Osteoporóza už nešetrí ani mladé ženy. Nenechajte sa ňou okradnúť!

Osteoporóza už nešetrí ani mladé ženy. Nenechajte sa ňou okradnúť!
Zdroj: incacollagen.sk
Osteoporóza, pre svoj nenápadný nástup a priebeh prezývaná tichým zlodejom kostí už dávno nie je len chorobou starých ľudí, či žien po menopauze. Kým donedávna bola jej následkami ohrozená každá tretia žena a každý šiesty muž nad 50 rokov, dnes už bežne postihuje aj tridsiatnikov. Strava chudobná na dôležité živiny a sedavý, či naopak extrémne „zdravý“ životný štýl spôsobuje, že aj mladých ľudí v osteocentrách neustále pribúda. Nielen preto sa o tejto chorobe hovorí aj ako o chorobe tretieho tisícročia.

Osteoporóza okráda už aj mladé kosti

Nepríjemné metabolické ochorenie kostí, pri ktorom výrazne ubúda množstvo kostnej hmoty, trápi čím ďalej, tým viac mladých ľudí. Dôkazom toho, že osteoporóza sa už „prejedla“ starých kostí je aj známa herečka Gwyneth Paltrow, ktorá nemá ešte ani štyridsať, a už niekoľko rokov bojuje s vážnou osteoporózou. Neustále diéty, nadmerná športová záťaž, prehnaná ochrana pred slnečným žiarením a časté detoxikačné kúry v jej prípade spôsobili, že rovnako ako mnoho mladých žien, posadnutých honbou za extrémne štíhlou líniou, bojuje proti tomuto ochoreniu už v mladom veku. Avšak nielen prílišná snaha o „zdravý“ životný štýl a nadmerná športová aktivita, ale aj opačný extrém - sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a strava chudobná na dôležité živiny od útleho veku sú dôvodom, prečo osteoporóza láme už aj mladé kosti.
 
Základom je včasná diagnostika

Štatisticky však 80% všetkých postihnutých ešte stále tvoria ženy v klimaktériu. Dôvodom, prečo sa ženy s týmto ochorením musia pasovať častejšie, ako muži je najmä zrýchlený úbytok kostnej hmoty po prechode, ale aj prostý fakt, že sa jednoducho dožívajú vyššieho veku. Keďže sa osteoporóza dlho vyvíja bez príznakov, prejaví sa zvyčajne až v pokročilom štádiu. Aj preto sa jej hovorí tichý zlodej kostí. Môže to trvať celé roky, kým sa kosti oslabia natoľko, že dôjde k prvej zlomenine, ktorá ochorenie odhalí. Od tohto momentu môže i malé zakopnutie pre pacienta znamenať život ohrozujúce komplikácie. Na včasnú diagnostiku preto mali myslieť nielen špecialisti, ale aj obvodní lekári, gastroenterológovia a  gynekológovia, ktorí ju môžu odhaliť skôr, ako napácha veľké škody. Z medicínskeho, ale aj ekonomického hľadiska je ľahšie, a aj lacnejšie zabrániť vzniku osteoporózy, ako ju liečiť, a súčasne ľahšie liečiť osteoporózu v rannom štádiu, ako osteoporózu komplikovanú opakovanými zlomeninami. Základom diagnostiky je denzitometrické vyšetrenie, pri ktorom sa zisťuje hustota kosti v danom mieste. Podľa nameranej hodnoty sa diagnostikuje osteoporóza - rednutie kostí alebo osteopénia – riziko osteoporózy. Samotné vyšetrenie je nebolestivé, neinvazívne a trvá len niekoľko minút. Štandardne sa meria oblasť chrbtice a oblasť bedrového kĺbu končatiny.

Alfou a omegou je prevencia

Pravdepodobnosť postihnutia osteoporózou závisí od veku, pohlavia, životného štýlu a predchádzajúcej anamnézy ochorení. Až z dvoch tretín je osteoporóza podmienená geneticky. Ak ňou trpí matka, má obvykle aj dcéra slabšiu kostru, a tým aj vyššie riziko osteoporózy. Geneticky môže byť podmienené nielen množstvo kostnej hmoty, ale aj zloženie kostného tkaniva (napr. kvalita kolagénu…), tvar kosti (dĺžka krčku stehnovej kosti), či zastúpenie tukového tkaniva, v ktorom sa aj po prechode stále nachádzajú pohlavné hormóny. Za rednutím kostí však nie sú len faktory, ktoré nemožno ovplyvniť ako vek, menopauza či genetika, ale aj ďalšie, ktoré súvisia hlavne so životným štýlom. Prevencia  je preto  nanajvýš  dôležitá. Či už prevencia primárna, teda zaistenie maxima kvalitnej kostnej hmoty už počas detstva a dospievania, primerané množstvo vápnika a bielkovín v potrave, dostatočný pobyt na slnku a primeraná fyzická aktivita, alebo sekundárna, ktorá spočíva vo včasnom odhalení rizika budúcej osteoporózy a zastavení úbytku kostnej hmoty. Dôležitý je najmä správny pohyb, vyvážená strava, a najmä dostatočný prísun vápnika a vitamínu D.
 
Pomôcť môže hydrolyzovaný kolagén

Ďalším faktom, ktorý nahráva osteoporóze je fakt, že s pribúdajúcim vekom (približne od 35. roku) v tele začína ubúdať kolagén, základná organická stavebná hmota našich kostí, ktorá zabezpečuje aj ich pružnosť. Úbytok kolagénu, súčasne s pribúdajúcim vekom, tak výrazne zvyšuje riziko osteoporózy. Mnoho  rokov  bola  prevencia a liečba osteoporózy zameraná hlavne na dodávanie kalcia (vápnika). Avšak ak je základnou zložkou kosti kolagén, strata minerálov znamená aj stratu kolagénu. Vedecké  laboratórne  výskumy  a klinické  podávanie hydrolyzovaného kolagénu dokázali priaznivé výsledky pri preventívnom podávaní, ale aj pri liečbe osteoporózy. Klinická štúdia realizovaná na vzorke 120 pacientov s osteoporózou počas 3 rokov dokázala pozitívny účinok hydrolyzovaného kolagénu v liečbe osteoporózy. Strata  kolagénu a kostnej hmoty bola nižšia v skupine užívajúcej hydrolyzovaný kolagén, ako v skupine užívajúcej kalcium. Bolo dokázané nielen to, že hydrolyzovaný kolagén preukázateľne výraznejšie znižuje  výskyt  zlomenín  kostí  v porovnaní s kalciom, ale aj to, že má mimoriadne pozitívny vplyv na stimuláciu kostnej tvorby, a účinne tak spomaľuje rednutie kostí pri osteoporóze. Doplnenie kolagénu jeho pravidelným užívaním zároveň zmierňuje bolesti a zlepšuje celkovú pohyblivosť pohybového aparátu, a pomáha urýchliť aj celkový priebeh zotavenia po zlomenine. Priebeh a liečenie úrazov pacientov s osteoporózou je tak hladšie a menej bolestivé.
Aby kolagén účinkoval tak ako má, je nutné ho užívať v bio-aktívnej forme, teda vo forme, ktorú náš organizmus dokáže aktívne využiť. Bio-aktívny hydrolyzovaný Inca Collagen  vďaka svojim unikátnym vlastnostiam výrazne ovplyvňuje bunkovú obnovu a regeneráciu kolagénových vlákien, a navyše sa ľahko vstrebáva. Veľkým plusom je aj jeho 100% morský pôvod a vysoko koncentrované množstvo v dennej dávke (až 3000 mg). Inca Collagen je v porovnaní s inými výnimočný aj tým, že je trojzložkový, teda neobsahuje (na rozdiel od mnohých bežných porovnateľných produktov na trhu) len jeden, ale až tri druhy kolagénu (kolagén typu I, II aj III).
Inca Collagen zoženiete v každej dobrej lekárni, alebo na www.incacollagen.sk.

NÁŠ TIP: Ušetrite pri nákupe Inca Collagen až 8,30 €! Použite teraz zľavový kupón v hodnote 5€ a dopravu zadarmo.  Kliknite na www.incacollagen.sk a zadajte zľavový kód: S22000001
 

Zdroj: Inca Collagen
 

Dátum zverejnenia: