Pozor na zápal. Je to skrytý zabijak

Pozor na zápal. Je to skrytý zabijak
Zdroj: ikar.sk
Takmer všetky chronické a civilizačné choroby spôsobuje alebo ovplyvňuje skrytý zápal v tele: srdcovo-cievne choroby, rakovinu, obezitu, cukrovku, demenciu, depresiu, artritídu, autoimunitné ochorenia, alergie, astmu, kožné choroby, tráviace ťažkosti, únavu, migrény a v neposlednom rade rýchlejšie starnutie.

Presne o tom píše skúsený lekár David Frej v knihe Zápal – skrytý zabijak. A radí, čo treba robiť.

Zápal je reakciou imunitného systému, ktorá nás chráni proti toxínom, infekciám a poranenia. Chronický zápal, ktorý v tele pretrváva dlhú dobu, však spôsobuje závažné poškodenie a poruchy vedúce k chronickým ochoreniam.

Takže najskôr si položte otázky a odpovedzte úprimne:

·             Ste často unavení a bez energie?

·             Máte vysoký krvný tlak alebo ischemickú chorobu srdca?

·             Liečite sa na alergie či astmu?

·             Máte nadváhu alebo cukrovku?

·             Diagnostikovali vám nádorové ochorenia?

·             Bolí vás často v krku?

·             Objavujú sa vám kožné vyrážky?

·             Bolia vás kĺby?

Ak ste na viacero otázok odpovedali áno, máte pravdepodobne v tele chronický zápal, ktorý je často príčinou civilizačných chorôb a je potrebné začať ho liečiť.

Každý, kto chce predchádzať chorobám alebo riešiť svoje dlhodobé zdravotné ťažkosti, sa môže riadiť jednoduchými a praktickými princípmi zameranými na riešenie zápalu, ktoré sú uvedené v knihe Zápal – skrytý zabijak.

Dozviete sa v nej, čo znamená zápal a ako zistiť, že ho máte v tele. Naučíte sa chrániť pred chorobami spojenými s chronickým zápalom a nechýbajú praktické rady, ako sa ho zbaviť a uzdraviť sa.
Doktor Frej tiež prezradí, ako spomaliť starnutie a dožiť sa v zdraví vysokého veku. Súčasťou jeho knihy je ozdravný protizápalový program.

Doktor David Frej študoval v Prahe, ale tiež v USA, Rakúsku a v indickej Pune. Vo svojom centre sa zaoberá vlastným liečebným systémom prepájajúcim liečbu zápalu a s ním súvisiacich chronických ochorení. Zaoberá sa aj výživou, biologickými rytmami a detoxikáciou organizmu.

Chronický zápal

Skrytým nebezpečenstvom, a nakoniec i zabijakom, je pretrvávajúci chronický zápal, ktorý spôsobuje akútny zápal vyvolaný mnohými vonkajšími faktormi, najmä stresom, chemickými látkami, parazitmi, zlou stravou, nedostatkom pohybu, minerálov a vitamínov, spôsobujúci systémovú poruchu metabolizmu. Ich liečba liekmi je v západnej medicíne neúspešná, lebo nájsť príčinu, na rozdiel od podávania antibiotík pri infekcii, nie je jednoduché a lieky alebo

syntetické molekuly s protizápalovým účinkom iba zápal potláčajú a majú mnohé nežiaduce účinky. Širší prístup k riešeniu chronického zápalu totiž zahŕňa úpravu životného štýlu, stravy, pravidelný spánok, vhodný pohyb, užívanie protizápalových a antioxidačných byliniek, vitamínov a minerálov, ktorých máme celkovo v strave nedostatok.

A musíme obmedziť prítomnosť zápalových faktorov, ktoré ovplyvniť môžeme (vek neovplyvníme, ale stravu, fajčenie či stres áno).

V súčasnej dobe pripadá sedem úmrtí z desiatich na vrub chronických ochorení, ako je rakovina, cukrovka či srdcovo-cievne choroby. Vedci uvádzajú, že v najbližších rokoch výrazne stúpne riziko psychických ochorení, srdcovo-cievnych chorôb (už teraz číslo jeden v príčinách úmrtí), a tiež rakoviny, ktorá sa stane hlavnou príčinou úmrtí.

Faktory ovplyvňujúce zápal:

·             Strava a trávenie

·             Pohyb

·             Sex

·             Spánok

·             Stres

·             Mikroorganizmy, parazity a infekcie

·             Toxické látky

·             Klimatizácia a syndróm chorých budov

·             Elektromagnetický smog

·             Toxické kovy

·             Neznášanlivosť potravín a alergie na ne

Viac sa dozviete v novinke Zápal – skrytý zabijak, kde rozoberá aj všetky faktory ovplyvňujúce zápaly v tele.

 

Milan Buno, literárny publicista

Dátum zverejnenia: