Tajomstvo BMI. Čo všetko prezradí rozlúštenie tejto skratky?

Tajomstvo BMI. Čo všetko prezradí rozlúštenie tejto skratky?
Zdroj: Pixabay
Bratislava, 14. marca 2017 - Najzákladnejšia a najjednoduchšia cesta, ako definovať nadváhu a obezitu je určiť si pomer telesného tuku v tele. Spoľahlivým spôsobom, ako si tento údaj vypočítať, je využitie BMI (Body Mass Index). Tento údaj vychádza z dvoch faktorov – pomeru výšky a váhy.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sa malo BMI zdravého dospelého človeka pohybovať v rozsahu 18,5 a 24,9. Človek trpí nadváhou, ak sa jeho BMI pohybuje v hodnotách od 25 do 29,9. Človek s BMI nad 30 je už obézny.
 
Už aj BMI s hodnotou vyššou ako 25 dokáže skomplikovať váš zdravotný stav. Týka sa to rovnako mužov či žien. Aj keď je bežné, že množstvo telesného tuku je u žien vyššie ako u mužov, čísla hovoria jasne. BMI u žien vyššie ako 25 je telu a zdraviu na škodu. Nadváha prináša telu zdravotné problémy, ktoré môžu vyústiť do srdcovo-cievnych ochorení, vysokého krvného tlaku, inzulínovej rezistencie, alebo až do metabolického syndrómu, či cukrovky II. typu, čo so sebou môže priniesť aj problémy s plodnosťou.
 

 
Viac kíl, nižšia pravdepodobnosť otehotnenia
Aj keď nadváha nie je medzi lekármi udávaná ako priama príčina neplodnosti žien, je spúšťačom ďalších zdravotných problémov, ktoré túžbu po bábätku komplikujú. Z prieskumu MNFORCE pre produkt Inofolic a Inofolic Combi na vzorke 304 žien vyplýva, že práve ženy s vyšším BMI svoje hodnoty neriešia a nepoznajú. Viac ako 53 % opýtaných žien nevie, aká je hodnota ich BMI indexu. Pritom takmer 33 percent má BMI nad 25. Z tejto skupiny žien problém s otehotnením uviedlo celkovo až 36 %. Ženy s BMI nad 25, teda s nadváhou, majú väčší problém s otehotnením, je to až 45 percent z nich. Pričom u žien s BMI pod 25 je to len 31 percent.  Ženy s nadváhou sa zároveň o dieťa snažia v priemere dlhšie, do roka sa podarí otehotnieť 68 percentám z nich. Infertilný pár je podľa WHO pár, ktorému sa nepodarí otehotnieť v priebehu jedného roka, no subjektívne ženy problém s otehotnením pociťujú oveľa skôr. „Ženy, ktoré trpia nadváhou alebo obezitou, majú menšiu šancu na otehotnenie. Riziko preeklampsie u žien s nadváhou sa zdvojnásobí a u obéznych žien sa strojnásobuje. Ženy s nadváhou majú dvojnásobné riziko tehotenskej cukrovky, obézne ženy dokonca osemkrát vyššie v porovnaní so ženami zdravej hmotnosti, obézne ženy majú aj viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť potratu,“ potvrdzuje diabetologička  a endokrinologička MUDr. Eva Žákovičová, Ph.D.
 
Nadváha problém znásobí
Problémom pri zníženej plodnosti však nie je samotná váha, ale jej sprievodné javy. Odbornej verejnosti stále nie je známe ako obezita ovplyvňuje plodnosť u žien. Je však jednou z hlavných príčin, ktoré ovplyvňujú ovuláciu a plodnosť tým, že transformuje normálne hormonálne vzorce u žien a prináša do tela „chaos“. Nadváha môže ísť ruka v ruke s inzulínovou rezistenciou alebo so syndrómom polycystických ovárií, ktoré sú jasne definovanými príčinami zníženej plodnosti alebo až neplodnosti žien.
 
Problémy, ktoré spôsobuje obezita:
  • Doktor Jan Willem van der Steeg zistil, že narušenie hormónu leptínu, ktorý reguluje chuť do jedla a výdaj energie, môže brániť úspešnému oplodneniu.
  • Nadprodukcia estrogénov – tukové bunky produkujú estrogén a telo na jeho nadmerné množstvo reaguje tak, akoby žena užívala hormonálnu antikoncepciu, čím dochádza k anovulačným cyklom.
  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS) – s ním je často spojená inzulínová rezistencia.
  • Nedostatočnosť, slabosť luteálnej fázy – fáza, ktorá nastupuje po ovulácii, keď dochádza k premene ovariálnych folikulárnych buniek na tzv. žlté teliesko, ktoré začne produkovať veľké množstvo progesterónu. Pokiaľ však nedôjde k oplodneniu do 28. dňa cyklu, žlté teliesko zaniká. Ak však je táto fáza príliš krátka a slabá, znižuje sa pravdepodobnosť uhniezdenia embrya.
  • Znížená funkcia štítnej žľazy – znižuje pravdepodobnosť otehotnenia a zvyšuje riziko potratu.
 
Väčšina žien s PCOS má inzulínovú rezistenciu a/alebo nadváhu. „Podľa Rotterdamského konsenzu majú ženy s PCOS zvýšenú hladinu androgénov (napríklad testosterón, androstendion, DHEAS) v kombinácii s nepravidelným menštruačným cyklom v zmysle oligomenorey alebo sekundárnej amenorey,“ vysvetľuje pani doktorka Žákovičová. Výskyt a závažnosť symptómov, ako je nadmerné ochlpenie, problémy s pleťou, či poruchy cyklu, je veľmi individuálny a významne súvisí s nadváhou. Na Slovensku môže byť žien postihnutých PCOS a neliečených až 200-tisíc.
 
Inzulínová rezistencia sa vyskytuje u väčšine žien s PCOS. Môže byť taktiež príčinou zníženej plodnosti. Ide o stav, kedy telo nedokáže využívať vyprodukovaný inzulín. „Inzulín má na starosti prevod glukózy do bunky. Ak je telo rezistentné na inzulín, glukóza sa hromadí v krvi, namiesto toho, aby bola absorbovaná v bunkách, čo ovplyvňuje správne fungovanie,“ vysvetľuje MUDr. Michaela Grossová, PhD.
 
Schudnúť alebo si pomôcť inak
Ak zistíte, že vaše BMI je vyššie ako 25, je čas stanoviť si pravidlá – pravidelné stravovanie, dostatok pohybu a spánku. Ešte dôležitejšie je znížiť hodnotu BMI, ak túžite po bábätku. „Ženy s vyšším BMI, ktoré sa snažia otehotnieť, by v prvom rade mali schudnúť, aj keď to nie je ľahké. Ak je prítomná inzulínová rezistencia, naozaj sa im chudne ťažšie. Niekedy však postačí aj päť kíl a aj takáto malá strata hmotnosti ovplyvní hormonálnu produkciu natoľko, že sa menštruačný cyklus stane pravidelnejším a žena začne ovulovať,“ hovorí doktorka Grossová. Ak sa vám nedarí otehotnieť, druhým, dostupným, riešením je užívanie voľnopredajných výživových doplnkov s obsahom inozitolu a kyseliny listovej. Pre ženy s vyšším  BMI je vhodné zamerať sa na kombináciu d-chiro-inozitolu a myo-inozitolu.

Zdroj: Divino

Dátum zverejnenia: