V rámci Melanoma day bezplatne vyšetrili v Košiciach viac ako 70 ľudí

V rámci Melanoma day bezplatne vyšetrili v Košiciach viac ako 70  ľudí
Zdroj: Pixabay
Košice, 11. máj 2017 - Na Klinike dermatovenerológie UNLP Košice na Triede SNP 1 včera, 10. mája 2017, vyšetrili spolu 73 osôb, z toho lekári zachytili 4 bazaliómy (najčastejšie zhubné nádory kože, poznámka redakcie). Akcia bola už pravidelným podujatím, ktorého cieľom bolo preventívne vyšetrenie kože a zvýšenie informovanosti verejnosti o rizikových faktoroch vzniku kožných nádorov (predovšetkým o vplyve slnečného žiarenia), keďže zhubné nádory kože patria medzi najčastejší typ rakoviny a neobchádzajú ani mladých ľudí.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera ročne na malígny melanóm 48 000 ľudí. Môže sa vyvinúť na predtým nezmenenej koži, ale často vzniká aj z hnedých materských znamienok. Jeho zhubnosť je podmienená rýchlym rastom a šírením nádorových buniek krvou do rôznych orgánov s tvorbou vzdialených nádorových ložísk – metastáz.

V priebehu 30 rokov stúpol počet prípadov rakoviny kože štyrikrát a stal sa z nej najčastejší druh nádorového ochorenia – lieči sa naň každý štvrtý pacient s diagnózou rakoviny. Podľa lekárov pritom počet chorých ešte porastie. Melanóm vzniká predovšetkým u ľudí, ktorí majú k nemu genetické predpoklady. Najviac nádorov lekári zisťujú u pacientov vo veku okolo 54 rokov, vysoký nárast zaznamenávajú aj v skupine osôb vo veku 25 až 35 rokov. Výskyt môžu ovplyvňovať aj lieky, ktoré robia kožu citlivejšiu na ultrafialové žiarenie (niektoré lieky na zníženie krvného tlaku, diuretiká, antibiotiká či psychofarmaká).

Zdroj: UNLP Košice

Dátum zverejnenia: