v odkaze je rozbor účinkov, užívania a ceny na našom trhu, plus skúsenosti autora a iných mužov).

Naša rada na záver: ísť za psychológom či sexuológom nie je hanba

Veľa vyššie uvedených problémov môže mať, okrem fyziologického, aj psychologický základ. Jasné, nie je možné zvaliť všetko len na depresiu, časovú zaneprázdnenosť, stres alebo prepracovanosť. No minimálne za zváženie tieto faktory stoja.

Netýka sa to však samozrejme len mužov. Aj „jemnejšie pohlavie“ máva veľmi často problémy a to najmä s frigiditou. Skúsiť nejaké domáce recepty a rady je jedna vec, ale odborný pohľad je nenahraditeľný.

Prekonajte teda ostych a zahoďte zábrany. Uvidíte, že možno už prvá návšteva odborníka vám ukáže, kde ste robili chybu. A nielen to - môžete zistiť, ako ju môžete čo najskôr napraviť a vrátiť do vášho partnerského či manželského spolužitia stratenú iskru a vášeň. Žiaden problém nie je neriešiteľný, najmä nie vtedy, ak máte kľúče od 13. komnaty vy sami.

Dátum zverejnenia: