Zdravie na Slovensku - najchorľavejší sú muži po 50-tke, najzdravší ľudia žijú v Skalici

Zdravie na Slovensku - najchorľavejší sú muži po 50-tke, najzdravší ľudia žijú v Skalici
Zdroj: Pixabay.com
Bratislava, 10. apríla 2017 - Viete, kde na Slovensku chodia ľudia k lekárovi najmenej? Podľa štatistík Zdravotnej poisťovne Union je to v Skalici. Naopak, najčastejšie chorí sú obyvatelia mesta, ktoré leží na opačnej strane krajiny – reč je o Snine.
 
Z pohľadu priemerných nákladov na zdravotnú starostlivosť sú vyššie náklady na ženy do 50 rokov. Neskôr sa karta obracia a po tomto životnom jubileu už v čakárňach trávia viac času muži. Vek však nehrá rolu v prípade vážnych chorôb – tak napríklad liečba Hemolyticko-uremického syndrómu u 11-ročného chlapca stála v minulom roku 612 000 eur. Išlo o najdrahšiu liečbu, ktorú poisťovňa preplatila.

Pred antibiotikami sme si všetci rovní – dospelí či deti – priemerne sme ich vlani skonzumovali obrovské množstvo. Kým všeobecní lekári predpísali len našim dospelým poistencom 180 174 balení, deťom išlo ďalších 173 886 balení antibiotík.
 
Najčastejšie navštevujeme všeobecného lekára v rámci preventívnych a skríningových vyšetrení a vtedy, keď sa náš zdravotný stav zo dňa na deň zmení. Nasledujú akútne infekcie horných dýchacích ciest, žalúdočné problémy, bolesti chrbtice  a vysoký tlak.

Rebríček najčastejších dôvodov hospitalizácií v nemocniciach vyzerá takto:
 
1.Reprodukcia, tehotenstvo a pôrod
2.Ochorenia a bolesti chrbtice
3.Akútne príznaky - bolesti, teploty, opuchy, kŕče
4.Ochorenia tráviacej sústavy – žalúdok, pažerák
5.Poranenia hlavy
6.Ischemické a iné choroby srdca
7.Nádorové ochorenia
 
No a zaujímavá je štatistika duševných chorôb - podľa údajov dostupných z nášho informačného systému počty hospitalizovaných, aj ambulantne sledovaných  pacientov s duševnými chorobami, postupne od roku 2008 stúpajú. Kým v roku 2008 bol počet  hospitalizácii  v nemocniciach s psychiatrickou diagnózou 6400 v porovnaní s rokom  2016 ich bolo už 9200.
 
Podobne je to aj pri  predpisovaní liekov s týmito diagnózami. V roku 2008 bolo predpísaných 355 400 balení  v porovnaní s  rokom  2016, kedy bolo predpísaných  neuveriteľných 582 600 balení.

Zdroj: Union

Dátum zverejnenia: