Bojovníci za zdravie pomáhajú aj Katke postaviť sa na nohy

Bojovníci za zdravie pomáhajú aj Katke postaviť sa na nohy
Zdroj: Dôvera
Bratislava, 1. apríla 2017 - Predčasne narodené dievčatko sa na svet vypýtalo už v 24 týždni. S váhou iba 600 gramov sa Katka „pobila“ so životom a v tomto roku oslávi 9 narodeniny. Tým sa však jej boj nekončí. Má totiž jasný cieľ – postaviť sa na nohy, a tak sa prihlásila do Bojovníkov za zdravie.
 
Krátko po narodení dostala Katka krvácanie do mozgu, čo spôsobilo detskú mozgovú obrnu. Nedonosené bábätko lekári ihneď umiestnili do inkubátora a rodičia si ju prvýkrát priniesli domov až ako 3-mesačnú s váhou len 2,3 kg. „Každý sa ju bál chytiť na ruky, taká bola drobná ,“ spomína na chvíle návratu z nemocnice mama Ľubica.
 
 
Komplikácie sa nabaľovali

Postupom času sa však pridružila epilepsia. Neskôr Katka začala pociťovať ťažkosti s bedrovým kĺbom, čo si vynútilo operáciu šliach. Nastali komplikácie aj so zrakom, čo si už v prvom roku života vynútilo absolvovať 4 laserové operácie. Aj napriek zákrokom sa silným dioptriám nevyhla.

Túžba po samostatnosti
Zdravotný stav Katky si vyžaduje neustálu asistenciu rodiny. „Samostatne nechodí, sedí len s pomocou. Sama sa nevie napiť ani najesť, “ rozpráva Ľubica, ktorá dcéru postupom času začala socializovať. „Katarínka navštevuje domov sociálnych služieb, kde má zabezpečenú aj čiastočnú školskú dochádzku. Na výučbu má vyhradené dve hodiny denne. Veľmi sa osamostatnila tým, že sa zaradila do kolektívu ,“ teší sa mamina.

Cvičia aj komunikáciu
Usilovné dievčatko cvičí podľa metódy bobath, ktorá jej prospieva a pustili sa aj do učenia prvých slov. „Navštevujeme klinického logopéda, kde sa snažíme zlepšovať komunikáciu ,“ vysvetľuje mladá mamina. Katka sa totiž dorozumieva hlavne neverbálne a iba telom prejaví nespokojnosť, súhlas či nesúhlas. „Učíme sa jednoduché znakovanie, napríklad ak niečo chce, naznačí DAJ ,“ opisuje formu dohovoru mamina. Okrem toho Katka každú voľnú chvíľu využije na cvičenie a rehabilitovanie. To si však vyžaduje peniaze navyše, ktoré sa rodine hľadali ťažko. Preto sa prihlásili do Bojovníkov za zdravie a so svojou žiadosťou uspeli. Katka sa tak o krôčik priblížila svojmu cieľu – postaviť sa raz na nohy.
 
Získajte grant aj vy
 
Poistenci Dôvery, zbystrite pozornosť. Ak máte vy, vaše dieťa, rodič či priateľ zdravotný problém, no liečbu nie je možné zo zákona hradiť z verejného zdravotného poistenia, je tu riešenie, ktoré využila aj Katka. Grantový program Bojovníci za zdravie pomohol už takmer 400 žiadateľom.

Stačí vyplniť elektronickú prihlášku na stránke www.bojovnicizazdravie.sk   v čase od 2.apríla do 4.mája a máte možnosť získať peniaze na zaplatenie zákroku, špeciálnej liečby,  rehabilitácie alebo zdravotnej pomôcky. Musíte splniť len 2 podmienky:
  • Osoba, na ktorej liečbu budú financie použité, musí byť poistencom Dôvery
  • Liečba alebo pomôcka, nie je hradená (alebo len čiastočne) z verejného zdravotného poistenia 
Projekt Bojovníci za zdravie, ktorý spustila Dôvera pomohol už takmer 400 deťom a dospelým celkovou sumou približne 450 000 eur . Jednou z podporených bojovníčok bola aj Katka, ktorá vďaka Bojovníkom za­ zdravie získala financie na­ opakovanú rehabilitačnú liečbu vo výške 1 000 eur.

Zdroj: Dôvera

Dátum zverejnenia: