Ako sa vyhnúť gynekologickým ťažkostiam v lete

Ako sa vyhnúť gynekologickým ťažkostiam v lete
Zdroj: Pixabay.com
Bratislava, 10. august 2017 – Leto je v plnom prúde a zažívame zároveň aj jedny z najteplejších dní. Sem-tam nás však môžu zaskočiť aj nepríjemné zdravotné komplikácie, ktoré súvisia či už s teplom, potením alebo kúpaním sa. Ženy sa častejšie potýkajú zdravotnými problémami v intímnych oblastiach. „Najčastejším gynekologickým problémom u žien v lete je výtok. Ak je obťažujúci a sprevádza ho pálenie alebo svrbenie, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o zápal ,“ hovorí gynekologička z Polikliniky Radlinského MUDr. Ľudmila Tazberíková. Najčastejším pôvodcom je kvasinka Candida albicans.

Nerovnováha v pošvovom prostredí umožňuje premnoženie aj iných nežiadúcich mikroorganizmov. Na vzniku ochorenia sa podieľa veľa faktorov. „V lete, v horúčavách, sa ženy potia hlavne v záhyboch kože a v intímnych oblastiach. Kvasinky majú rady teplo, vlhko, nedostatok vzduchu, preto si treba dať pozor na tesné oblečenie ,“ prízvukuje odborníčka. Ako dodáva, prirodzené prostredie v pošve môže tiež narušiť chlór v bazénoch a baktérie v stojatých vodách. Na zápaly by si mali zvlášť dať pozor tehotné ženy. Infekcie sú totiž najčastejšou príčinou predčasných pôrodov.

A ako sa teda dá vyhnúť gynekologickým ťažkostiam?

Pripravili sme si pre vás zopár rád:

1. noste vzdušné oblečenie a bavlnená spodná bielizeň,
2. neostávajte po kúpaní sa v mokrých plavkách –  predídete tým aj možným zápalom močových ciest,
3. zvážte kúpanie s tampónmi počas menzesu,
4. vyhýbajte sa kúpaliskám, kde nie je kvalitná prevádzka, kde sa prekračuje povolená návštevnosť, dostatočne sa nedezinfikuje a nevymieňa voda,
5. dodržiavajte hygienu pred aj po sexuálnom styku,
6. k obnoveniu pošvovej flóry užívajte vaginálne tablety alebo krémy s obsahom laktobacilov či kyseliny mliečnej.

Zdroj: redakcia

Dátum zverejnenia: