Ak sa obávate boreliózy, skúste domáci test

Ak sa obávate boreliózy, skúste domáci test
Zdroj: Pixabay.com
Bratislava, 19. septembra 2017 – V malých kliešťoch sa môže skrývať veľké nebezpečenstvo. Baktérie borélie môžu človeku spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti s chronickými následkami.

Pomocou domáceho testu Veroval Borélie z kliešťa možno predvídať možné ochorenie skôr než naozaj prepukne. Vyhodnotenie je veľmi rýchle, väčšina testov Veroval potrebuje k zisteniu výsledku iba 10 minút. Domáci test Veroval Borélie z kliešťa pomáha včas odhaliť riziko lymskej boreliózy po napadnutí kliešťom. 

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré prenášajú predovšetkým kliešte. Ochorenie, ktoré vyžaduje preliečenie antibiotikami, je však potrebné včas diagnostikovať. Pri podozrení na boréliovú infekciu hrá v prvej fáze najdôležitejšiu rolu klinické vyšetrenie.
 
Príznakom skorej infekcie býva zvyčajne erythema migrans, červená škvrna s bledším vnútrom, ktorá sa začne tvori ť na pokožke v okolí miesta uštipnutia po niekoľkých dňoch až týždňoch. Tá  sa postupne zv äčšuje na veľkosť 10 až 15 centimetrov a môže sa objaviť na rôznych častiach tela. U niektorých ľudí sa však tieto kožné prejavy neobjavia a ochorenie môže bez povšimnutia pokračovať ,“ upozorňuje MUDr. Jana Bendová, praktická lekárka pre dospelých.

Na rozdiel od vírusu kliešťovej encefalitídy prítomného v slinách kliešťa, sa baktérie borélie vyskytujú v jeho čreve. Preto sa predpokladá, že pre infikovanie človeka je potrebná dlhšia doba prisatia - asi 12 až 24 hodín. Ak sa podarí kliešťa odstrániť skôr, je pravdepodobnosť infekcie malá.

Inkubačná doba boreliózy je 2 mesiace, resp. protilátky v tele sú detekovateľné 3 - 6 týždňov po infekcii. Potvrdiť prítomnosť borélií vyšetrením krvi je teda možné až s odstupom niekoľkých týždňov po napadnutí. Krvné testy sa zvyknú opakovať, pretože vyšetrenia môžu vykazovať falošnú pozitivitu i negativitu a protilátková odpoveď u rôznych ľudí je značne variabilná. I preto je domáci test veľkým prínosom – v priebehu 10 minút dodá istotu. Je voľne dostupný v lekárňach za odporúčanú maloobchodnú cenu 10,99 eur s DPH.

Zdroj: Hartmann Rico

Dátum zverejnenia: