Všetko, čo potrebujete vedieť o atopickom ekzéme

Všetko, čo potrebujete vedieť o atopickom ekzéme
Zdroj: Bioderma
Bratislava 27. november 2017 -  Atopickým ekzémom trpí stále viac a viac ľudí - za posledných dvadsať rokov sa ich počet dokonca strojnásobil. Súčasne ide o najčastejšie kožné ochorenie u detí. Pripravili sme pre vás komplexné informácie o tom, prečo vzniká a čím sa dá zmierniť a dostať pod kontrolu.
 
Vnútorná rovnováha
Na prvý pohľad sa to možno nezdá, ale žiť s atopickým ekzémom nie je jednoduché, obzvlášť ak trpí pacient ťažšou formou. Koža je napätá, vysušená, lúpe sa, nepríjemne svrbí a človek má tendenciu sa neustále škrabať. Nehovoriac o tom, že ekzém na prvý pohľad nevyzerá príťažlivo, čo nezvýši sebavedomie. Celkom ľahko sa potom môžu narušiť aj sociálne väzby s okolím, pretože sa ľudia za svoje problémy začnú hanbiť. Psychika je s atopickým ekzémom úzko spojená - často ho totiž spúšťa práve duševná nepohoda a stres. Existuje samozrejme rad objektívnych príčin, ktoré môžu atopiu spôsobiť, napríklad genetická predispozícia, víry či alergény, ale životný štýl, pohoda a rovnováha sú rovnako dôležité. Na túto tému vznikli aj štúdie a výskumy, ktoré súvislosť jednoznačne potvrdzujú. O dôvod viac myslieť na pozitívny prístup k životu aj k sebe samým! Za zdravšiu kožu a dobrý pocit to určite stojí.Koža pod kontrolou
Často si ani neuvedomujeme, že koža nie je len vonkajší obal tela, ale predovšetkým náš najväčší orgán, ktorý by sme si mali ochraňovať. Ak objavíte prejavy ekzémov na sebe či na svojich deťoch, navštívte čo najskôr lekára. Ten po vyšetrení stanoví správnu diagnózu a odporučí vám liečbu šitú na mieru. Veľa toho pre seba môžete urobiť aj sami doma tým, že sa budete o problémovú pokožku starať tou správnou kozmetikou. V tomto prípade je tou správnou starostlivosťou napríklad rad Atoderm od značky Bioderma, ktorý na atopický ekzém pôsobí komplexne - rieši teda nielen suchosť kože, ale aj zápal a svrbenie, a tak vám dokáže výrazne uľaviť. Produkty s príjemnou nemastnou textúrou sú navrhnuté tak, aby pôsobili aj na povrchu, aj medzi kožnými bunkami, ale aj priamo v nich. Pri dennej očiste tela teda majte po ruke Atoderm sprchový olej , výživný penový gél Atoderm Intensive Gel moussant a následne pokožku premažte intenzívnou, obnovujúcou a zvláčňujúcou starostlivosťou Atoderm Intensive Baume . Títo starostliví pomocníci vám prinesú okamžitú úľavu od svrbenia, ale aj hĺbkovú a trvalú obnovu kožnej bariéry na dlhšie obdobie. Vďaka tejto starostlivosti nebudete potrebovať toľko kortikosteroidov. Za zmienku stojí aj fakt, že celý rad Atoderm účinne pôsobí proti zlatému stafylokokovi, teda baktérii spôsobujúcej na atopickej koži najrôznejšie infekcie a zhoršenie prejavov ekzémov.
 


Buďte v obraze
Ekzém môžete zmierniť aj tým, že si nastavíte čo najvhodnejší jedálny lístok. Atopik väčšinou býva citlivý na niektoré potraviny, čo sa prejavuje vyrážkou, opuchom, svrbením či kýchaním. Lekári sa zhodujú na tom, že medzi najväčšie alergény patrí napríklad čokoláda, kakao, citrusy, jahody, morské plody a niektoré druhy exotického ovocia – ako napríklad ananás a kivi. Presnú predstavu o tom, čo vám konkrétne nerobí dobre, získate pri vyšetrení krvi na imunológii. Čo by ste naopak jesť mali, sú probiotiká získané buď priamo z potravín, alebo vo forme potravinového doplnku. Významne zlepšujú trávenie a môžu zmierniť citlivosť na niektoré jedlá. Výbornou voľbou je aj mangán, čo je antioxidant obsiahnutý napríklad v tmavej listovej zelenine, zemiakoch a celozrnnej ryži, ďalej selén, ktorý nájdete v avokádu, vaječnom žĺtku, semienkach či v pšeničných klíčkoch, čo je podľa odborníkov hotová superpotravina, avšak za predpokladu, že nemáte intoleranciu na pšenicu.
 
Dokonalý prehľad nielen o tom, ako môžete zlepšiť svoj životný štýl, ale aj ďalšie ucelené informácie o atopii a vecami, čo s ňou súvisia, nájdete na www.pravdyoatopii.sk .


Zdroj: Bioderma

Dátum zverejnenia: