korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Rybí olej od NOBLE HARVEST – od výživových doplnkov po mrkvový koláč

Rybí olej od NOBLE HARVEST – od výživových doplnkov po mrkvový koláč
Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals
„Naša krajina je známa kvalitnými rybami, ale tiež prísnymi predpismi, podľa ktorých sa po stáročia riadi aj výroba rybieho oleja,“ hovorí Sindre Tidemand-Johannessen, marketingový riaditeľ nórskej spoločnosti Noble Harvest, ktorá spracováva a distribuuje rybí olej špičkovej kvality do celého sveta. „Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú prínos rybích olejov pre ľudské zdravie, preto sme na svoje produkty patrične hrdí.“
 

Najprísnejšie zákony
Firmu Noble Harvest, ktorá sa na nórskych ostrovoch Lofoty a Vesterály zaoberá produkciou a distribúciou rybieho oleja špičkovej kvality, založil v roku 2014 Petter Tidemand-Johannessen, ktorý je pôvodným vzdelaním biológ so zameraním na chov rýb.

„Môj otec pracuje s rybami celý život,“ hovorí jeho syn Sindre Tidemand-Johannessen, „a chcel podnikať v niečom jedinečnom, čomu môže veriť. Absolvoval som obchodnú školu, aby sme mohli pracovať spoločne a firmu ďalej rozvíjať.“

Ryby, ktoré spoločnosti Noble Harvest spracováva, pochádzajú iba zo západnej a severnej časti Nórska v severnom Atlantiku, teda žijú v blízkosti miesta, kde sa nachádzajú aj výrobné závody. Vďaka tomu nedochádza k zbytočnej časovej odmlke od chvíle, kedy bola ryba ulovená, po jej spracovanie. Aj rybí olej sa vyrába priamo na mieste. Produkcia lososového oleja tak trvá priemerne 75 minút od doby, kedy sa živá ryba dostane do továrne a je spracovaná. Olej je označený ako „Najčerstvejší rybí olej na svete“. Podľa všetkých dostupných informácií nie je nikto ďalší na svete, kto by dokázal rybí olej spracovať rýchlejšie.Nórske Ministerstvo rybolovu a pobrežných záležitostí vydáva prísne pravidlá upravujúce udržateľnosť miestneho rybolovu, a preto diktuje kvóty pre každý druh ryby a obdobie, kedy môžu byť odchytávané. „Aj tento fakt robí výber oleja z tejto oblasti sveta etickejším. Naši zákonodarcovia sú veľmi prísni, čo sa týka udržateľnosti rybolovu a spracovania rýb. Pokiaľ viem, sú dokonca najprísnejšie na svete,“ upozorňuje Sindre Tidemand-Johannessen. „Našich dodávateľov si starostlivo vyberáme a sme presvedčení o tom, že spolupracujeme iba s tými najlepšími, ktorí nám zaručia 100 % garanciu kvality a unikátnu transparentnosť,“ dodáva Martin Kozelský, ktorý je riaditeľom NaturaMed Pharmaceuticals.


SALfresh® – extra panenský lososový olej
Spoločnosť Noble Harvest sa zameriava na dve hlavné značky: SALfresh® a NordicSilver®. Značkou SALfresh® sa označuje extra panenský lososový olej vyrobený v spolupráci so spoločnosťou Nordlaks, ktorá je jednou z najväčších a plne integrovaných spoločností zaoberajúcich sa chovom rýb, zodpovedná za výrobu tisícok ton lososového oleja ročne.

Výroba tohto oleja sa uskutočňuje v najmodernejšom výrobnom závode a vykonáva sa v tzv. tricanteri – stroji, ktorý oddeľuje olej od bielkovín. Po pridaní prírodných antioxidantov sa potom olej premiestňuje do kontajnerov s dusíkom, aby si udržal všetky vitamíny, antioxidanty a stopové prvky.

SALfresh® možno prispôsobiť tak, aby vyhovoval konkrétnym požiadavkám na mastné kyseliny, ktoré sú obvykle 10 – 30 % EPA a DHA. „Na trhu je množstvo rôznych lososových olejov, ale SALfresh® a jeho výrobný proces sú celkom unikátne,“ hovorí Petter Tidemand-Johannessen.
 
NordicSilver® – olej z hlbokomorských rýb
Značka NordicSilver® označuje olej, ktorý je vyrobený z najrôznejších pelagických (hlbokomorských) druhov rýb, ktoré spĺňajú najvyššie nároky na optimálnu sviežosť a kompletný profil mastných kyselín. Rôzne druhy rýb použité v oleji NordicSilver® majú jedinečné a prirodzene sa vyskytujúce kompozície mastných kyselín. Ide o prírodný rybí olej, ktorý je maximálne čerstvý a ľudským telom dobre vstrebateľný.

Spoločnosť Noble Harvest úzko spolupracuje aj s inými producentmi rybieho oleja a v súčasnej dobe testuje ďalšie druhy oleja z rôznych druhov rýb. Na prvom mieste je pritom vždy rozumný ekologický prístup v kombinácii s najvyššími štandardmi kvality. Podľa Sindre Tidemanda-Johannessena je kľúčom k úspechu schopnosť stále inovovať, sledovať výskum a vyrábať nové produkty založené na dostupných surovinách.
 


Organické oleje pre najlepšiu vstrebateľnosť
„Ľudské telo si dôležité nenasýtené mastné kyseliny nedokáže samo vyrobiť, no potrebuje ich, preto ma teší, že vyrábame tak žiadanú súčasť zdravej výživy,“ hovorí Sindre Tidemand-Johannessen. „Tisíce rokov sme jedli ryby a ako dokazuje mnoho vedeckých štúdií uskutočnených po celom svete, ide o skvelý zdroj omega-3. Tieto nenasýtené mastné kyseliny majú preukázané zdravotné účinky, predovšetkým ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení, zároveň pomáhajú podporovať kognitívne funkcie, majú protizápalové vlastnosti a hovorí sa o ďalších ľudskému zdraviu prospešných účinkoch. Náš dnešný jedálniček sa ale oproti minulosti veľmi zmenil. Predovšetkým obsahuje viac spracovaných potravín a tiež nejeme toľko rýb, koľko by sme mali. Preto sa stali výživové doplnky s rybím olejom vhodným riešením ako telu dodať potrebné množstvo omega-3.“

Spoločnosť Noble Harvest pri svojom rozvoji úzko spolupracuje s uznávanými vedeckými inštitúciami a chce si aj do budúcna zachovať vysokú úroveň pri výrobe vysoko kvalitných rybích olejov na základe najnovších výskumov a optimálneho vývoja produktov.

„Na svete existujú dve rôzne formy omega-3,“ vysvetľuje Petter Tidemand-Johannessen. „Existujú koncentrované oleje, spracované pre liečivé prípravky s veľmi vysokými hladinami omega-3 vo forme EPA a DHA, a prírodné rybie oleje, ktoré obsahuje omega-3 a kompletné spektrum mastných kyselín, ktoré sa prirodzene nachádzajú v rybom oleji. Existuje celá schéma mastných kyselín, ktoré naše telo používa a nie je to len omega-3,“ hovorí. „Prírodné oleje, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v SALfresh® a NordicSilver®, majú organické zloženie, ktoré ľudský organizmus najlepšie vstrebáva. Čím menej ryby spracovávame, tým sú pre ľudské telo prirodzenejšie, a tým viac ich uznáva ako potravu a využíva z nich všetky dôležité látky.“

 
Mrkvový koláč s lososovým olejom
Okrem výživových doplnkov s omega-3 vo forme kapsúl distribuuje spoločnosť Noble Harvest aj oleje. „Výsledný produkt musí  mať perfektnú kvalitu a musí byť chutný, inak by si ho spotrebiteľ nekúpil. Preto majú naše oleje neutrálnu chuť podobnú rastlinnému oleju,“ hovorí Sindre Tidemand-Johannessen a dodáva, že dokonca upiekol s lososovým olejom mrkvový koláč – a vraj chutil úžasne!
Vďaka neutrálnej chuti môže byť rybí olej do budúcna vhodnou alternatívou k palmovému oleju. „Palmový olej má mnohé využitia, napríklad na varenie, ale nie je príliš zdravý ani šetrný k životnému prostrediu. Rybí olej ho môže veľmi dobre nahradiť.“

Lososový olej SALfresh® od Noble Harvest obsahuje zmes morských a rastlinných mastných kyselín, pretože krmivo pre lososy obsahuje rastlinné oleje. Tým získava výsledný rybí olej cenné vlastnosti rastlinných olejov, ako je spaľovanie pri vyššej teplote, zlepšená stabilita, znížený zápach a chuť rýb, a pritom zostávajú zachované všetky zdravé prínosy morského zdroja.
Práve na tieto inovácie v potravinárskych prísadách sa chce Noble Harvest do budúcna zamerať. Spoločnosť už vyrába rybie oleje s rôznymi príchuťami a vôňami, ako je pomaranč a citrón. „Tieto prísady sme zvolili preto, aby sme ponúkli našim zákazníkom niečo jedinečné,“ hovorí Petter Tidemand-Johannessen. „Veríme totiž, že rybí olej môže byť využívaný omnoho viac ako doteraz a môže nahradiť nezdravé nasýtené mastné kyseliny.“

Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals

Dátum zverejnenia: