Testovať na peľovú alergiu sa dá aj v sezóne. Krvnými testami.

Testovať na peľovú alergiu sa dá aj v sezóne. Krvnými testami.
Zdroj: Pixabay.com
Bratislava, 18. mája 2017 - Kýchanie, slzenie, zapchaté dutiny. Takéto príznaky sa s rozbehom peľovej sezóny objavujú u ľudí stále častejšie. Len veľmi málo z nich však vyhľadá alergiológa. Často v domnienke, že musia čakať s testovaním až na skončenie peľovej sezóny. To je ale mýtus.

„Kožné testy na inhalačné alergie (napr. senná nádcha) sa robia nakvapkaním alergénov na predlaktie a ich zaškrabnutím do vrchnej časti kože. Môžu sa robiť počas celého roka, len nie v sezóne pacienta. To znamená, ak sú práve v tom čase silné príznaky alergie či novozistená astma. Ale aj vtedy môžeme odoberať krv a nechať ju otestovať,“ objasňuje MUDr. Veronika Pružincová z bratislavského Pneumo - Alergo Centra.

Predpokladá sa, že alergické ochorenia ovplyvňujú život okolo 40 % ľudí v rozvinutých krajinách. V tomto ročnom období je to u nás hlavne alergia na peľ drevín, tráv a kvetov. A aj keď alergia nemusí ohrozovať život, rozhodne ho znepríjemňuje tým, že mení kvalitu slizníc – nosa, oka, priedušiek, ale i kože. Príznaky, často podobné klasickej nádche, pacienti bez odborného vyšetrenia len potláčajú, samotné ochorenie u nich pretrváva.

Na základe výsledkov krvných testov odborník vyberie správne lieky (tabletky, spreje, kvapky, inhalátory, masti) a stanoví, kedy ich brať (celoročne či sezónne). „Pri inhalačnej alergii chceme ale hlavne zistiť, či je možná alergénová imunoterapia. To je liečba alergénom, ktorý robí pacientovi problémy. Cieľom je, aby nemusel brať lieky a nemal počas sezóny ťažkosti,“ dodáva  MUDr. Veronika Pružincová.

Dátum zverejnenia: