Krásna a zdravá s balneoterapiou

Krásna a zdravá s balneoterapiou
Zdroj: kupele-teplice.sk
Ak by sme mali vybrať jednu aktivitu, ktorá je typická pre 21. storočie a zároveň vôbec neprospieva ženskej kráse a zdraviu, rozhodne by ňou bolo sedavé zamestnanie. Je dokázané, že spôsobuje celý rad civilizačných ochorení. Vyžaduje si len minimum pohybu, v dôsledku čoho spomaľuje spaľovanie kalórií a tým sa významne podieľa na nezdravom zaobľovaní našich kriviek. Taktiež sa spája s dvojnásobne vyšším rizikom ochorení srdca a prispieva k ochabovaniu svalstva, ktoré my ženy túžime mať práve naopak, čo najpevnejšie. Je tiež významnou príčinou bolestí chrbtice a jedným z najčastejších spúšťacích faktorov ischiasu – zápalu sedacieho nervu.

Bohužiaľ, všetkými týmito ochoreniami trpia čoraz viac aj mladé ženy, ktoré pracujú hlavne v sedavých zamestnaniach a denne trávia osem a viac hodín za počítačom. Jednoducho, byť zdravou a krásnou dnes vôbec nie je jednoduché. Po hodinách strávených duševnou prácou sme psychicky vyčerpané, takže sme rady, keď si po príchode domov môžeme odpočinúť. Neznamená to však, že by sme mali na svoje zdravie a krásu rezignovať. Nádherne nám ich totiž dokáže prinavrátiť balneoterapia, ktorá je u nás hojne využívaná ako súčasť modernej kúpeľnej liečby.  
 

Slovo balneoterapia pochádza z latinského slova Balneum (kúpeľ) a zahŕňa liečebné procedúry, pri ktorých sa využívajú hlavne vodné liečivé prírodné zdroje. Balneoterapia dokáže zbaviť naše telo škodlivín, obnoviť jeho rovnováhu, ale aj zvýšiť odolnosť. Pre tie z nás, ktoré trpia bolesťami chrbtice a svalov, sú mimoriadne vhodné celotelové vírivé kúpele. Pri celkovej únave organizmu a migrénach sa zasa osvedčili perličkové kúpele. Súčasťou balneoterapie sú však aj rôzne rašelinové alebo parafínové zábaly a solux, ktoré zrevitalizujú nielen naše zdravie, ale aj krásu.

Celkovo môžeme pod balneoterapiu zahrnúť celý rad veľmi rozmanitých procedúr, no mimoriadne obľúbenými a vyhľadávanými sú minerálne kúpele, či už sírne, uhličité alebo horečnaté. Vďaka týmto kúpeľom sa nám cez pokožku vstrebávajú do tela dôležité minerálne látky, ktoré sú nevyhnutné pre jeho zdravé fungovanie. Veľkou výhodou je aj spojenie vysokej teploty vody (okolo 40 °C) a liečivých minerálnych látok.
 

Účinky takéhoto liečivého kúpeľa si môžete na vlastnej koži vyskúšať, keď zájdete do Kúpeľov Trenčianske Teplice a navštívite termálny bazén Sina. Na Slovensku sa radí medzi tie najvzácnejšie kúpeľné termálne bazény, pretože ako jeden z mála ponúka kúpeľ v tzv. zrkadlisku, čo znamená, že termálny prameň vyviera do bazéna priamo z prírodného termálneho zdroja, ktorý sa nachádza pod ním. Vďaka tomu si voda zachováva pôvodné, plnohodnotné liečivé zloženie bohaté na minerálne látky a s teplotou 39 °C je ideálna pre všetkých, ktorí obľubujú horúce kúpele. Mimoriadne vhodná je na uvoľňovanie svalového napätia, no pôsobí na všetky bolestivé stavy pohybového aparátu, a to najmä na kĺby a chrbticu. Zlepšuje tiež kvalitu pokožky a je ideálna na relaxáciu a regeneráciu.
A ako si udržať zdravie a neskĺznuť okamžite do starých koľají po tom, čo ste sa vrátili z liečebného pobytu v kúpeľoch, kde ste podstúpili balneoterapiu? Základom je určite minimalizovať dopady sedavého zamestnania... 

Fyzioterapeutka Patrícia Pavlíková: „Ak sedíte pri počítači, mali by ste mať opreté kríže. Ani hlava, ani plecia nemôžu byť predsunuté. Stolička by mala byť dostatočne vysoká. Chodidlá zasa celou plochou na zemi a ruky držať v pravom uhle. A nezabudnite sa počas sedenia sem-tam aj ponaťahovať.“   

Zdroj: www.kupele-teplice.sk
 

Dátum zverejnenia: