Chráňte si oči nielen v jazerách, ale aj v bazénoch

Chráňte si oči nielen v jazerách, ale aj v bazénoch
Zdroj: Pixabay.com
Bratislava, 25. august 2017 - Záver leta a začiatok septembra má byť ešte poriadne horúci a mnohí toto obdobie využijú na dovolenku, odpočinok či zábavu. Pre naše oči je to však stále obdobie nástrah v podobe slnka, klimatizácie a neraz aj špinavej vody. „Zo zdanlivo pohodového dňa si tak ľahko môžeme priniesť zápal spojoviek, rohovky, spálené viečka alebo dokonca aj trvalé poškodenie sietnice s nenávratným poškodením zraku ,“ hovorí oftalmológ MUDr. Martin Lichvár z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave.
 
Vážnejší zápal povrchu oka, spojovky a v horšom prípade aj rohovky môžu spôsobiť sinice z prírodných vôd. Alergický zápal, ktorý spôsobujú, sa prejaví svrbením, pálením a začervenaním očí so zvýšenou slzivosťou. „Najväčším strašiakom je však meňavka Akantaméba, ktorá sa vyskytuje tiež v prírodných vodách a môže byť príčinou hlbokého zápalu a ťažkej poruchy videnia, v najťažších prípadoch aj straty oka ,“ upozorňuje MUDr. M. Lichvár.
 
Mnohí vymenia onedlho kúpaliská a jazerá za kryté plavárne. Veľké riziko pre oči na nás striehne ale aj vo vode, ktorú považujeme za maximálne čistú. Aj voda v bazéne totiž môže oči podráždiť. „Hlavnú vinu však nenesú dezinfekčné prostriedky, ale nezdravé prostredie, ktoré vzniká až pri spojení kyseliny chlórovej s dusičnanmi. Dusičnany sa dostanú sa do bazénu s močom a potom návštevníkov a vzniká tak zdraviu škodlivá zlúčenina trichloramín, typická svojim zápachom v okolí plaveckých bazénov ,“ vysvetľuje odborník.
 
Zvýšené riziko infekcie a poškodenia povrchu oka majú ľudia, ktorí nosia kontaktné šošovky. Preto by si ich mali pri kúpaní a potápaní vybrať. „Ak však nedovidíte ani na meter pred seba, môžete vyskúšať do vody jednodňové šošovky, ktoré na konci dňa vyhodíte a tak znížite riziko infekcie ,“ radí MUDr. Lichvár. Morská voda je svojim zložením blízka organizmu, takže by nemala spôsobiť nič závažného. Určite je prirodzenejšia ako voda z vodovodu alebo voda v bazéne.
 
Na plávanie si so sebou vždy noste plavecké okuliare. Je to asi najlepšie preventívne opatrenie, ktoré môžete urobiť proti podráždeniu očí, spôsobené chloramínmi alebo slanou vodou. Pokiaľ si počas plávania nepustíte do očí žiadnu vodu, potom nemôže dôjsť k ich začervenaniu, ani k inému podráždeniu. Navyše nemusíte pod vodou zatvárať oči. „Gély a masti vo forme umelých sĺz vytvárajú svojim povrchom zvýšenú priľnavosť k mikroorganizmom. Na výplach očí po kúpaní je možné použiť antiseptické kvapky, avšak najúčinnejšou prevenciou sú práve spomínané plavecké okuliare ,“ uzatvára MUDr. M. Lichvár.

Zdroj: redakcia

Dátum zverejnenia: