Buďte opatrní, kliešťov môže byť zase viac

Buďte opatrní, kliešťov môže byť zase viac
Zdroj: Pixabay.com
Bratislava, 25. august 2017 - Po ústupe letných horúčav sa opäť zvýši ich výskyt. Malé kliešte môžu prenášať nebezpečné borélie, ktoré môžu človeku spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti s chronickými následkami. Pomocou domáceho testu Veroval Borélie z kliešťa možno predvídať možné ochorenie skôr než naozaj prepukne.

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré prenášajú predovšetkým kliešte. Ochorenie, ktoré vyžaduje preliečenie antibiotikami, je však potrebné včas diagnostikovať. Pri podozrení na boréliovú infekciu hrá v prvej fáze najdôležitejšiu rolu klinické vyšetrenie.

 „Príznakom skorej infekcie býva zvyčajne erythema migrans, červená škvrna s bledším vnútrom, ktorá sa začne tvori ť na pokožke v okolí miesta uštipnutia po niekoľkých dňoch až týždňoch. Tá  sa postupne zv äčšuje na veľkosť 10 až 15 centimetrov a môže sa objaviť na rôznych častiach tela.  U niektorých ľudí sa však tieto kožné prejavy neobjavia a ochorenie môže bez povšimnutia pokračovať ,“ upozorňuje MUDr. Jana Bendová, praktická lekárka pre dospelých.

Na rozdiel od vírusu kliešťovej encefalitídy prítomného v slinách kliešťa, sa baktérie borélie vyskytujú v jeho čreve. Preto sa predpokladá, že pre infikovanie človeka je potrebná dlhšia doba prisatia - asi 12 až 24 hodín. Ak sa podarí kliešť odstrániť skôr, je pravdepodobnosť infekcie malá.

Inkubačná doba boreliózy je 2 mesiace, resp. protilátky v tele sú detekovateľné 3 - 6 týždňov po infekcii. Potvrdiť prítomnosť borélií vyšetrením krvi je teda možné až s odstupom niekoľkých týždňov po napadnutí. Krvné testy sa zvyknú opakovať, pretože vyšetrenia môžu vykazovať falošnú pozitivitu i negativitu a protilátková odpoveď u rôznych ľudí je značne variabilná. I preto je domáci test veľkým prínosom – v priebehu 10 minút dodá istotu.

Veroval je značka osobných diagnostických testov, ktorých rýchlosť a vysoká presnosť je porovnateľná s laboratórnymi testami. Test je možné vykonať pohodlne a veľmi jednoducho v domácom prostredí. Vyhodnotenie je veľmi rýchle, väčšina testov Veroval potrebuje k zisteniu výsledku iba 10 minút.

Domáci test Veroval Borélie z kliešťa pomáha včas odhaliť riziko lymskej boreliózy po napadnutí kliešťom. „Výhodou tohto testu je, že takmer okamžite a v domácich podmienkach získate cennú informáciu, či je potrebné pozorovanie a návšteva lekára, alebo sú vaše obavy s najvyššou pravdepodobnosťou zbytočné ," vysvetľuje Irena Malá, PR manažérka spoločnosti HARTMANN - RICO, a dodáva: „Vyšetrenie kliešťa, ktoré si pacient odstránil, je náš príspevok pre včasnú diagnostiku nebezpečného ochorenia. "

Domáci test Veroval  Borélie z kliešťa  je voľne dostupný v lekárňach za odporúčanú maloobchodnú cenu 10,99 eur s DPH.
 
Päť dôvodov pre domáci test Borélie z kliešťa
1. Test se robí zo samotného kliešťa, nie zo vzorky krvi človeka.
2. Diagnostická metóda je vhodná pre všetky vekové kategórie (teda aj deti).
3. Zatiaľ neexistuje očkovanie proti Lymskej borelióze.
4. Štatistiky uvádzajú, že až 10 % kliešťov na Slovensku je infikovaných boréliami*.
5. Rýchlosť výsledku – platí, že čím dlhšie je kliešť prisatý, tým vyššia je pravdepodobnosť ochorenia.
* Zdroj: www.epis.sk
 
Zdroj: Hartmann-Rico

Dátum zverejnenia: