Sila vitamínu D v prevencii sezónnych ochorení

Sila vitamínu D v prevencii sezónnych ochorení
Zdroj: Shutterstock
Bratislava, 6. november 2017 - Okrem pozitívneho vplyvu na pevnosť a silu našich kostí je vitamín D nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Jeho pravidelné dopĺňanie pomáha zabrániť vzniku sezónnych ochorení – chrípky, nádchy, angíny či viróz. Počas slnečných dní ho prirodzene získavame z priameho slnečného UV-B žiarenia. Na jeseň a v zime je však príjem vitamínu D výrazne obmedzený – a to nielen počas sychravých dní. Biologicky aktívne slnečné lúče dopadajú v našich zemepisných šírkach na zem v nepriaznivom uhle a preto sa vitamín D v koži netvorí. Počas nasledujúcich mesiacov je bez užívania špeciálnych výživových doplnkov jeho prísun do organizmu výrazne obmedzený. 
 
Rád sa kúpe v oleji
Pravidelné dopĺňanie vitamínu D vo forme vitamínových prípravkov je dôležité najmä u detí, ktoré sú v zime obzvlášť náchylné na prechladnutia, kašeľ a iné respiračné ochorenia. Jeho nepretržité užívanie je vhodné pre všetky vekové kategórie. Práve nedostatok „slnečného vitamínu“ môže byť dôvodom zvýšeného výskytu ochorení počas jesenného a zimného obdobia. Okrem výskytu sezónnych viróz môže jeho nedostatok spôsobovať širokú škálu rôznych fyzických i psychických problémov, napr. bolesti chrbtových svalov, depresívne stavy, pocity melanchólie.


Lekárne ponúkajú široký výber rôznych produktov s obsahom „déčka“. Slovenská spoločnosť GENERICA priniesla na trh novinky s obsahom čistého vitamínu D3. Produkty v podobe kvapiek či kapsúl ponúkajú vitamín D3, ktorý pochádza z prírodného lanolínu, vzácneho zdroja tohto druhu vitamínu. Vitamín D3 je rozpustný iba v olejovej forme, ktorá je základom pre jeho správne prijatie do tela. Preto je pri jeho výrobe nevyhnutné dbať na správne olejové zloženie. Vo väčšine kvapiek sa používajú stredne nasýtené triglyceridy, ktoré sú súčasťou rastlinných a živočíšnych tukov. Tie sú však horšie stráviteľné a môžu spôsobovať rôzne žalúdočné a tráviace problémy. Najmä u detí bývajú po podaní bežných preparátov na báze triglyceridov časté bolesti bruška, nafukovanie, koliky. Slovenský výrobca priniesol nedávno na trh kvapky Vitamín D3 , ktoré namiesto triglyceridov obsahujú olivový olej. Pri použití prírodnej látky, akou je olivový olej, klesá výskyt nežiaducich účinkov v podobe tráviacich ťažkostí na minimum. Kvapky na báze olivového oleja síce majú kratšiu exspiráciu ako triglyceridové prípravky, no pre bezproblémové dlhodobé užívanie sú pre našu tráviacu sústavu vhodnejšie. Navyše máte istotu, že sa k vám z lekárne dostanú vždy „čerstvé“ kvapky, vyrábané na Slovensku. www.generica.sk .

Zdroj: GENERICA

Dátum zverejnenia: