korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Keď nechcete, aby dovolenka skončila skôr, ako začala

Keď nechcete, aby dovolenka skončila skôr, ako začala
Zdroj: Avicenum
Bratislava, 15. máj 2017 - S prichádzajúcou jarou mnohí z nás začínajú premýšľať o cestovaní a o dovolenkách. Zahraničné cesty sú lákavé a celkom jednoducho sa zmierime s dlhými presunmi, ktoré nás čakajú, než sa ocitneme vo vysnenej destinácii. Medzi potrebné a nenahraditeľné veci sme si iste zbalili aj cestovnú lekárničku a vybavili sme sa liekmi proti bolesti, hnačke, alergiám. Dobrodružnejšie povahy sa nechali pred cestou riadne zaočkovať, pribalili si tabletky na dezinfekciu vody a tak sa zdá, že v oblasti zdravia sa nie je čoho obávať a dovolenka môže v kľude vypuknúť.

Koho by napadlo, že zdravotné problémy môžu nastať počas cesty? Že by sa dovolenka mohla skončiť ešte skôr ako začala? To čo sme zažili naposledy s malými deťmi, ktoré vedia spoľahlivo svojím ochorením prekaziť prázdninové plány, sa môže zopakovať. Tentokrát ale nepôjde o kiahne alebo virózu, nás dospelých môže zaskočiť cestovná trombóza. Môže ale aj nemusí, pokiaľ budeme dobre informovaní a pripravení. Poďme sa teda pozrieť na niektoré základné fakty.

Cestovná trombóza je označenie pre komplikácie krvného obehu v žilnom systéme. Jednoducho teda pri cestovaní môže nastať situácia, že krv nám v tele nebude obiehať tak plynule ako má. Pokiaľ teda zrovna nepatríte k tým, ktorí cestujú peši s batohom, títo cestovatelia sa trombózou rozhodne trápiť nemusia. Väčšina ale využije na presun nejaký dopravný prostriedok a tam nás už cestovná trombóza môže zastihnúť ľahšie. Najčastejšie vznikajú problémy pri cestovaní lietadlom, pri tzv. transkontinentálnych letoch. Nie je nutné preletieť hneď niekoľko kontinentov, v praxi ide o lety dlhšie ako 5 hodín. Aj keď je cestovná trombóza spojená s leteckou dopravou, v skutočnosti nás môže postihnúť v akomkoľvek dopravnom prostriedku, vlastný automobil nevynímajúc.

 Pokiaľ sa prietok krvi v žilách spomalí, môže prísť k vzniku krvnej zrazeniny a k upchatiu niektorej z  hlbokých žíl. Krvná zrazenina môže tiež nejaký čas po tele cestovať a usadiť sa ďaleko od miesta svojho vzniku. Niekedy sa krvná zrazenina môže uvoľniť, vtedy sa volá embolus, a prúd ju krvným riečiskom odnesie napríklad do pľúc a spôsobuje závažný stav označovaný ako pľúcna embólia.

Pri dlhom cestovaní na palube lietadla sa spája niekoľko rizikových faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku tohto závažného, život ohrozujúceho stavu. Za všetky môžeme spomenúť:
    •    menší obsah kyslíku v kabíne  - na túto skutočnosť  zareaguje naše telo tak, že rozšíri krvné riečisko (cievy „povolia“), aby mohlo pretiecť viac krvi. Žilný návrat krvi smerom k srdcu je teda obtiažnejší.
    •    Sedadlá v lietadle nám neumožňujú takmer žiadnu inú polohu ako skrčené nohy a podsadenú panvu, zvlášť , keď počas letu driemete. Dochádza tak k zatlačeniu podkolenných žíl a žíl malej panvy a k poklesu svalového napätia.
    •    Málo pijeme, pohyb je obmedzený rovnako ako možnosť regulácie telesnej teploty

Okrem toho má každý z nás viac či menej rizikových faktorov, ktoré si už na dovolenku „vezieme“ z domova, ako je napríklad nadváha, fajčenie, hormonálna liečba, prekonané žilné zápaly a pod. Je zrejmé, že tieto situácie nastávajú aj v autobuse, vo vlaku alebo v aute.

Trombóza sa ohlási niektorým  z nasledujúcich príznakov a čo je dôležité, nemusí to byť počas cesty alebo krátko po opustení dopravného prostriedku. Následky dlhého cestovania sa môžu objaviť dokonca aj dva týždne po ceste, kedy nás už táto spojitosť nemusí napadnúť.
    •    pálenie kože, bolesť a pocit tepla v mieste upchatia
    •    pocit nedostatku kyslíka a sťažené dýchanie

Ako sme už spomenuli v úvode, je dôležité vedieť o rizikách a tým pádom zvoliť aj vhodnú prevenciu. Len tak urobíme pre nerušenú dovolenku maximum. Cestovanie autom je v tomto prípade vo výhode, pretože si rytmus cesty a zastávok môžeme zvoliť sami. V ostatných dopravných prostriedkoch je to takmer nemožné a tak nezostáva iné než zamerať sa na:

    •    preťahovanie končatín a členkov krúživými pohybmi počas cesty, ideálne krátka chôdza v uličke
    •    príjem dostatku tekutín
    •    výber pohodlného cestovného oblečenia – bez opaskov, gúm, pozor na tesné ponožky a spodné prádlo


Vynikajúcim pomocníkom sú kompresívne pančuchy, ktoré spájajú niekoľko preventívnych opatrení a sú cenovo dostupné a nenápadné. Ideálna je tzv. I. kompresná trieda, ktorá zaisťuje dostatočnú oporu žilnej steny počas cestovania a podporuje plynulý prietok krvi bez nebezpečného hromadenia v dolných končatinách. Pre zvýšenie účinku môžeme pančuchy nosiť už deň pred cestou a jeden až dva dni po ceste. Cestovnú lekárničku teda môžeme doplniť aj o tento zdravotnícky produkt, ktorý na rozdiel od liečivých prípravkov, poskytne dobrú službu aj opakovane a bez nežiadúcich účinkov.

Zdroj: Avicenum

Dátum zverejnenia: