Aká je správna cesta k čistým zubom?

Aká je správna cesta k čistým zubom?
Zdroj: Nazuby.eu
Bratislava, 30. október 2017 - Hladké, lesklé a naozaj zdravé zuby by chcel mať každý. Základom je ale naučiť sa zuby správne čistiť. Iba tak pre Vás bude ľahšie vyhnúť sa zubným kazom, krvácaniu a zápalom ďasien. Správna technika nie je nič ťažkého a naučiť sa ju môžete kedykoľvek. Stačí iba trochu chcieť.

Prvým krokom ku správnemu čistení je starostlivý výber zubnej kefky. Najlepšie by ste mali používať mäkké alebo veľmi mäkké kefky s rovno zastrihnutými a hustými vláknami. Mäkké štetiny sú dôležité preto, aby ste zuby čistili šetrne a zároveň nedochádzalo k poškodovaniu ďasien.

Ako si správne čistiť zuby?
Pre čistenie zubov bohato postačí množstvo pasty o veľkosti zrnka hrachu. Kefku so zubnou pastou priložte ku krčku zubu, správne pod uhlom 45 stupňov. Tento uhol je dôležitý preto, aby sa štetiny kefky dostali do miesta, kde sa najviac drží zubný povlak, a to je medzi zubom a ďasnom. Pokiaľ z týchto miest povlak neodstránite dostatočne, môžete si spôsobiť zápal či krvácanie ďasien.
Čistiacich techník existuje niekoľko, my sme vybrali tu, ktorá je pomerne ľahká na naučenie, dostatočne šetrná a zároveň účinná. Jej základom sú jemné vibračné pohyby. Pokiaľ máte problém s vykonávaním vibračných pohybov, tak môžete začať veľmi drobnými krúžky a postupne sa k vibrácii dopracovať. Najdôležitejšie je, aby ste si zuby nečistili horizontálne. Tento pohyb totiž môže spôsobiť obrusovanie zubnej skloviny. Jemnými vibráciami  čistite predné a zadné plochy zubov, pre hryzacie plôšky zubov použite horizontálny pohyb.

Pre precízne dočistenie siahnite po jednozväzkovej kefke
Pretože sa môže stať, že sa Vám nepodarí s bežnou kefkou dostatočne vyčistiť zadné zuby, je potrebné pristúpiť k použitiu jednozväzkovej kefky. Ten má iba jeden drobný zväzok vlákien a vďaka tomu sa s ním dostanete lepšie i na zadnú stranu stoličiek, ktorú je potrebné tiež starostlivo vyčistiť.

Jednozväzkovú kefku ale nemusíte používať iba pre dočisťovanie stoličiek. Pokiaľ máte drobné zuby, môžete mať problém s čistením aj ostatných zadných strán zubov. Čisté zuby poznáte podľa toho, že je zub na dotyk hladký. Pokiaľ to tak nie je, potrebujete zuby dočistiť. Jednozväzková kefka sa používa na sucho, môžete si tak s kefkou sadnúť napríklad k televízii a zuby si precízne dočistiť, aby boli naozaj hladké a zbavené všetkého zubného povlaku.
Technika čistenia jednozväzkovou kefku je podobná ako bežnou. Štetiny kefky musia smerovať medzi zub a ďasno a tiež do priestoru medzi zuby. Aby sa štetiny rozprestreli, tak na kefku mierne zatlačte a vytvárajte jemné vibračné pohyby. Takto čistite zuby okolo krčkov zubov a popri ich vnútornej a vonkajšej plochy.

Cesta ku zdravším zubom nie je tak zložitá
Osvojiť si správnu techniku čistenia zubov je pomerne ľahké a ide sa tomu naučiť aj v dospelosti. Ľahko potom správnemu čisteniu naučíte aj svoje deti. Nezabúdajte, že mechanické čistenie kefkou je najdôležitejšou časťou ústnej hygieny. Kefka a medzizubná kefka v ich práci nič nenahradí, a pokiaľ týchto dvoch pomocníkov budete správne používať, môžete tak úspešne predchádzať nepríjemným problémom s krvácaním ďasien alebo v horším prípade parodontózou.

Zdroj: Nazuby.eu

Dátum zverejnenia: