Podpora plodnosti výživovými doplnkami je stále tabu. Ženy sa snažia viac ako muži

Podpora plodnosti výživovými doplnkami je stále tabu. Ženy sa snažia viac ako muži
Zdroj: Pixabay
Bratislava, 7. marca 2017 - Splodenie dieťaťa mnohí prirovnávajú k zázraku. Niekto sa k nemu dopracuje jednoduchšie, iní sa oň musia usilovať. Stereotypná predstava, že na podpore plodnosti musí zapracovať len žena, je v súčasnosti neopodstatnená. Na Slovensku rieši problém neplodnosti každý šiesty pár a ženská aj mužská neplodnosť je dnes zastúpená v rovnakom percentuálnom pomere 35:35. Napriek tomu väčšiu snahu o zlepšenie plodnosti vyvíjajú stále ženy.
 
Páry nemyslia na podporu výživovými doplnkami
„Medzi najčastejšie príčiny, ktoré stoja za zníženou plodnosťou či neplodnosťou páru ako celku patria z mužskej strany poruchy spermatogenézy, erektilná a ejakulačná dysfunkcia, oxidačný stres a oligo-astheno-teratozoospermia,“ hovorí gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD. medicínska riaditeľka centra asistovanej reprodukcie ISCARE Reprofit a dodáva, že: „príčinami zo ženskej strany sú poruchy ovulácie a cyklu, nepriechodnosť vajcovodov, poruchy maternice a krčka, inzulínová rezistencia, metabolický syndróm, stres, ale aj syndróm polycystických ovárií, ktorý môže postihovať až 200 000 žien na SR.“   Problémy s otehotnením uviedlo v najnovšom prieskume spoločnosti MNFORCE  pre produkt Inofolic a Inofolic Combi až 39 % žien.
 
V prípade snahy o dieťa je dôležité načasovanie aj životný štýl oboch partnerov. V prípade žien zohráva hlavnú úlohu ovulácia. Žena musí poznať svoj cyklus. Strava, hmotnosť, fajčenie, alkohol, drogy, stres a pohyb, to všetko sú ukazovatele, ktoré vopred prezradia, či bude snaha o počatie a donosenie dieťaťa komplikovanejšia alebo sú predpoklady na úspech veľké. U mužov je dôležité okrem vyššie spomenutých faktorov, aj vyhýbať sa vyšším teplotám v oblasti pohlavných orgánov. Prirodzenou podporou plodnosti sú dnes aj výživové doplnky, pacientky, ani ich partneri však ešte stále nevedia, čo môžu pre podporu plodnosti urobiť. V prieskume z 304 opýtaných žien užívalo na podporu otehotnenia výživové doplnky len 34 %, a mužov len 9 %. Z párov, ktoré sa snažia otehotnieť dlhšie ako rok užíva doplnky na podporu otehotnenia len 20 % žien a zapojí sa len 1,7 % mužov. Pritom lekári prizvukujú dôležitosť zdravia oboch partnerov. „Je vhodné zapojiť partnera, čím sa  šanca  na otehotnenie môže zvýšiť. Užívaním prípravkov s myo-inozitolom, doplneným o aktívne vitamíny a  minerály, pomáhajú dozrievaniu spermií v nadsemenníkoch,  a  zamedzujú  vplyvom oxidačného stresu,“ upozorňuje gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD. medicínska riaditeľka centra asistovanej reprodukcie ISCARE Reprofit.
 
Stačí si správne vybrať
Viacerí odborníci sa zhodujú, že veľmi sľubným riešením neplodnosti nehormonálnou cestou je u oboch pohlaví látka zvaná myo-inozitol. Myo-inozitol je mediátorom komunikácie medzi inzulínom a glukózou. Gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD. vysvetľuje dôležitosť tohto vitamínu: „Myo-inozitol je dôležitý pri správnom dozrievaní vajíčok. Ženy s polycystickými ováriami, u ktorých nedochádza k ovulácii majú podstatne nižšiu hladinu myo-inozitolu ako ovulujúce ženy. Kyselina listová je pre plod dôležitá v rannom období tehotenstva, ešte vtedy, keď žena o tehotenstve nevie. Odporúčaná denná dávka u tehotných žien je 0,4mg.“ Ženám s vyšším BMI zas odporúča dietologička a endokrinologička MUDr. Eva Žákovičová, Ph.D obohatiť stravu o výživové doplnky s obsahom D-chiro-inozitolu: „D-chiro-inozitol podporuje syntézu glykogénu (pečeň, svaly a tuk), zlepšuje indukciu ovulácie na podklade zlepšenia inzulínovej senzitivity a redukciou cirkulujúceho inzulínu a androgénov.“
 
Prieskum bol vykonaný na vzorke 304 žien prieskumnou agentúrou MNFORCE pre produkt Inofolic a Inofolic Combi.

Zdroj: Divino
 

Dátum zverejnenia: